Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Hayatın Anlamı

Genç bir adam hayatın anlamını çok merak ediyordu. Sorusuna bir cevap bulabilmek için, yaşlı bir bilgenin evini ziyaret eder. Beyaz sakallı bilgeye şu soruyu sorar:
'Efendim, ben hayatın anlamını merak ediyorum. Bir insan hayatını sence nasıl yaşamalı?'

Yaşlı adam ona cevap verir: 'Benim misafirlerim var ve şuanda zamanım yok. Sen bu arada güzel evimi gezebilirsin,' der ve eline bir çorba kaşığı verir, kaşığın üzerine de zeytinyağı koyar. 'Sen her odaya girip, bakabilirsin, fakat dikkatli ol !' , der ve sözünü bitirir.

Genç adam kocaman evi oda oda gezer, yarım saat sonra döner ve bilgeyi yerinde bulur:

Dolu olan kaşığı yaşlı adama gösterir ve 'Efendim, senin evin gerçekten çok güzelmiş. Aynı zamanda çok dikkatliydim, yağı hiç yere dökmedim, kaşığım hala dolu. ' der.

'Güzel,' diye cevap verir bilge. 'yeşil salonumu gördün mü? ' Genç adam 'Evet', diye cevap verir. 'Oradaki ipek perdelerimi de gördün mü ?' 'Hayır,' diye cevap verir. 'Kırmızı salonumu gördün mü ?' 'Tabi ki,' der genç adam.' Peki, oradaki güzel halımı gördün mü ?' Genç adam, 'Doğrusunu söylemek gerekirse, görmedim.' der.

Böylece kısa bir soru cevap oyunundan sonra, yaşlı bilge genç adamın mavi salonundaki güzel duvar kağıtlarını, bahçedeki rengarenk laleleri ve değerli ceviz ağacından yapılmış mutfak dolabını hiç görmediğini fark eder. Yaşlı bilge oğlanın bir daha evi gezmesini, fakat dikkat etmesi gerektiğini söyler.

Genç adam evi tekrar gezmeye başlar. Yarım saat geri döner ve der ki:
'Efendim, muhteşem bir eviniz var; her yeri gezdim, daha dikkatliydim bu sefer. Perdelerini, halılarını, lalelerini, dolabını, her yeri gördüm.’

Bilge adam gülümsemeye başladı: 'Güzel, fakat kaşıktaki yağ nerede?'
Oğlan elindeki kaşığa baktı, ve bomboş olduğunu fark etti.

'Bak', der, bilge adam, 'hayatın anlamlarından bir tanesi şu: İki nokta arasında bir denge kurmalısın; hem hayatın güzelliklerini göreceksin ve onlardan zevk alacaksın, bunu yaparken de vazifelerini yerine getirmeye unutmayacaksın....'

Bu hafta sevgiyle kalın…
Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube