ANA SAYFA | NE NLP | NEREDE NLP | TÜRKİYE NLP UZMANLARI | NLP LİNKLERİ | NLP HABERLERİ
Kitap Önerileri
Basından Seçmeler
TV'den Seçmeler
Hayata Yön Veren Hikayeler
NLP Haber
NLP Soru-Cevap
NLP Soru-Cevap
MUSTAFA KILINÇ DİYOR Kİ

İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Kitaplar
Kıskançlığın Esiri Olmayın
|| Sayfayı Paylaş ||

İnsanın olduğu her yerde var olan ve var olmaya devam edecek bir duygudur. “KISKANÇLIK”. Her birey az veya çok kabul etse de etmese de kıskançlık duygusunu yaşar. Kıskanmak doğuştan gelen bir duygu mudur? Neden Kıskanırız? Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok kıskançtır?

KISKANMAK DOĞUŞTAN GELEN BİR DUYGU MUDUR?
NEREDE YER ALIR!

Aslında kıskançlık insanın doğasında doğuştan var olan bir durum değildir. Çocukluk döneminde (0-7 yaş), yetiştiğimiz ortam, değer ve inanç yargıları, baskılama mekanizmaları, inançlarımız, anne-baba ve yakın iletişimde olduğumuz insanların “DAVRANIŞ KALIPLARINA” göre bireylerin beyin filtrelerinde oluşan bir “kodlama” dır. Doğduğumuz anda “kıskançlık” duygusuyla programlı olarak doğmayız.
KISKANÇLIK DUYGUSUNUN NEREDE YER ALDIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ? Öyle sanıldığı gibi Beyninizde kıskançlık duygusu yer almaz. Diğer tüm duygularımızda olduğu gibi içimizi kemiren kıskançlık duygusu “MİDEMİZ ile Belkemiğimiz” in arasında yer alır.

BU DUYGUYU HİÇ YAŞAMAYANIMIZ VAR MI?
Hayır. Her birey kendi zihin filtrelemelerine göre bu duyguyu yaşar. Sadece duygunun yoğunluğu, şiddeti, davranış kalıpları, etki ve tepki arasındaki süreç farklılık gösterir. Çünkü her birey özeldir. Her bireyin dünyayı algılama şekli kendine göre bir strateji taşır. Ancak yetiştiğimiz ortam, aldığımız eğitim, yaşam şeklimiz, beklentilerimiz, inançlarımız, değer yargılarımız, bakış açılarımız, sahip olduğumuz meta programlar içsel dünyamızda olan kıskançlık duygusunun davranış boyutuna nasıl geçeceğine etki eden faktörlerdir. Bazılarımız kıskançlık duygusunu dengede tutmayı başarabilirken, bazılarımız kıskançlık yüzünden birilerinin canına kıyacak kadar değişim gösterebiliyoruz. Bu duyguları yoğun bir şekilde sevdiklerimize de gösterip hayatlarını bir anlamda yaşanmaz duruma getirebiliyoruz. İnsanın olduğu her yerde (0-7) yaş arasında programlanan “kıskançlık” vardır, var olacaktır. Kıskançlık duygusu bizim içimizdedir. Önemli olan şey kıskançlık duygusunun içimizde olması değildir. Onun bizi egemenliği altına almasına izin vermemektir. Bu da ancak içimizdeki mevcut kıskançlık duygusunun farkında olmak ve kabul etmekle mümkündür. Oysaki toplumumuz insanlarına baktığımızda, bir başkasını kıskandığımızı hemen hemen hiç kabul etmeyiz. Kıskançlığın kötü bir duygu olduğunu kabul eder, bizim dışımızdaki insanlarda olduğunu düşünürüz.

PEKİ NEDEN KISKANIR İNSANLAR?
Kıskanmanın temel nedenlerinin arasında; özgüven eksikliği, kişinin kendisine olan yetersizlik inancı, başkalarını her zaman daha iyi görme davranışı, gözünde büyütme, değersizlik-kendi değerinin farkında olmama., kişinin kendini gerçek anlamda tanımaması, kendine olan inançsızlık, bir ilişkide gerçekten ne istediğini bilmemek, sürekli endişe, korku ve kaygı girdabının içinde yer almak, kontrol etme istediği, kişinin kendinde mevcut olan özgüven eksikliğini çarpıtma yoluyla kendini ispat etme isteği, talepkarcılık, dayanamamcılık, suçlayıcılık, sevgi, aşk, cinsellik, karşı cins, tatmin, tahrik etme, öfke, özlem, şehvet, romantizm, beklentileri karşılama vb. gibi nedenlerden dolayı kıskanırlar.Temeli her ne olursa olsun esas faktör insanların davranış kalıplarına kendi zihinsel filtrelerinde yüklediği anlamlardır.


KADINLAR MI ERKEKELER Mİ DAHA ÇOK KISKANIR?
BÖYLE BİR GENELLEME YAPILABİLİR Mİ?

Kadın ya da erkek, sonuçta her birey kendi zihinsel filtreleme, algılama, durum, düşünme, farkındalık ve ilişkiden beklentisine göre kıskançlık oranı değişir. “Kadın daha çok kıskançtır” ya da “Erkek daha çok kıskançtır” demek doğru olmaz. Temel etken, bireyin partnerine yüklemiş olduğu konum, zihnindeki barkod, istek ve arzu beklentileri, görüntü, ses ve his stratejileridir. Birey, eşini başka biriyle paylaşmak veya onu kaybetme korkusuyla hareket edebilir. Sahip olunan her şeyin kaybedilme kaygısı olabildiği gibi daha fazlasını istemek, talepkarcı bir davranış halinde olmakta sorun yaratır. En önemli anahtar DENGE’dir.

PEKİ KİMLER NEYİ KISKANIYOR?
Kadınlar mı? Erkekler mi? Elbette ki her ikisi de ilişkilerini kıskanıyorlar. Fakat erkekler cinselliğe, kadınlar duygusal yakınlaşmalara odaklanıyorlar. İki cinsin ilişkiye ilişkin korkuları farklı yerlere yoğunlaşmış durumda.

ERKEKLER NEDEN HEP BELDEN AŞAĞI DÜŞÜNÜRKEN, KADINLAR DAHA MANTIKLI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYOR? BU KADINLARIN ÇOK FARKLI OLMASINDAN KAYNAKLANMIYOR. Oluşum aşamasında erkek çocukların “testik bağlarının” güçlü kordon yapılarının öncelikli oluşmasından kaynaklanan biyolojik bir nedenden dolayı erkekler her an Belden aşağı düşünmeye meyilli olmaktadır.

KISKANMA EĞİLİMİ YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR MU?
Tamamen bireylere göre değişiklik göstermekle beraber, yaşlılarda değişik nedenlerle ortaya çıkan bunama hallerinde de hastalık düzeyinde kıskançlık görülebiliyor. Yaşla beraber kişinin kendini güçsüz hissetmesi, yetersiz hissetmesi, kadınlık ya da erkeklik gereğini tam olarak yerine getirememe korkusu, son zamanları dolu dolu yaşama arzusu ve isteği kişilerin kıskançlık oranını artırıyor.

SEVEN KISKANIR SÖZÜ DOĞRU MUDUR?
KISKANMAYAN KİŞİLER SEVMİYOR MU?

Eşler, partnerler arasındaki hafif düzeyde kıskançlık hoş karşılanır. Hatta aradaki sevginin, bağlılığın bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Aradaki sevgi ve güven ne denli güçlü olursa olsun, eşler öncelikle kendine güvenmeli ve inanmalı. Kıskançlık bazıları için kamçılayıcı, itici güç olarak görülse de aşırı kıskançlık hem göstereni hem de karşı tarafı çaresiz bırakır. Aşırı kıskanmak sevmenin, aşkın, koruyuculuğun bir yolu değildir. Tam tersine sevginin, aşkın yıpratılmasına sebep olur. Dozunda ve dengeli olması ideal olanıdır.

