ANA SAYFA | NE NLP | NEREDE NLP | NLP LİNKLERİ | NLP HABERLERİ
Kitap Önerileri
Basından Seçmeler
TV'den Seçmeler
Hayata Yön Veren Hikayeler
NLP Haber
NLP Soru-Cevap
NLP Soru-Cevap
MUSTAFA KILINÇ DİYOR Kİ

İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Kitaplar
İş Yerinde Büyük Tehlike: Unutkanlık
|| Sayfayı Paylaş ||

Yoğun iş stresi, belirsizlik ve fazla iş yükü çalışanlarda unutkanlığı artırdı. Unutkanlıkla başa çıkamayan pek çok çalışan çareyi destek programlarında arıyor...

Çalışanların görev ve sorumluluklarına daha rahat konsantre olabilmesi için 100 binden fazla kullanıcıya danışmanlık hizmeti veren Avita Çalışan Destek Programı’na son zamanlarda gelen çağrıların çoğunu unutkanlıkla ilgili şikayetler oluşturuyor. İş hayatında çalışanların çok fazla strese maruz kalması, fazla iş yükü ve görev tanımlarının belirsizliği gibi nedenlerin odaklanmayı etkilediğini ve bunun da unutkanlığa yol açabildiğini söyleyen uzmanlar,  gündelik hayatta yaşanan rutinliğin de unutkanlığı artırdığı görüşünde...

Özellikle büyük şehirlerde ev-iş yeri arası trafik probleminden dolayı uzun saatlerini yolda geçirmek zorunda kalan çalışanlar, özel hayatlarına daha az zaman ayırabildikleri için evdeki sorumluluklarının bir kısmını ertelemek ya da iptal etmek yoluna gidebiliyor. Bunun sonucunda da iş-özel yaşam dengesi sorunları nedeniyle stres altında olan kişi unutkanlığa daha yatkın olabiliyor uzmanlara göre...

"Konuları küçük parçalara ayırın"
Çalışanların sorunlarına çözüm bulmaya çalışan Avita Danışmanları, son zamanlarda unutkanlıkla ilgili çok fazla çağrı alıyor.

“Her gün bir şey unutuyorum, bugün göndermem gereken bir yazı vardı, dün konuştuğum arkadaşımın adı dilimin ucunda ama bir türlü hatırlayamadım, unuttuğumun farkına varmadığım kim bilir başka neler vardır” gibi cümleler danışmanların son dönemde çalışanlardan en çok duyduğu şikayetler arasında.

Avita Çalışan Destek programı psikologları bu sebeple çalışanların yaşadığı unutkanlık sorununa yer vererek çalışanlara tavsiyelerde bulunuyor… İşte Avita Uzman Klinik Psikoloğu Melis Caner’in önerileri:

• Somut nesneler soyut bilgiye göre daha kolay hatırlanıyor. Bu nedenle edindiğiniz bilgiyi bir şekil veya resim çizerek ya da zihninizde canlandırarak hazfınıza kaydedin.

• Uzun bir ifadenin genellikle baş ve özellikle de son kısmı orta kısımdaki ifadelerden daha fazla hatırlanır. Bu nedenle bir şeyi öğrenirken konuyu küçük parçalara bölmeye çalışın. Eğer başkasına bir şey aktarıyorsanız, uzun ifadelerde dinleyicinin dikkatinin dağılacağını ve yalnızca ilk ve son söylediklerinizi hatırlama riskinin artacağını unutmayın.

• Hafızanızı geliştirmek için antik çağlardan bu yana kullanılan bazı “bellek geliştiricilerden” yararlanabilirsiniz. Bu teknikler genel olarak bilginin var olan bilgilerle, bildiğimiz nesne veya mekanlarla ilişkilendirilerek olabilecek en ilginç şekilde zihinde canlandırılmasını içeriyor.

• Bunların yanı sıra bazı bellek oyunları oynayabilir, kendi oyunlarınızı geliştirebilirsiniz. Örneğin haftalık alışverişten döndüğünüzde aldıklarınızın bir listesini yazıp alışveriş fişiyle karşılaştırabilirsiniz. Ya da evde 10 nesnenin adını bir kağıda yazıp gözünüz kapalıyken bunları hatırlamaya çalışmak gibi basit egzersizler yapabilirsiniz. Zaman içerisinde bu oyunları zorlaştırabilir ya da yenilerini geliştirebilirsiniz.

• Yapacağınız işler için zamanınızı planlayın ve bu planı göreceğiniz bir yere asın. Bu şekilde bir işle ilgilenirken yapılacak diğer işleri unutmamak için harcadığınız zihinsel çabayı, o sırada yaptığınız işe harcama fırsatı da bulabilirsiniz.

• Düzenli çalışın. Masanızda dikkatinizi dağıtacak ne kadar çok şey olursa odaklanmakta o kadar zorluk yaşanır ve hata yapma olasılığı artar.

06.02.2011

Kaynak: Sabah / İŞTE İNSAN – Eylem AKTAY

NLP HABER
Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2010 - Tüm soru ve önerileriniz için info@nlphaber.com
Web Tasarım