ANA SAYFA | NE NLP | NEREDE NLP | NLP LİNKLERİ | NLP HABERLERİ
Kitap Önerileri
Basından Seçmeler
TV'den Seçmeler
Hayata Yön Veren Hikayeler
NLP Haber
NLP Soru-Cevap
NLP Soru-Cevap
MUSTAFA KILINÇ Uzaktan Nlp Eğitimi
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Kitaplar
En Büyük Armağan
|| Sayfayı Paylaş ||

Büyük harap evin önündeki tabelada, Dr. Jeseph H. Walton’a “Joe Amca” derlerdi. Joe Amca da Watertown’lular gibi sakin ve iyi kalpli bir adamdı. Watertown’lu çocukların hemen hepsini dünyaya getiren ve onları hastalıklarında iyileştiren Joe Amca idi.

1945 yılının sonlarına doğru şehre bir doktorun geleceğini haber aldık. Yeni doktor Watertown’da bir ev kiralamış ve birinci katını modern bir muayenehane haline sokmuştu. Tıbbiyeden yeni mezun olmuş olan Dr. Kent; Watertown’a gelince, Joe Amca onu, evi hazır oluncaya kadar oturacağı otelde ziyaret etti. Ben o sırada otelin koridorunda idim, onların konuşmalarına kulak misafiri oldum. Donal Kent kısa boylu, zayıf ve sarışın bir adamdı. Yaşlı meslektaşını gülümseyerek karşıladı. Kendini Joe Walton diye tanıtan Joe Amca’nın elini sıktıktan sonra:

“Nasılsınız, doktor? Beni ziyarete gelişinize çok müteşekkirim” dedi.

Joe Amca:
“Size bir merhaba demeye geldim” dedi. “Bu şehrin, sizin gibi yeni fikirler getiren parlak bir genç doktora ihtiyacı vardı. Bir dileğiniz olursa, size yardıma hazırım.”

Dr. Kent’in, Watertown’da çok çabuk tutunduğunu gördüm. Hele genç Watertown’lular, onun soğukkanlılığına ve bilgiçliğine hayrandılar. Genç Dr. Kent’in yanında Joe Amca, doktordan başka her şeye benziyordu. Biz Joe Amca’ya bağlı olduğumuz için, Dr. Kent’e düşman bir tavır takınmaya hazırdık. Ama Joe Amca böyle davranmamıza hiç razı değildi. Dr. Kent’i en çok öven o idi.

“Çocuk, çok iyi bir doktor, doğrusu” diyordu. “Tıp kitaplarını ezbere biliyor; her gün de yeni bir şey öğreniyor. Operatörlüğü de çok ustalıklı…”

İki doktorun hastalarıyla konuşmaları, aralarındaki farkı açıkça belli ediyordu. Dr. Kent, hastaların şikayetlerini sessizce dinliyor, bir deftere not ediyor, sonra birkaç kelime ile teşhisini bildiriyordu. Halbuki Joe Amca hastalarını ilgiyle dinler, sonra yavaşça mesela:
“Hiçbir şeyin yok. Yalnız biraz karnın ağrıyor. Hepsi o kadar…” derdi.

Aralarındaki fark bu kadar da kalmıyordu. Dr. Kent, hastalara çocuk muamelesi yapılmasının yanlış olduğuna inanıyordu. Bu yüzden hastalarına, çok acele bir bakım gerektiren olaylar dışında, geceleyin çağırılmak istemediğini söylemekten çekinmemişti. Joe Amcaya da bu bahsi açmıştı.

Joe Amcanın: “Oğlum bu şehrin halkı senin usulüne pek alışık değildir. Onlara uysan, olmaz mı?” demesi üzerine:
“Doktor, insanı gece yarısı saat 3′te çağıran hastaların yüzde 99′unun durumunun hiç de acele olmadığını, siz de bilirsiniz” demişti.
“Olur olmaz saatlerde sabaha kadar bekleyebilecek hastalara koşarak kendimi bitiremem. Hastalarımın esiri olmak niyetinde değilim.”

Bunun üzerine Joe Amca, Dr. Kent’e şu teklifte bulundu:
“Oğlum, senin bakabileceğin çok hastan var. Seni geceleyin çağıran hastalara gitmek istemiyorsan, senin yerine ben giderim.”

Dr. Kent, Joe Amcayı yormak istemediği bahanesiyle bu teklifi önce kabul etmediyse de sonunda razı oldu. Watertown halkı da bu anlaşmaya alıştı. Dr. Kent’in hastaları, geceleyin doktor çağırmak gerekince, Dr. Kent’in yerine, Joe Amca’yı çağırmayı öğrendiler.

Her gece Joe Amca’nın eski otomobilinin Watertown’un sokaklarında gürültüyle geçtiğini duyardım. Joe Amca, geceleyin ziyaret ettiği hastaların durumunu Dr. Kent’e anlatırdı. Bunun üzerine Dr. Kent kızar ve Joe Amcaya:
“Kendi kendinizi öldürüyorsunuz, doktor. Birinin çocuğu ağladı diye şehir dışına çıkmaya, çocuklarının erken doğacağını sandıkları için Masterson’ları bir gecede beş defa ziyaret etmeye lüzum var mı?” diye bağırırdı.

Ama Joe Amca sadece gülümsemekle yetinir ve başka türlü göremeyeceği Watertown’luları ziyaret etmekten zevk duyduğunu söylerdi.
Zamanla Watertown’lular Dr. Kent’e saygı duymayı öğrendilerse de Joe Amcaya karşı duydukları sevgi kuvvetlendi. Ama ben, Joe Amcanın çabucak yaşlandığını görüyordum. Saçları ağarmış, omuzları çökmüştü. Yeni bir otomobil alacak kadar parası olmayışı da pek
yazıktı…

Geçen bahar Watertown’un dolayında feci bir kaza oldu. Okul çocukları ile dolu bir otobüs devrilmiş, 4 çocuk ölmüş, 15 çocuk da ağır yaralanmıştı. Kaza haberi şehirde çabucak yayıldığından, bütün Watertown’lular yardıma hazırlandılar. Joe Amca da kurtarıcıların en önünde yer almıştı. Ama bu gecenin asıl kahramanı Dr. Kent oldu.

Soğukkanlı ve becerikli doktor, evini bir hastane haline soktu. Hükümet merkezinden üç hastabakıcı, bir doktor, yardımcısı ve epeyce ilaç ve malzeme gönderilmişti. Dr. Kent, kazadan sonraki 24 saat içinde mucizeler yarattı. Biraz dinlenmesi için yapılan teklifleri reddediyordu. Arada sırada biraz acı kahve ve birkaç lokma yemek yiyerek ameliyatlarına devam ediyordu. Joe Amcaya bakılırsa; Dr. Kent’in usta eli olmasaydı, en az 8 çocuk daha ölecekti.

Watertown matemden kurtulunca Dr. Kent’i bir kahraman olarak alkışladı. Halk ona hala ısınamamış olmakla beraber, ona bir mabut gibi tapıyordu. Watertown’un ticaret odası her yıl, şehrin en takdire değen adamına gümüş bir kupa hediye eder… O yıl Dr. Kent’in Watertown kahramanı olmasına karar verildi.

Merasim günü şehrin merasim salonu hıncahınç dolmuştu. Dr. Kent, her zamanki gibi soğukkanlı görünüyordu. Belediye Başkanı kendisine kupayı uzatınca Dr. Kent önce teşekkür etti, sonra sahnenin kenarına doğru yürüyerek halkı susmasını işaret etti. Sonra söze başladı. O, hala soğukkanlı görünmesine rağmen, halinde o zamana kadar görmediğim bir değişiklik vardı. Dr. Kent ciddi bir sesle şunları söyledi:
“Beni şehrin kahramanı olarak alkışlamanıza çok teşekkür ederim. Ama otobüs kazası esnasındaki hareketlerimin sandığınız kadar takdire değer olmadığını söylemek isterim. Her doktor, fevkalade bir olayın çıkışında hazır bulunmayı ve bilgisini göstermeyi ister. Bu yüzden o akşam ben sadece gücümün içinde olan şeyleri yaparak ustalığımı gösterdim. Tevazu göstermiyorum. Size sadece kazadan sonraki günlerde düşüne düşüne vardığım neticeyi anlatmak istiyorum.”

