Mustafa Kılınç Uzaktan NLP Eğitimi
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP İLE ULUSLARARASI GEÇERLİ SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Başarısızlığa Farklı Bir Bakış Açısı

"BAŞARISIZLIK" kelimesi bize yabancı değildir.

Yaptığımız herhangi bir şeyden istediğimiz çıktıyı almadığımızda, kendimiz hakkında akla ilk gelen yorumlar genelde "yapamadım" , " başaramadım " oluyor. Bu yorumlarla birlikte sahneye çıkan olumsuz duygular, hayal kırıklığı, üzüntü, kızgınlık beynimizde birlikte çoksesli bir ağıt yakarak, genelde moralimizi sıfır noktaya indirir.

Okulda öğretmenler kırmızı kalemlerle çocukların " yanlışlarını " düzeltmekte. Bir kaç ay önce bir yerde bir çocuğun yazdığı kompozisyona gözüm takılmıştı ; çocuğun on satırlık yazısında şirin denecek bir kaç tane hata vardı. Ancak çocuğun yazısı öğretmenin kırmızı kalemiyle yaptığı düzeltmelerden dolayı artık kaybolmuştu. Yaklaşık seksen kelimelik kompozisyonunun yedi tanesinde herhangi bir hata vardı. Bu ne demek?

Bu seksen kelimede yedi hata varsa, yetmiş üç tane kelime doğru yazılmış, demek !!

Oysa, " düzeltilmiş " kağıda bakarsanız ürperirsiniz, çünkü görüntüde HER ŞEYİ yanlış gibi duruyor.

Bu çocuğun motivasyonu ne olacak, bu kağıdı gördükten sonra, sormamıza bile gerek yok.

Bu oyun biraz daha böyle devam ederse, ki zihniyet değişmeyince devam edecek bu tutum, körpecik yaşta, tertemiz beyin sayfaları kocaman kırmızı puntolarla HATA yazılacak, çocuğun daha kendi potansiyelini bilmeden ve onu öğrenemeden ; öğrenmekten, belki nefret edecektir ve bu konuda kendiyle ilgili olumsuz bir inanç kazanacaktır.

Oysa, bunun yerine NLP' nin iki ön kabulunu içselleştirerek, yeni çağın gereksinimlerine mükemmel cevap veren daha yaratıcı ve olumlu bir yaklaşımını benimsemek, daha esnek ve kıvrak bir bakış açısına sahip olmak, daha mükemmel olmaz mı?

" BAŞARISIZLIK YOKTUR, SADECE GERİ BİLDİRİM VARDIR "

Ortada sadece yapılmış bir şeyin sonucu var, yani yapılan eylemin geri bildirimi. Bu kadar. Eğer kişi öğrenme konusunda, iletişimde, herhangi bir girişimde başarıya ulaşmak istiyorsa, izlediği yoldan oraya varamayacağını öğrenmiş oldu. Sadece geri bildirim vardır, YARGI yoktur, KİŞİSELLEŞTİRME yoktur.

" EĞER YAPTIĞIN ŞEY ÇALIŞMIYORSA, BAŞKA BİR ŞEY YAP "

Bunun altında bir seçenekler yelpazesi var: Olmadı mı? Başka bir şey yap! Yaratıcılığını kullan! Yeni yollar ara! Kişi yaptıklarından dolayı yine yargılanmıyor, sadece başka bir yol izlemesi isteniyor.

Kişiler genelde oluzsuzluklara odaklanıyor , fark ettiyseniz, olumluya değil. Bu ilk olarak televizyon haberlerinde karşımıza çıkar. Her gün televizyon kanallarında bize sayısızca olumsuz haber sunuluyor : Batan bir ekonomi, savaşın resimleri, kaza geçiren, ölen insanlar ve buna benzer olumsuzlukları seyretmemiz bekleniyor . Yukarıdaki öğretmen de hatalara odaklanmış. Genel bir izlenim olarak kişiler sohbetlerinde bir girişimin sonuçlarının olumsuz yanlarına bakar, olumludan bahis etmezler.

Oysa, girişimin içindeki olumluları önce görmek, onlara sevinebilmek sonra da istendiği gibi gitmeyen çıktıya ona tek yönlü yola götüren "başarısızlık " damgasını vurmaktansa, onu sadece bir geri bildirim olarak algılayarak, kolları sıvayıp, FARKLI yollar aramak, motivasyonu arttıracağı gibi, sizi sürekli yolda tutar ve heyecanla devam etmenizi sağlar.

Bu yaklaşımı çocuğun kompozisyonuna uygulasak, önce doğrulara odaklanmakta yarar vardır. Bunlar doğru olmuş, ancak hatalı yazılmış kelimelerde, kocaman kırmızı harflerle " hata " yazmak yerine, - bunu FARKLI yapman gerek- denilse, . Bunu farklı yaparsan, olması gerektiği gibi olacak, demek, bu çocuğun motivasyonunu yüksek tutacak.

Biz de yaptığımız tüm girişimlere bu açıdan bakmaya başlarsak, motivasyonun daima yüksek olduğu bir sürece girebiliriz. " Hata " , " başarısızlık " ve benzer yargılamalarını bir kenara bırakarak, sadece farklı bir yolun izlenmesi gerektiğini bilmek yeterli.

"Hata " , " başarısızlık " gibi kelimeler, çarptığınız bir duvar gibidir.Belli bir motivasyon kalıbına sahip olan kişileri devam ettirir, ancak " farklı yap " demek, sizin yeni yol seçeneklerine bakmanıza sebep olur, bu yaklaşımla önünüz açılır...

Thomas Edison yüzlerce defa ampulu icat ederken, çok sevdiğim o cümleyi söylemişti.
" BEN BAŞARISIZ DEĞİLİM, SADECE 1000 TANE HEDEFE GÖTÜRMEYEN YENİ YOL KEŞFETTİM"

Bol seçeneklerin olduğu yeni bir farkındalıkla, yeni muhteşem bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

Sevgiyle kalın...

Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım