ANA SAYFA | NE NLP | NEREDE NLP | NLP LİNKLERİ | NLP HABERLERİ
Kitap Önerileri
Basından Seçmeler
TV'den Seçmeler
Hayata Yön Veren Hikayeler
NLP Haber
NLP Soru-Cevap
NLP Soru-Cevap
MUSTAFA KILINÇ Uzaktan Nlp Eğitimi
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Kitaplar
Urfa'nın Sıra Geceleri
|| Sayfayı Paylaş ||

Urfa'nın muhteşem bir çarşısı var. Bana göre ülkemizde en otantik kalan çarşılarımızdan bir tanesi Rengarenk pullu, simli ince kumaşlar çarşıya inanılmaz bir renk cümbüşü katıyor. Bakır işleyen emektar ellerin çıkardığı çekiş sesleri ve baharat çuvallarından yükselen kokular insanı bu labirentte yolunu belirlemeye çalışırken sanki farklı bir yüzyıla götürüyor.

Çarşının en ilginç yerlerden bir tanesi Gümrük Hanı'dır. Geniş avlusu olan Osmanlı döneminden kalan bir Han. Orası hep kalabalıktır, Urfalı erkekleri bu mekanda toplanmayı seviyorlar. Ufak masaların etrafına kürsü dedikleri küçük iskemlelerinde oturup, çaylarını veya özel bir lezzeti olan Menengiçli kahvelerini içerler. Urfa'nın kadınları buraya pek uğramaz. Heybetli görüntüleriyle erkeklere ait olan bir mekandır Gümrük Han. Burada hala geleneksel kıyafetler giyenlere sıkça rastlayabiliriz, özellikle çevre köylerden gelenlerin üzerinde geniş, kahverengi şalvarlar, gömleklerin üzerinde ki yeleklerden sonra başlarında leylak renkli puşu dedikleri özel bir bağlama tekniğiyle taktıkları bir başörtü var. Daracık çarşı yollarında yürüyen kadınların kıyafet konusunda erkeklerden geri kalan bir yanları yok; yere kadar inen renkli, üzeri pullu ve simli, geniş fistanlar, bazıların üzerinde de bir de aba dedikleri uzun, kenarlarında süsü olan siyah manto türü bir giysi giyiyorlar.

Misafirlerim hep aynı soruyu soruyorlar: bu sıcaklarda insanlar bu kalın giysilerin altında nasıl rahat ederler? Geleneklerine artık fazla önem vermeyen Avrupalı için çok anlaşılır bir durum değil. Şimdi bu giysiler eskiden nasıldı? Diye soracak olursak, canlı bir görgü şahidin mektuplarına bakmamız yeterli:

Helmut Von Moltke adlı Alman Feld Mareşalı 19.yüzyılda Osmanlı devletinde görev almıştı ve seyahatlerinde gördüğü ve yaşadığı her şeyi not etmişti. Bakın, kıyafetler konusunda neler söylüyor: 'Burada her yerde eski elbiseler görülür. Sarık hem yakışıyor hem de her maksada uygun. İnsanın kendini güneşten veya yağmurdan korumak isteyişine göre şal başka tarzda sarılıyor. Buna karşın şapka ile insan her anda güneş çarpması ile karşı karşıya.'

Sonra da giydikleri kalın işlemeli çoraplardan bahis ediyor ve şöyle devam ediyor: ' iki, üç, altı, hatta sekiz kat üst üste hafif kumaştan çok defa işlemeli mintan vücudu ihtiyaca göre koruyor. Bele sarılan geniş kuşak ya da şalın içine para kemeri, tütün kesesi, hançer, bıçak, tabanca ve divit yerleştiriliyor. Bir kürklü ceket, onun üzerine uzun bir kürk kılığı tamamlıyor. Keçi kılığından bir manto kötü havalardan koruyor. Geceleyin de yorgan vazifesi görüyor.' Moltke bu satırları 1838 yılında yazmış. O zaman yaşayan bir insan bugün Urfa'da giyinilen kıyafetleri görseydi herhalde 'çok ince' bulurdu.