Burada Dr. Kent durarak aşağıda ön sırada oturan Joe Amcaya baktı, sonra devam etti:
“Büyük bir kaza ancak birkaç yılda bir olur. Bu kaza sırasında ustalık göstermek doktorluğun asıl manası değildir. Son yıllarda doktorluğun ve cerrahinin en ilginç alanları ile uğraştığımı biliyorsunuz. Ben bu süre içinde doktorluğun can sıkıcı taraflarından kaçtım. Benden çok yaşlı olan Dr. Walton, kabul etmek istemediğim hastaların ziyaretlerini üzerine aldı. Önce paraya ihtiyacı olduğunu sandım. Yanılmışım. Dr. Walton, benim hastalarımın hiç birinden beş para bile kabul etmedi. O, Watertown’lulara tedaviden daha kıymetli bir şey, yani güven duygusu verdi. Bu, kalbi insan sevgisi ile dolu olan bir kimsenin yapacağı iştir. O da bütün büyük adamlar gibi, bu meziyetini ileri sürecek yerde tevazu gösteriyordu. Ben, doktorluğun yüksek manasını Dr. Walton’dan öğrendim. Dr. Walton’un bütün hayatını, Watertown’lulara bağlamasının yanında, benim bu şehre gösterdiğim azıcık hizmet kayde bile değmez. Dr. Walton, hiçbir mükafat beklemeden, hayatını, bu yüksek amaca bağlamıştı.”

Dr. Kent burada sustu ve cebinden mendilini çıkararak yaşaran gözlerini sildi. Sonra sessiz dinleyicilerine döndü ve:
“Sizden bir ricam var”, dedi. “Bu kupayı, ona layık olan biricik Watertown’luya, Dr. Walton’a vermeme izin verin. Ben de onun yarısı kadar yüksek bir doktor olmayı isterdim.”

Alkış tufanı kopmadan önce Dr. Kent sahneden indi ve Dr. Walton’a doğru yürüdü. Artık hiç utanmadan ağlıyordu. Kupayı Joe Amcaya uzatarak:
“Bu kupa sizin hakkınızdır. Onu alın, Joe Amca!” dedi.