Dengenin bozulması halinde öncelikle;
Partnerinizde (ya da kıskandığınız kişide) “İÇERLEME” duygusu oluşur. İçerleme duygusunun her geçen artması ise sonuçta Sizi,
“VAZGEÇME” “PES ETME” sonucuna ulaştırır. Bu duygu durumları Tüm EVLİLİKLERİ, ŞİRKETLERİ ve TAKIMLARI yok edici güce sahiptir.
Sizin sevdiğiniz ancak kıskanmadığınız biri yok mu? Öyleyse “her seven kıskanır sözü tam olarak doğrudur diyemeyiz” Her şey bağlamına göre değişir.
Bazı bireylerin kıskanılmaktan mutluluk duyduğunu da gözlemliyoruz. Onlara göre kıskanılmak; sevilmenin, önemsenmenin derecesi konumunda. Ancak bu “DENGESİZ” bir hale geldiğinde Mutluluk duygusu yerini acıya, öfkeye, ihanete, kaygı bozukluklarına bırakıyor.

AŞIRI KISKANÇLIK BİR HASTALIK MIDIR?
Kıskançlığın hastalık düzeyinde olan boyutları ile çok sık karşılaşıyoruz. Paranoya durumunda kıskançlık tiplerinde eşinin her davranışından anlamlar çıkartılır. Yolda yürümesi, bakışlarını sanki karşı cinse bakıyormuş şeklinde değerlendirir. Eşinin en küçük hareketini bile kontrol eder, sürekli kavga eğilimi mevcuttur, yaşamı kısıtlamaya ve kendi dairesi altına almaya çalışır. Hiçbir şey kendini tatmin etmez. Boşanma ve ölümle sonuçlanan durumlara gidebilir. Diğer bir hastalık boyutu ise paranoid şizofreni kıskançlığıdır. Paranoya ile aynı temellerde oluşan bilinçdışı arzuları ile aslında kendisi aldatmak ister, ancak bunu birtakım inanç, değer, yargıdan dolayı bastırır. Bastırılmış duyguları eşine çarpıtarak kuşkuculuk, evham, kıskançlık boyutuna getirir. Paranoid kişiler maksimum düzeyde kıskançtırlar. Mutlaka uzman desteği ile bilinçdışı zihinlerindeki programı değiştirmek durumundadırlar. Yoksa yaşam anlamsız ve çekilmez bir hal alır.

İNSAN İLİŞKİLERİNİ KISKANÇLIK NASIL ETKİLİYOR?
“Yaşam” dediğimiz süreç yankıdan ibarettir. Biz ona ne verirsek o da bize onu aynen geri verir. Bir ilişkide sizdeki mevcut kıskançlık duyguları bilinçaltı düzeyde ilişki haline olduğunuz bireye yansır. Bu yansıma sonucu karşınızdaki bireyinde sizinle ilgili olan iyi niyet duyguları yerini kıskançlık, öfke, kızgınlık, kopma, terk ediş, ilişkiyi sonlandırma vb. davranış kalıbı haline gelir. Evlilikte ve partnerle olan ilişkinizde ise; yaşamı, zevkli, huzurlu, güvenli, “biz” olarak sürdürmenize izin vermez. Tamamen gergin, tüm hareket ve davranışlarınızı kontrol etme ihtiyacı, gerilme, stres, cinselliği yaşarken bile “kasılma” hali içinde olmanızı ve görev anlayışı belirlemenizi sağlar.

KISKANÇLIK İLE NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?
Kim sürekli olarak dişlerini birbirine yapıştırıp, yaşamak ister. Kendimizi nasıl hissedeceğimiz aslında tamamen bize kalmış. Nasıl mı? Duygularımızın kontrolünü elimize alarak, onların bizi değil bizim onları yönetmemiz gerektiğinin farkında olarak başarabiliriz.

Kıskançlıkla Nasıl Baş Edebiliriz?

 • Önce duygularınızı ve kendinizi kabul edin
 • Şimdiyi yaşayın geçmişi önemseyin
 • Hoşnutsuz duygularınızın amaçlarını anlayın
 • Düşüncelerinizin farkında olun
 • Bir değişim planı yapın. (Mevcut durumunuzu belirleyin. Arzuladığınız hedefleri belirleyin, yazılı hedefler sizin yolda kalmanızı sağlayacaktır.)

Sizlerle duygularınızı yönetmeniz için bilmeniz gereken ve olmazsa olmaz dediğimiz zihinsel stratejilerden bazılarını paylaşmak isterim:

 • Hislerinizi dikkate almak
 • Mücadele etmek veya reddetmek
 • Dışarı atmak
 • Olumsuzluktaki olumluyu görmek
 • Bakış açınızı değiştirmek
 • Çerçeveyi değiştirmek
 • Önce biz düşüncelerimize sahip oluruz. Sonrada düşüncelerimiz bize.