Bu gece bir Sıra gecesine davetliyiz. Urfa'da sıra gecesi geleneği çok eskilere dayanıyor. Osmanlı devletinde tüccar loncaların üyeleri, bürokratlar veya herhangi bir gruba ait olan üyelerin haftada bir defa sırasıyla bir üyenin evinde toplanma geleneği vardı. Bu buluşmalarda yemek, çay, çiğköfte ve mırra ikramının yanı sıra ziyaretçiler için çalınan müzik ve özellikle aralarındaki sohbet çok önemliydi. Konular ihtiyaçlar ve gündemlere göre belirlenirdi. Dini konular, siyaset, iş, özel meseleler vb. kısaca insan ve hayatı ilgilendiren her şeyle ilgiliydi.

En çarpıcı örneklerden bir tanesi Urfalı erkeklerin Kurtuluş savaşında bir araya gelip, Fransız işgalinden nasıl kurtulabileceklerinin Sıra gecelerinde planlamasıydı. Bu buluşmaların çok kesin kurallar vardır. Özel Konuşulan buluşma saatine geç kalanlara para cezası uygulanırdı. Hangi ikramlar yapılacağı önceden belirlenirdi. Davet eden zenginse, sofrada her şey sunulurdu. Ama gidilen evin sahibi fakir olduğu zaman ondan örneğin sadece bir çay ikramı beklenirdi, yeter ki incinmesin.

Sıra gecesi geleneği bugün Urfa'da halen canlı ve olması gereken bütün ayrıntılar ile devam ediyor. Bunu söylerken dışarıdan gelen turistlere sunulan, sadece çiğ köfteli ve müzikli, içi oyulmuş bir eğlenceye dönüştürülmüş organizasyonlardan bahsetmiyorum. Bizim davet edildiğimiz Sıra gecesi restore edilmiş, geniş alana sahip olan 17.yy.dan kalan OSMANLI KONAGINDA olacak. Yerlere serilmiş kırmızı renkli minderler alçak masaların etrafına dizilmiş, beyaz duvarlardaki süsler mekana sıcak bir hava veriyor. Mekanın işletmecisi Mustafa Bey'in arkadaşları bizi masalarına davet ediyorlar. Aslında gerçek bir Sıra gecesinde kadınların katılma geleneği yoktur. Önümüze zengin bir sofra seriliyor; Bostana dedikleri domatesli, salatalık ve maydanozlu, acılı, soğuk içilen bir çorba; Lebeni özel bir yoğurt ve buğdayla yapılan çorba, sonra kebap çeşitleri. Şıllık adında Urfa'ya özel bir hamurdan yapılan cevizli ve fındıklı bir tatlı türü. Hemen yanı başımızda büyük bir leğende çiğköftelerimiz hazırlandı. İsot biberin çok alışık olmadığımız acısı gözlerimizden yaşlar akıtıyor. Diğer Urfalı misafirler bu halimize gülüyorlar.

Çiğ köftelerin kökeni bizi çok eskilere, Hz. İbrahim zamanına götürüyor. O zaman hamarat bir ev kadını kocasına lezzetli bir yemek hazırlamak istemiş: Kral Nemrut da Hz. İbrahim'i ateşe atmak için bütün odunları toplattırdığı için etlerini ateş olmadığı için pişirememiş. Bir çare ararken etlerini ince ince kıymış, bulgurla ve baharatlarla karıştırmak aklına gelmiş. O günden beri Urfa'da çiğköftesi yapılıyor. Ayranlarımızı yudumlarken sohbetimiz devam ediyor. Ortam sıcak, saygı ve muhabbet dolu ve bunun yanında, müzik ekibimiz Urfa'ya has türküleri söylüyor. Rahmetli Kazancı Bedih Urfa dışında en iyi bilinen sanatçılardan birisi olmakla beraber, bugün Mehmet Nacak ve Abdurrahman Baydağ ve daha başka isimler şehirde en iyi bilinen ve sevilenlerin sesler arasında.