Yazar: Sevda Kangal Kılınç


Yazarın diğer yazıları
Kişisel Gelişim
Başarma Gücünü, Yaşamın Kontrolünü Eline Al!
Şimdi Büyüme Zamanı
Sorular, Cevaplardır
Denemeye Değer
İçsel Disiplini Sağlamak
Değişim Şifresi
Sil Baştan
Hayat
Çalışmak
Sınırsız Huzur
Reiki Nedir?
Anahtar
Başarının İç Oyunu
Her şey yolunda!
%100 Etkili Formül
Niyet ve Odak
Kaynak Sizsiniz!
Başarı, başarı…
Sevgi Tedavisi...
Sevgi
Duygularımız İç Dünyamızın Göstergesidir
Dilekleriniz Emeklerinizle Büyür…
Benlik Yolculuğu Anketi
Mükemmel Olmak
Güç Kazandıracak İnançlar
Ödüller - Riskler
Aşırı Fedakârlık
Başarısızlık Geribildirimi
Yüz İfadeniz
Paylaşılan Vizyona Sahip Olmak ‘Yeniden Doğuş’
Başkalarını Mutlu Etmeye Odaklanmak
İknada Üç İlke
Bilinçaltı Zihninizin Gücünü Tanımak
Sihir Yok Sihirbaz Var
Beden Dili
Seçim Sorumluluğu da Beraberinde Getirir
İç Diyaloğun Bedeli
Yaşamda Üç Soru
Yaşam Yolculuğunda Stres Kaçınılmazdır
Nereye Vuracağını Bilmek
5 Top
İnsanlarla Yengeçlerin Ortak Özelliği
Aşırı Genellemek
Stresle Başa Çıkma ve Huzurlu Yaşamanın Yolu
Barkotlar
Güvende Olmanın Gizemi
Beyninizi Nasıl Çalıştıracaksınız?
Korumanın Dayanılmaz Ağırlığı
Yeniden Başlamak
Kendi Değerinin Farkında Olmak
Liderlik Modelleri
Yeterlilik mi? Mükemmellik mi?
Müzakere Edin
Şimdi Harekete Geçin
Ben ve Benlik
Gizli Güç
Güven Ne?
İnsanlar ve Yengeçler
Hedef Anahtarlarınız
İlişki ve İletişimlerde Sihir Yoktur Sadece Sihirbazlar Vardır
Daha Fazlasını Yapacağım...
Anlayalım
Her Şey Sende Gizli
‘Aşk’ Başlı Başına Bir Dünya
Sevgiyi Anlayabilen Zaman
İmkansızı Gerçekleştirmek
Her Şey Bende Biter
Yaşamak
Reiki Nasıl Çalışır?
Kıssadan Hisse…!
Benzerlikçi ve Farklılıkçı Kişiler
İnançlı ve Çalışkan Olun
Liderler İçin Göz İletişim Dili Uygulamaları
Sabotaj
İç ve Dış Referanslılar
En Çok Kimi Seversin?
Ön Yargı
Kimseye Anlatma
Bozulmuş Bir Algılama Nasıl Bir Şeydir?
Bozulmuş Bir Algılamanın II. Yolu
Bütünleşmiş İnsan Özellikleri (1)
Mutlak Güçle Bütünleşmiş İnsan Özellikleri (2)
"PİN KODU" Başarı Stratejileri
NLP MODEL
NLP Eğitimlerinde
Mutluluğun Formülünü Veren “Judo Ustası”
21.yy.’da Bir Numarayı Arıyoruz!
NLPDAP ile KOÇLUK
Öğrencilerin Can Simidi Başarı Koçluğu
Müzakere Blokları 11. Saate Ulaşmak
Nergis Hanım’ın Yolculuğu
Dostluk Hikayesi
Kayıp Atın Yolu
İste Senin Olsun!
Geribildirim Verme Sanatı
Gözlerini Hedefine Odakla
Dünyanın En Büyük Sırrı
Farklı Düşünmek
Sen Değişirsen Dünya da Değişir
Eğer
Öğrenmeye Açık Olmak
İnsan Bir Araya Geldiğinde
Beş Suç
Karar Verebilmek Bilgelik Gerektirir
Arkadaş
Bir Hırsızın Portresi
Maksimum Düzeyde Koruma Sağlama
Kozanın Gerçek Hayata Geçişi
Öz Saygıyı Oluşturmanın Formülü
Başarısızlık Geri Bildirimi
Başarıya Yelken Açmak
Dinlemenin Altın Anahtarı
Başarısızlığın Çaresi
Var Mısınız!
Kıskançlık Duygusu İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?
Yaşam Yolculuğunda Seçimler
