ANA SAYFA | NE NLP | NEREDE NLP | TÜRKİYE NLP UZMANLARI | NLP LİNKLERİ | NLP HABERLERİ
Kitap Önerileri
Basından Seçmeler
TV'den Seçmeler
Hayata Yön Veren Hikayeler
NLP Haber
NLP Soru-Cevap
NLP Soru-Cevap

İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Kitaplar
Matematik Her Yerde…
|| Sayfayı Paylaş ||
Bu yazımda aynı zamanda kendi bölümüm de olan matematik hakkında, matematiğin aslında bizim pekte göremediğimiz yerlerde hep var olduğu konusuna değineceğim.

Matematikle ilk ne zaman tanıştık? Bu sorunun cevabı olarak çoğumuzun aklına ilkokul birinci sınıf geliyor değil mi? aslında bundan çok öncelerde de tanıyoruzdur da ders adı altında görmediğimiz için yaptığımız şeyin matematik olmadığını düşünmüşüzdür. Matematik, hayatımıza bir daha hiç çıkmamak üzere 4,5 yaşlarımızda girmeye başlamıştır. O yaşlarda daha cümle kurmakta bile zorluk çekerken, bize sorulan ‘kaç yaşındasın?’sorusuna hiç tereddüt etmeden, büyüklerimizin bize uygulamalı olarak gösterdiği gibi parmaklarımızla, bize sorulan soruya cevap veririz. Doğum günümüz yaklaştığında ‘kaç yaşına gireceksin?’sorusuna da daha önce gösterdiğimiz parmak sayısına bir parmağımızı daha ekleyip göstermemiz aslında birer matematiktir. Büyüklerimizden aldığımız harçlıklarla, daha sayıları, para kavramının ne olduğunu bile tam olarak bilmeden, kaç tane sevdiğimiz çikolatadan alabileceğimizi biliriz. Ama ne zamanki hayatımıza matematik ders olarak girer, işte o zaman işler değişir. Toplumda yaygın olan inanca göre matematik zordur. Sevilse dahi o derste iyi olmak iyi bir zekâ gerektirir. Bu söylenenler pek doğru değildir. Bu ortamda yetişen çocuk eğitim-öğretim hayatına bu önyargılarla başlar ve matematik korkusu oluşur. Matematiği anlamanın ulaşılmaz bir şey olduğunu düşünmeye başlar. Dr. Howard Gardner zekâyı sınıflara ayırarak incelemiştir. Bunlardan birisi de mantıksal/matematiksel zekâdır.4-5 yaşlarında haberi olmasa da matematiği hayatına alan çocuk büyüdükçe mi bu zekâsı geriliyor? Burada zekâ faktöründen çok önyargı devreye giriyor. Derse karşı önyargılı olan çocuk ilk zorlanmasında hemen yelkenleri suya indiriveriyor. Bunu övünerek de söylemekten kaçınmıyor.

Matematik dersinin sevilip yapılabilmesinde öğretmenlere de büyük iş düşüyor. Öğretmen öğrenciye anlatacağı konunun günlük hayatta kullanılan yerlerini örnekleyerek sonrasında konunun teorik, soyut kısmına geçmelidir. En sonunda da öğrencinin yaş seviyesine uygun etkinlik ya da oyunlarla anlattığı konuyu pekiştirmelidir. Bu şekilde anlatıldığında eminim ki öğrencilerin matematik korkusu, zor ve anlaşılmaz olarak görülen matematiğin aslında ne kadar zevkli ve akla uygun olduğunu öğrenci anlayacaktır. Öğrenci için artık bu ders zorlandığı ve sevmediği ders olmaktan çıkıp, zevk aldığı, sevdiği bir ders halini alacaktır. Matematik dersinin sevilmesinde öğrencinin öğretmenini sevmesi de çok önemlidir. Hepimizin eğitim hayatımız boyunca, dersimize giren farklı matematik öğretmenlerimiz olmuştur. Eğer sevdiğimiz bir öğretmense matematiğe daha çok çalışır yapmaya uğraşır, sevmediğimiz bir öğretmense matematikten uzaklaşmamıza neden olmaz mıydı?

Görebilene her şey matematiktir aslında. Matematiği sevmiyorum nefret ediyorum diyen biri dahi aslında hayatının her anında matematikle yatıp matematikle kalkar da bundan haberi yoktur. En basitinden her insan bir kez ticari araçlara binmiş ya da markete gidip bir şeyler almıştır. Para verirken ya da para üstünü alırken hesap yapmıştır. Bunlar birer matematik işlemidir aslında. Günlük hayatta kullandığımız hayatımıza kolaylık sağladığını düşündüğümüz her aletin aslında matematikten yararlanılarak yapıldığını biliyor muyuz? Matematik sadece ders değil aklın, bilimin dilidir.

Biz hayatımızı değerlendirirken de matematik kullanırız aslında. Üzüntülerimizi, sevinçlerimizi kısacası hayatımızı eksileri ve artılarıyla düşünür, matematikle yorumlarız. Sorunlarımız olduğunda farklı yollarla çözmeye çalışır, çözdüğümüz sorunların sağlamalarını yaparız. x’ler ve y’ler hayatımızdadır daima. Kısacası matematik hayatın ta kendisidir.

Yazar: Şeyma Güler


Yazarın diğer yazıları
Kendin Olmayı Başarmak
Matematik Her Yerde…
Bakış Açısı
Rüyalar
Hoş Geldin Bahar
Hayatımız Sınav
Ertelenen Hayatlar
İnsanlık Ölmüş
Bayramlar
Sevgi Ölçülebilir mi?
İyi ki!
Kaybedip Tekrar Bulmak
İstek
Kurallar
Gerçek Mutluluk
Teşekkürler
Babalar Günü
Totemler
Yaşamak
Deniz
Olgunluk
Her Şey Sende Gizli
Sorular ve Cevaplar
Kelime Oyunları
Ramazan
Sınav
Bilmelisin ki;
Görevler
Olmaz Olmaz
Seçimler!
Tiyatro
Ne Dersiniz?
Başımız Sağ Olsun
Şimdi!
Mucize
Çikolata
Öğretmenlik
Anlar
Kefir…
Kimlik Kartı
Hayat
Mutlu Yıllar
İlginç Bilgiler
NLP HABER
Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2010 - Tüm soru ve önerileriniz için info@nlphaber.com
Web Tasarım