Yemeğin sonrasında genç bir oğlan bize mırra ikram ediyor. Mırra, acı kahve olarak da bilinen çok defa süzgeçlerden geçirilmiş, sonra da tat versin diye kakule katılmış bir kahve çeşididir. Çok kuvvetli olduğu için özel kulpsuz fincanlarda sadece iki yudum ikram ediliyor. Zengin bir yemekten sonra zihne zindelik veriyor, vücudu uyarıyor. Burada da ilginç bir kural vardır. Geleneğe göre; fincanı ikram edenin tekrar eline vermek gerekiyormuş. Fincanı masaya koymak, ikram edene hakaret sayılırmış. Cezası da çok büyük, kişi bekarsa çeyizini almak size düşüyor. Evliyse, mırra fincanını ağzına kadar altın doldurmak gerekiyormuş. Aman, dikkat! İşte böylece Sıra gecemiz sona eriyor, karnımız lezzetli yemeklerden, ruhumuz da sıcak ortamdaki sevgi ve sohbetten doymuş. Otelimize dönerken Halil Rahman gölündeki Medrese ve Camiler sarı bir ışık selinde parlıyor. Müezzinin sesi şehirde geniş bir yankı buluyor ve en tepede muazzam bir dolunay bu manzaraya şahitlik ediyor.

Hayatımızda nasıl hiç bir işe yaramayan veya tersine bizi ileriye geliştiren alışkanlıklarımız varsa, bir kültür, bir toplum için de aynı şey geçerli. Bir gelenek topluma ve insanlara nasıl zarar verir ve gelişmesine izin vermiyorsa, olmasa daha iyi dediğimiz geleneklerimiz veya alışkanlıklarımızın yanında da Sıra gecesi gibi çok yararlı, toplumu ve üyeleri arasındaki sevgi bağlarını ve aidiyet duygusunu güçlendiren muhteşem bir gelenektir.

Hepinize Güç, Sevgi ve Başarı dolu bir hafta dileklerimle.
Sevgiyle kalın.