Ben Daha Fazlasını Yapacağım
Kadın Ve Erkeğin Gizli İpuçları
Bir Şey Fırlatmazsanız Kimseyi Vuramazsınız
Düşünceler Bakış Açısına Göre Şekilleniyor
Mutluluğun Yolu
Değerlerinize Sahip Çıkın
İlişkilerde Zaman Olgusu
Kendinize Yatırım Yapmanın Yolu
Hayal
Başarının İletişim Becerisi
Başarının İletişim Becerisi 2
Başarının İletişim Becerisi 3
Başarının İletişim Becerisi 4
Çiçek Ne Zaman Solar?
Beş Suç
Denemek
Takım Çalışması
Öğrenmeye Açık Olmak
Yetenek
Dilenci Ve Turgenyev
Kelimeler Bana Nasıl Güç Verir
Ayrılık Vakti
Hayatın Anlamı
Hedeflere Ulaşmak İçin Formda Olmanın Sırrı
Geçmiş Geleceğiniz Değildir
Korkuya Doğru Bir Yolculuk
Kıskanç Mısınız?
Maymunları Aramak
Sesin Maksimum Etki Yaratacak Şekilde Kullanılması
Sihirli Özgüven Modeli
Başarısızlık Diye Bir Şey Yoktur
Aşırı Kıskançlıkla Gelen Şiddet
Yaşamak
Sıradanlık Sıra Dışılığa
Mükemmel Olmak
Kıskançlık Duygusu İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?
Herkes Davranış Kalıplarına Sahip Midir? Aynı Şekilde Mi Yoksa Farklı Şekillerde Mi Kullanırlar?
Güçlü Hissetmek
Ne İstediğini Bilerek Yaşamanın Can Alıcı Noktası
Kadın ve Erkeği Yönlendiren Beyin
Hayatınızın Fırsatı
Ağaca Bağırmak
Stresin Kaynakları
Değer Bilmeyenlere Emeğini Sunma
Kadınlar ve Aynalar
İtibar ve Karakter
Asla Çok Geç Demeyin
Tuzlu Kahve
Papa ve Moiz
İçsel Koçluk
Hedef
Stres Kaynakları
Kurumuş Ağaç
En Büyük Armağan
Ağlamayın, Sinirlenmeyin, Dinleyin!
Sen Hiç Deniz Gördün mü?
Üstat Kimdir?
Bilge Kadının Taşı
Dert Ağacı
Sevgi Dolu, Coşkulu ve İnançlı Olun
İletişim
Gurbet Çiçekleri
Zorlamak
İhtiyarlık Kaç Yaşın da Başlar…?
Küçük Bir Tebessüm
Siz Zengin Misiniz?
Mavi Kurdele
Bir Gün Susmayı Öğrendim
Kendi Değerinin Farkında Ol
Güven Meselesi
Herkes Ağlarken Gülen Adam!
Yeniden Başlamak
Beyninizi Nasıl Çalıştıracaksınız?
Yapıcı Eleştiri
Kavak Ağacı ile Kabak
Beyaz Kaptan
Bu Dünyada En Güzel Şey Nedir?
Yeşim Taşı
Papatya Falının Hikayesi
Dürüstlük Çiçeği
Geçmişinizi Bırakın & Geleceğinizi Oluşturun
Kahve Çekirdeği
Kanaatın Mükâfatı
Terzi
4 Mum
Sosyal Hayatta Stres ve Kişilerin Değişim Arzusu
Etkili Konuşmanın 7 İlkesi
Siz Sizi Bilmeden, Siz Olamazsınız
En Güzel Yer
Başarı İstenmediği Yere Gelmez
Yeterliliğinizi Ön Plana Çıkarın
İçimizdeki Gerçekle Buluşalım mı?
Tası Tarağı Toplamak
İnsanları Anlamak
Türkiye'de Bir İlk Sınav Kaygılarına Son
İç Diyalog Nasıl Oluşur?
Bilgin İle Kayıkçı
Hayat Satrancı
Gerçek Benliğimizden Gelen Fısıltılar
Hizmet Davranışları
Ben Daha Fazlasını Yapacağım
Kıskançlıkla Nasıl Baş Edebiliriz?
Yeniden Doğuş
Ya Hep Ya Da Hiç Davranış Kalıbı
Can Sıkıntısı
Paylaşmak
Havuç Yumurta Kahve
Mazeret Yok Şifresi
Yanına Aldığı İlk Er
Yeni Hayatın Simgesi
Asla Tatmin Olmayan
Tepeden İnme
Hayal Mavisi
Kendi Değerinizin Anahtarı
İstediğine Bağlı Kal
Ya Hep Ya Da Hiç
Öğretmenim Ben
Şartlar Ne Olursa Olsun, Kendiniz Olun!