Bilmenizi isterim ki insan kendinde olmayanı bir başkasına veremez. İçinizde ne mevcutsa dışarıya onu verirsiniz. ANAHTAR “DENGE” dir. İçinizdeki duyguların esiri olma ya da olmamaya karar verecek tek yetkili “Siz” siniz. Yaşamın en büyük hırsızı “Kararsızlık” ve “Dengesizlik” tir.

Yaşam yolculuğunda;
“Bazen yalnızca duymak istediğinizi duyar, görmek istediğinizi görürsünüz.” Bunu da bilerek yapmazsınız. Tüm bunları sizin yerinize beyniniz yapar. Tutkunuzu takip edin. Mutluluk sizi bulacaktır. Odağınız, mutlu olmak ve huzura doğru olduğunda “kıskançlık” duygusunu dengede tutmayı başarabilirsiniz. Gerek Aile içi iletişimlerde, gerekse uzun süreli birlikteliklerde “dengeyi” korumak ve sevgiyi, paylaşımı artırmak esastır. Eşinizle ya da partnerinizle “konuşamıyorsunuz”, birlikte gülemiyorsanız, attığınız kahkahaların sayısında azalmalar varsa ilişkinizde alarm zilleri çalmaya başlamış demektir.

İnsan faktörünü oluşturan Beyin, Dil ve Davranış üçgeni boyutunda kıskançlıkla ilgili merak edilen soruları “Neden” den ziyade “Nasıl” a odaklı çalışın

“ARZU DOLU DUYGULAR MANTIKLI DÜŞÜNCELERİNİZİ BASTIRIR” Amaç odaklı yaşam için Dürtü Kontrolünü “Nasıl” sağlayacağınızı öğrenmeniz bir lüks değil gerekliliktir.