Yazar: Aysel Çiçek


Yazarın diğer yazıları
Göbeklitepe
Peygamberler Şehri Urfa
Urfa'nın Sıra Geceleri
Nemrut Dağı'nda Güneşin Doğuşu
Kayadaki Yüz
Roma İmparatoru’nun Ruhsal Öğretileri
Yolculuk Üzerine Bir Hikaye
Başarıya Götürecek Sırlar
Başarıya Götürecek Sırlar (2)
Hayatın Anlamı
Bakış Açısı
Mazeret Üretmenin Bedeli
İletişimde Dört Ağız ve Dört Kulak
İletişimde Dört Ağız ve Dört Kulak (2)
Acele Karar Vermeyin!
Bin Aynalı Dağ
Olumsuzlukların İçindeki Fırsat
Metaforlarınızı Yararınıza Çevirin
Genel Müdürün Kararı
Kurbağaların Yarışı
Hayal Akademisi (1)
Hayal Akademisi (2)
Hedefe Götüren Tutku
Küçük Şeylerden Doğan Büyük Etki
Güneş ve Rüzgar
Hayatınızı Seçimleriniz Belirler
Sadece Kendinizle Yarışın!!
Mum ve Kibrit
İki Tohum
Hızlı Bir Özgüven Tekniği
Gerçek Değer
Huzurun Resmi
BİR META PROGRAM ‘Başkası Ne Der?’
Okulda Öğretilmeyen 20 Başarı Prensipleri (1)
Okulda Öğretilmeyen 20 Başarı Prensipleri (2)
ANKA KUŞU
ÜçDe Kardeşlerin Hayatından Kesitler
Kuşun Öğütleri
NEREYE VARMAK İSTİYORSUNUZ?
Duygu Yüklü Kristaller
Zor Bir Durumun Üstesinden Nasıl Gelinir?
ANNE, NLP NEDİR?
Sınırlayıcı Düşüncelerden Kurtulmanın En Kısa Yolu
Dilek Tohumları
Kızdığımızda Niçin Bağırırız?
Üretkenliğin ve Gelişmenin Yaşı Olur mu Hiç?
Yanlış Düğme
Bir Başarı Hikayesi
Narkissos - Bir Çiçeğin Öyküsü
Alışkanlıkların Gücü
Ayının Ölüm Listesi
Evrenin Bilgeliği
Hayret
Michelangelo'nun Heykeli
Sokağı Süpüren Biri Gibi
Vaha'nın Yalnızlığı
Sen Kimsin?
10 Tane At Değerinde
Rüyada Balıklar Görmek
Sessizlik
Esnek Olabilmek
İnançlar
Atölye Çalışması: Bir İnancı Değiştirmek
Günaydın Güneş
Harita Arazinin Kendisi Değildir
Yükü Ağır Olan Palmiye Ağacı
Öğrenme Üzerine
Kelimeleri Tartan Terazi
Akıllıca Soru Sormak
Anı Yaşamak
Satir Kategorileri
Satir Kategorileri (2)
Rahip Ve Güzel Kadın
Kralın İki Oğlu
Başarısızlığa Farklı Bir Bakış Açısı
Bir Dil Modeli Üzerine
Arayış İçinde Olanın Öyküsü
Taş Ustası
Bilgenin Son Sorusu
Özgüven
Komşunun Çekici
Farklı Bir Çerçeveden Bakabilmek
Küçük Tava ya da Hayallerin Büyüklüğü
Dış Görüntüye Göre Değerlendirmek
Ben Senin Sadık Yoldaşınım
Damlaydık, Şimdi Okyanus Oluyoruz
Net Bir İletişime Doğru
Sahip Çıkmanın Güzel Bir Örneği
Yeni Yılın Hikayesi
Hava Atmak
Değişimi Kucaklamak
Prof. Dr. Halet Çambel'i Saygıyla Anıyoruz
Okyanus Nerede, Acaba?
Sorunlardan Çözüme Doğru
İnsanların İçindeki İyiye Bakın
Dr. Richard Bandler
İyiliklere Odaklanmak
Kahvenizi Nasıl İçersiniz?
Yaşlı Kadının Tavsiyesi
Sorun Çözme Yeteneği
Sıcak Su
Her Şeyi İçinde
Nezih Başgelen
Bir Tekne Gezisi
Hayat Bankasındaki Hesabımız
Üç Filtre
Bir Annenin Algısı
Kızılderili ve İki Köpek
Biricik Dünya Modellerimiz
Sandalye Deyip Geçmeyin
Çözüm Aramak
Biri Gibi Olmak ya da Yerinde Olmak
Neyi Görüyorsun?
Verdiğini Geri Alırsın
Fırsatlar Üzerine
Bir Gülümseme
Çiftçinin Köpeği
Birisi Mi, Kimse Mi?
Karahindiba - İstemediklerimiz
Kiraz Ağacındaki Salyangoz
Sorgulanmayan Alışkanlıklar
Hayat Dediğin Nedir?
Yay
Farklı Algılar
Bir Sonbahar Hikayesi
Değeriniz
Kelebek
Bir Sonbahar Hikayesi
Keşke Demek Yerine
Sessizlik
Kime Fakir Denir?
Zor İşler
Turistin Daha İyi Bildiği
Ateşle Suyun Aşkı
Kralın Rüyası
Yeni Yılın Hikayesi
Genel Müdürün Kararı
Dedikodu Üzerine
Hayat Muhteşemdir