Olumlu Düşünün
Düşünmeden Eyleme Geçmek
Kalpten Vermek
En Değerli Yeniyıl Hediyesi
Kutudaki Baharat
Duygularımız İç Dünyamızın Göstergesidir
Kıskanç mısınız?
Bilge Kadının Taşı
İyilğin Sevinci
Ruhsal Hayatın Kanunları
Ne Söylersen Onu İşitirsin
Hedeflere Ulaşmak İçin Formda Olmanın Sırları
Eğer
Karıncalar ve Balıklar
İşin Sırrı
Nedir Olumsuz Düşünce ve Etkileri
ÇALIŞMA HAYATINDA BU 10 CÜMLEYİ SAKIN KULLANMAYIN
DAVRANIŞ KALIPLARINIZI DEĞİŞTİRİN
DÜŞÜNCEYİ SİZ YARATIYORSUNUZ
LÜTFEN DİKKAT AŞAĞIDAKİ KELİMELERDEN UZAK DURUN
MAZERET YOK ŞİFRESİ ETİKETLEME AŞAMASI
Dilekleriniz Emeklerinizle Büyür…
“MUHTEŞEM KONUŞ+MA OYUNU”
HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR...
Stres Kaynakları
Geleceği Şimdi De Yaşayın
Çatlak Su Kovası
Alışkanlıklar
Başarı Stratejileri
Eve Yürüyüş
Maksimum Koruma
Algınız Amacınız Takip Edecek
Güzellik Kalıcıdır Acı Geçici
Zamanın Önemini Anlamak
Yeterlilik mi? Mükemmellik mi?
İnsanları Anlamak
Elbiseler
Seyir Halinde Bir Gemi
Müthiş
Zaman Yönetimi
Hayata Olumlu Bak Mutlu Ol
En Değerli Yeniyıl Hediyesi
En Bilge Kişi
Başarmak/Kazanmak İster misiniz?
Affetmenin Ötesindeki Gizem
FAKİR İLE ZENGİN
Hatalar Öğrenmenin Anahtarıdır
Seçimin Yap Harika Bir Hayat Yaşa
İlişkilerde Mutluluk Şablonları
Doğru Dili Kullanmak
Meditasyon
ZAMANI BEKLETEMEZSİNİZ
Kim Kazanacak
Özgüven
Sevgiyi Anlamak
Sihirli Özgüven
Sevgiyi Anlayabilen Zaman
Nereye Vuracağını Bilmek
Güç
ÖNYARGILAR
Hayatı Keşfettiren Muzlar
Bardağın Ağırlığı
İhtiyar Adam ve Atı
Dürüstlük Çiçeği
Otuz Kuş
Aynalar Diyarı
Kibritçi Kız
Portre
Başarı Kendine Güvenmekle Başla
Tevazu
Motivasyon
İKİ KEŞİŞ HİKAYESİ
HOŞGELDİN 2018
Yankı
REİKİ İLE ÇALIŞMAK
Yeniden Başlamak
''Yaparım'' Diyebilmek
Renklerin Enerjisi Şifa Kaynağı
İÇ HUZURU YAKALAMAK…
HER ŞEYİN DAHA İYİ ANLATILABİLECEĞİ BİR YOL VAR!!
Siz Sizi Bilmeden, Siz Olmazsınız
KENDİNİZİ ŞİMDİ SEVİN
NASIL MUTLU OLABİLİRSİNİZ?
OLUMLU YAKLAŞIM
HAYATIN HAKKINI VEREBİLMEK
Yolunuza Yabancılaşmamak İçin:
Derinleşmeye Var mısınız?
ÇOK MEŞGUL ODUNCU
Senin Hikâyen Ne?
Neden Aynı Fikirde Olmadığımız İnsanları da Dinlemeliyiz?
Değerli Hissetmek
İnsan Bir Araya Geldiğinde
Her şey yolunda!
Reiki Nedir
Motivasyon
Hayat
ZAMANI BEKLETEMEZSİNİZ
Kıskanç mısınız?
Kadın Ve Erkeğin Gizli İpuçları
Reiki Nedir
Şimdi Harekete Geçin
YENİ BİR YIL YAKLAŞIYOR!
HOŞ GELDİN “2020”
HAYATIMIZA DEĞEN KİTAPLAR
Bir Motivasyon Tekniği
DEĞİŞMEKTEN KORKMA
Ne Yapabilirim?
Zihninizde Hiç Susmayan Biri mi Var?
Korona Virüsü Bir Uyanış Çağrısıdır
Yaşam Yolculuğunda Seçimler
Seçimini Yap Harika Bir Hayat Yaşa
Gençler! 19 Mayıs 1919
Sevginin Gücü
Beni Sev!
Hayatı Iskalamamak
NLP HABER
Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım Web Tasarım
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2010 - Tüm soru ve önerileriniz için info@nlphaber.com
Web Tasarım