Yazar: NLP Lideri Mustafa Kılınç


Yazarın diğer yazıları
Kurumsal NLP
ÖSS Koçluğu
Eğitimci Koçluğu
Kendini Gerçekleştirmek İsteyenler İçin
“Yeter ki İsteyin”
Ustaca Yaşamanın Sırrı Nedir?
“Başarının İç Oyunu” Potansiyelim
“Etkin Liderlikte Davranış Değişim Tekniği”
Ödüller - Riskler
"Başarısızlık Diye Birşey Yoktur"
“Ağaca Bağırmak”
Adı Eos
Sihir Yok Sihirbaz Var
Hayatınızın Fırsatı
İçsel Koçluk
Kendini Fark Etmek
”Başarının Hazzını Yaşamak”
Tarzınızı Bilin
İşin Sırrı
Günü Yükleyin Haftası
İnsan Çeşitleri
İçsel Başarı
İnsanoğlu’nun Paydası
Kendinizle İlişkide Olma
Yaşamak
Sil Baştan
Yaşam Tarzımız
Özgür Olma
Yeni Yıl Haftası
5 DK.
Çocuğunuzun Sınavda Başarılı Olmasını İstiyor musunuz?
Sadece 10 Dakikada Öğrenme Kanalını Keşfedin
NLP’nin Yaşam Büyüsü
MANŞET HABER’deyim
Çerçeve
“2011”de DEĞİŞİM FIRSATLARI
Kıskançlığın Esiri Olmayın
Bozulmuş Bir Algılama Nasıl Bir Şeydir...
Liderlik Olgusu
Neden İçimizdeki Gerçek
Karakteri Nasıl Geliştirirsiniz?
İletişim Çağında İletişimsizlik Sendromu
NLP ile Etkin Koçluğun Sunumu
Sosyal Hayatta Stres ve Kişilerin Değişim İsteği
İz Bırakmak ve Marka Olmak
Etkin İletişimi Etkileyen Faktörler
Stresle Başa Çıkma ve Huzurlu Yaşamanın Yolu
Yeterlilikten Mükemmelliğe Geçiş
Stratejik İknanın Gizli Gücü
Etkin Liderlik Sırları
Anahtar NLPDAP
Neden İçimizdeki Gerçek
Etkili Problem Çözümünde "Mazeret Yok" Şifresi
İnançları Değiştirmenin En Kolay Yolu
"Yeniden Doğuş" Paylaşılan Vizyona Sahip Olmak
Güç
Şimdi Harekete Geçin
Güç Manüplasyonu
Başarı Stratejileri
Sosyal Hayatta Stres ve Kişilerin Değişim İsteği
İçsel Uyumun Sırrı Sözcükler
İz Bırakmanın Esrarı
Usta Liderlik
YENİDEN DOĞUŞ
Simge
Gerçekleşebilir Hedef İçin ‘Beden+Zihin+Kalp’ Olarak Formda Olmanın Sırları
Etkili Aracımız Dil
Seçim Paradoksu
Stresin Kaynakları
Görebilmek…
Güç Kazandıracak İnançlar
Kayıp At
Davranış Değişim Tekniği
Salome'ye...
Kadın ve Erkeği Yönlendiren Beyin
Kadın ve Erkekteki 4 Ana Duygu
Kadın ve Erkekteki 4 Ana Duygu
İlişkilerde Mutluluk Şablonları
Hayal Gücü ve Başarı
Kadın ya da Erkek Olarak Kendinize Olan İnancınız
Sevginin ‘3’ Modeli
‘Aşk’ Başlı Başına Bir Dünya
Kadınlar Ne İster Erkekler Ne Verir
Erkekler Bir Kadından Ne İster?
Üçüncü Sır
İpucu Dünyası
Konu Meselesi/ Tema/ Başlık
Liderlik Modelleri
Paylaşılan Vizyonu Oluşturmanın Esası
Müzakere Süreci
İşin Özü
İşte Güzel Bir Soru!
Dünya Nasıl Düzelir?
NLP ile “BAŞARI KOÇLUĞU”
HAYDİ! Sosyal Fobini Sıfırla
Göreve Bağlı Roller
Gerektiğinde Hayır Demeyi Öğrenin!
Yaşam Yolculuğunda STRES Kaçınılmazdır
NLPDAP'la Sınav Heyecanı ve Sınav Kaygısına Son
İnsan Düşündüğü Kadar Güçlü İnandığı Kadar Değerlidir
Özgüven / İletişim / Stres / Zaman Yönetimi / Topluluk Önünde Rahat Konuşmak
İnançlarınızın temelinde kesin olgular değil, oluşturdukları andaki algılar yatar
Türkiye'de Bir İlk Modelleme
NEURO LINGUISTIC PROGRAMMING
"PİN KODU" Başarı Stratejileri
NLP ile Grup Eğitimleri
ALDATMANIN AVUNTUSU
Aşkın Gözü mü Kör, Senin Gözün mü?
İletişimde Yeniden Çerçevelemek
O Yangına Şükürler Olsun
Kişilere Güç Kazandıracak İnançlar