Kedi İle Fare
Kim Deli?
Sihirli Yüzük
Kartal Mı Olmak, Midye Mi?
Kısa Olan Çivi
Hayatınızı Seçimleriniz Belirler
Kediyi Serbest Bırakın!
Küçük Yengecin Verdiği Ders
Sınırlayıcı Düşüncelerden Kurtulmanın En Kısa Yolu
Kendine Verdiğin Hediye
Küçük Detaylar Fark Yaratır
Kurak Vadi
Kim Kral Olacak?
Yazı mı, Tura mı?
Her İnsanın Bir Köpekbalığı Olmalı
Bilgenin Son Sorusu
Kirli Çamaşır
Gerçek
Bir Kızılderelinin Arabada Yolculuğu
Nereye Varmak İstiyorsunuz?
Kimin Ne Olduğu Belli Olsun
Gururlu Kelebek
Farklı İkizler
Yeni Ayakkabı
Eksik Parçalar
Mutluluk Üzerine
Zamanın Değeri
Hangisini Tercih Edersiniz
Bolluk Pazarında
Su Gibi Olabilmek
Bilginin Bedeli
Yeni Bir Yol Ara!
Ay Tanrıçası Selene'nin Aşkı
Dikenler Eken Adam
Bir Gülümseme
Eleştirenler İçin Heykel Dikilmez
Bir Kapı Kapandığında
Beklenmedik Bir Armağan
Yedi Dünya Harikası
Hayatın En Önemli Saati
Daha Fazlasını Yapmak
Barış Köprüsü
Yeni Yılın Hikayesi
Akıl Üzerine
Maymunlar
Neye İnanırsanız
Upuzun Kaşıklar
Bardağın Ağırlığı
O Vermez Siz Almalısınız
Kısa Olan Çivi
Körlerin Hikayesi
Gece Ne Zaman Biter?
Hikayeler Nasıl Anlatılmalı
Dost Olduğum Belli Olsun
Örnek Bir Devlet Okulu
İnsanın Etrafında Dönmek
UYGUN KABI SEÇMEK
YAŞLANDIN ARTIK
KENDİMİZLE YÜZLEŞME
BEN İNANIYORUM Kİ BUGÜN HARİKA BİRŞEY OLACAK
DİKEN EKEN ADAM
BAŞKA YOL YOK
CEYLAN MI OLMAK? ASLAN MI?
Mısır Tanesi Olmak Varmış
Zaman Ayırın
BİR BİLGE...
Gülümsemenin Gücü
DAİMA DAĞIN TEPESİNE BAK
Tanrım, Beni Yavaşlat ! Beni yavaşlat, Tanrım !
Duyuların Bayramı
Hayatında Ne Kadar Çok Yaşadın?
Yolunu İyi Seç!
Sadece Içeriden Açılan Kapı
Çünkü Beni Ben Olduğum için Seviyorsan
Her Şeye Rağmen
SAYGI
Kim Başarılı Olur
Paylaşılan Bilgi
İsteklerin Aynasında
Aslan ve Ceylan
Yeni Yılın Hikayesi
Dimdik Ayaktayım
Duyguların Adası
Dostları Olmalı İnsanın
Kişilik Dersi
Anka Kuşu
Hayatın Anlamı
Yolunu İyi Seç
Yeni Ayakkabı
Komşunun Çekici
Düşüncelerinizin Niteliği Nasıl?
Gözyaşları ve Kahkaha
Nergis Çiçeği
Kayadaki Yüz
Kendi Yüzünü Görebilenin Aydınlığı
Beni Yavaşlat Tanrım!
Odaklanma Durumu
Onu Takip Edin
Farkındalık
Dilek Tohumları
Değişim
Acılar ve Huzur
Umut Dalgası Oluşturmak
Vaha'nın Yalnızlığı
Eksik Parçalar
Hergün Biraz Daha İyi
Huzurun Resmi
Tilki ile Leylek
Sonsuz Hayata Üzerine
10 Tane At Değerinde
Ölçülü Olmak
SAYGI
Yeni Yılın Hikayesi
Güldüğünüz Kadar...
Azim ve Vizyon Birleşince...
Çamaşır Yıkayan Kadınlar
Bilgi Nasıl Aktarılır ?
Acının İlacı
Eylemlerin Ruhundan Doğar
Çocuğun Dondurması
Çocuklarınızda Duygusal Zekayı Nasıl Güçlendirirsiniz?
Dünyanın Etrafına 6250 Kere Döndüm
İyi Ürün Yetiştirmek
Yeni Yılın Hikayesi
İçsel Konuşma
Duygu Günlükleri
Küçük Tava ya da Hayallerin Büyüklüğü
Küçük Şeylerden Doğan Büyük Etki
Sadece Kendinizle Yarışın!!!
Hayatınızı Seçimleriniz Belirler
Kelebek
Yanlış Düğme
Mum ve Kibrit
ANNE, NLP NEDİR?
Kelebek
Bir Gülümseme
Keşke Demek Yerine
Mum ve Kibrit
Kelebek
Akıllıca Soru Sormak
Kahvenizi Nasıl İçersiniz?
Okyanus Nerede, Acaba?
Günaydın Güneş
Sorunlardan Çözüme Doğru
ANNE, NLP NEDİR?
Olumsuzlukların İçindeki Fırsat
Ben İnanıyorum ki Bugün Harika Birşey Olacak
NLP HABER
Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2010 - Tüm soru ve önerileriniz için info@nlphaber.com
Web Tasarım