Yaşam Yolculuğunda 13 İfade
Zirveye Konuşarak Çıkın “Müzakereler”
KAYNAKLARINA GÖRE GÜÇ
Lider ve Liderliğin Tanımı
Motivasyon Eşiği
Karakteri Nasıl Geliştirirsiniz?
Kişileri Yönlendiren 19 Davranış Kalıpları
Kişilerin Davranış Kalıpları Değiştirilebilir mi?
Karar Verme Etkileme ve İkna Etme Kalıplarındaki Kayıp Sır
Kişilerin Davranış Kalıpları
Kişilerin Yaptıkları Şeyler Dört Nedene Dayanır
Duyguları Yöneten Ve Yönetilen Kişiler
Göstergeler
NLP DAP İle Mükemmellik Yolculuğu
NLP DAP İle Başarısızlığın Çaresi
Farkı Yaratan Fark
Şimdi İçsel Disiplinini Sağla
İç Sesin Bedeli
Dışsal Başarının İşleyişi
Değerlerim
İkna Etme Ve Uyum Sağlamada 13 İlke
Farklılığı Oluşturan Perspektif
Mevlana'dan
Başarı Odaklı Davranış Kalıbına Sahip Kişilerin Sözü
Temel İlgi Alanı Bilgi Olan Kişiler
Eğitim Nedir
Başarının Uyanışı
Başarının Liderliği
Başarılı Anlaşmacı
Başarı Liderliğine Soyunanlar İçin
Şimdi Düşünme NLPDAP Zamanı
Ego Odaklı Kişiler
NLP İle Etkin Koçluğun Sunumu
NLP İle Koçluk
Neuro Linguistic Programming (NLP)
NLP İle Koçluğun Anahtarları
Sınırsız Güç 1
Sınırsız Güç 2
Sınırsız Güç 3
Sınırsız Güç 4
Sınırsız Güç 5
Sınırsız Güç 6
Eğitim Nedir
'Nasıl Düşünürsen Öyle Olacak' Emin Olabilirsin…
Yüzük
Olumsuz Mesajları Almayın
Mutluluğun Sırrı
Kendinizi Şimdi Sevin
Ödüller - Riskler
2014 Yeni Yılda Huzurlu Yaşamanın Yolunu Yakalayın
Karekterinizin Şifresi Renginizde Saklı
Karekterinizin Şifresi Renginizde Saklı (2)
Karekterinizin Şifresi Renginizde Saklı Mavi Karekter
Gözler Beynin Aynasıdır
Anahtar
Odaklanma Ve Yüksek Konsantrasyon
Hedefler Nasıl Gerçekleşir
Başarma Gücünü, Yaşamın Kontrolünü Eline Al!
Başarı İletişimle Başlar
Kendin Olmak Mı? Yoksa Her Erkeğin İstediği Kadın Olmak Mı?
Siz En Değerli Varlıksınız
Güçlü Olmaya Odaklanmak
Nazik Erkekler Sadıktırlar
Karakteri Nasıl Geliştirirsiniz?
Gerçekleşebilir Hedef Anahtarları
Muhteşem Bir Gün
Anahtar Şifre Beyin Kullanım Kılavuzunuz!
Sorular, Cevaplardır
Niyet Ve Odak
Duygularımız İç Dünyamızın Göstergesidir
Korumanın Dayanılmaz Ağırlığı
Sadakatsiz Misiniz?
En Güçlü Devlet Adamı
Benzerlikçi Ve Farklılıkçı Kişiler
Kelebeklerin Ömrü
Paylaşılan Vizyona Sahip Olmak ’Yeniden Doğuş’
Potansiyelim
Gözlerini Hedefine Odakla
Kendi Değer Anahtarınız
Görebilmek
Kendimizi Nasıl Hissedeceğimiz Biz Bağlıdır
Gül Bahçesi
Sadece 10 Dakikada Öğrenme Kanalını Keşfedin
Acele Etmek
Güçle Nasıl Başa Çıkarsınız?
Güç
Anlayalım
Eğer
Beynin Algılama ve Çalışma Prensibi
Gözler Beynin Aynasıdır
Mutlu Adamın Gömleği
Padişah
Yürekten Söylenen Sözler
Başarı, Azim ve Sabır
Başarı Kendine Güvenmekle Başlar
Hedeflere Ulaşmak İçin Formda Olmanın Sırrı
Sen Hiç Deniz Gördün mü?
Mutlu Adamın Gömleği
"2015”de Değişim Zamanı
Başarısızlık Diye Birşey Yoktur
Kızgınlıkla Yapılan Her Eylem Başarısızlığa Mahkumdur
En İyi Buğday
Yalan Söyleyene Bir Küp Altın
Bir Parmak Fark
Sihirli Keman
Serçe ve Göçmen Kuş
Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız Mı?
Başarı Azim İster
Gören ve Görmeyen
Anı Yaşa ve Farkında Ol
İnsan Olmak
Gözlerin İletişimdeki Dilini Anlama Zamanları
İknanın Gizemli Sırrı
Davranış Kalıpları, İnsan ve Çevresinin Bir Fonksiyonudur
Yaşamda Üç Soru
Hayal Gücü ve Başarı
Su Ol
Güvenilirlik Stratejileri
Etkin Liderlikte Davranış Değişim Tekniği
Kralın Eşi
Kişilerin Davranışlarını Keşfetmenin Sırrı
İş'te Verimlilik Bilmecesi
Beyin Nasıl Algılar
Okyanus Yürekli Dostlar
Bilgeliğin İlk Adımı
Siz Sizi Bilmeden Siz Olamazsınız
Mükemmel Bir Hafıza İçin 10 Stratejik Öneri
Başarının Liderliği
Gözleriniz Ne Söylüyor
Duygularımız İç Dünyamızın Göstergesidir
Kadın ya da Erkek Olarak Kendinize Olan İnancınız
Mutluluk
İşte Osmanlı
At Çiftliği Hayali
Bilinçaltı Zihninizin Gücünü Tanımak
Türkiyem
İnsanlığın Yansıması
Olduğu Gibi Kabul Etmek
Büyüyün ve Küçülün
Misket Teorisi
Huzurlu Yaşamanın Yolunu Yakalayın
Bilinçaltı Zihninizin Gücünü Tanımak
Güçlü Olmaya Odaklanmak
Dünyanın Bütün Çiçekleri
İlişkilerde Mutluluk
Anahtar
Davranışların Bilinçsiz Yeterliliğe Doğru Gitmesi
Karakteri Nasıl Geliştirirsiniz?
2016 Mucize Yılı
Kıymet Bilmek
Kendini Fark Etmek
Yeni Bir Yaklaşım: İlke Merkezli Liderlik
Hayat Satrancı
Başarılı Olmayı Kim İstemez
Önyargılar
Birlik ve Beraberlik Adına
Başarmak/Kazanmak İster misiniz?
Meditasyon
En Güzel Yer
Mazeret Yok Şifresi
Ekoloji Denetimi
Sınava Giden Yolda Ailelere Düşen Görevler
SİZ ZİHNİNİZİ YÖNETMEZSENİZ O SİZİ YÖNETİR
ÜZÜLMEYE ZAMANIM YOK
KELİMELERLE GELEN MUCİZE
DOSTU İHMAL ETMEK
KAÇINILMAZ ÜÇ GERÇEK
3 İNANÇ KARŞISINDA 3 KABULLENME
KENDİNİZLE İLİŞKİDE OLMA
Kendi Değer Anahtarınız
Siz Önemlisiniz
Olumsuz Sesleri Duymamak
Büyük İskender'in Aristo'ya Mektubu
NLP'nin Yaşam Büyüsü
Kişilik Dersi
Ayrılık Vakti
Hayatta Herşey Yolunda Giderken Zor Olanı Yapın
60 Saniye
İyi ve Kötü
İnsan Çeşitleri
Kişilerin Davranışlarını Keşfetmenin Sırrı
HAYAT
ULAŞILABİLİNİR BİR HEDEFİN ANAHTARLARI
Bir Saat
Özgür Kuşlar
Geleceği Şimdi de Yaşayın
2016’ ya Veda Ederken
Mutsuz Prens
Hedefler Nasıl Gerçekleşir
İçindeki Savaşı Bitirmek için 5 Harika Yöntem
Çivi Çıkar İzi Kalır..!
Hiçbirşey Cesaretinizi Kıramaz
Kaçınılmaz Üç Gerçek...
Dünyanın En Büyük Sırrı
Eğitim Nedir?
Gerçek Değer
Huzurlu Yaşamanın Yolu
Kader ve Karar
Kişilik Dersi
Yaşamın Yankısı
İster misiniz?
İmkansızı Gerçekleştirmek
Maymunları Aramak
Başarıda İletişimin Gücü
Mutluluk
Hayal Gücü ve Başarı
Ressam
Çocuk ve Elma Ağacı
Mavi Kurdele
Kavanozdaki Taşlar
Öğretmek ve Öğrenmek
Köprü
Cesaret
Padişah
Huzur Nedir?
Simge
STRES YÖNETİMİ
MUHTEŞEM 2018
Tevazu
Yaşama Sanatı
“9” FARKLI BAKIŞ TABLETİ
Yeni Yıl
Sorumluluk Almanın Mükafatı
İlişkilerdeki Tehlike Çanları
HAYAT’A BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN!
CAHİLLİK VE BİLGELİK ATEŞİ
Sihirli Özgüven Modeli
Mutlu Olmayı Tercih Et Denemeye Değer
Özgüven Eksikliğini Ortaya Çıkaran Davranış Kalıpları
İLİŞKİ VE İLETİŞİM
Kişilerin Davranış Kalıpları Değiştirilebilir mi?
SIFIR STRES ÖLÜM DEMEKTİR
MÜKEMMEL İLİŞKİ İÇİN BEYNİNİZE MERHABA DEYİN
NLP HABER
Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2010 - Tüm soru ve önerileriniz için info@nlphaber.com
Web Tasarım