Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Maymunlar

Kafese beş maymunu koyarlar, ortaya da bir merdiven ve tepesine de iple muzları asarlar. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar. Her bir maymun aynı denemeye giriştiğinde çok soğuk suyla ıslatılır, bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar.

Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır. Su kapatılıp, maymunlardan biri dışarı alınıp ve yerine yeni bir maymun konulur, ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler. Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer, bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur. Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. En yeni gelen maymun da ilk atağında cezalandırılır.

 Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin, en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yoktur. Son olarak en baştaki ıslanan maymunların dördüncüsü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbiri merdivene yaklaşmamaktadır.

Neden mi? Çünkü burada işler böyle gelmiş ve böyle gitmektedir.....

Burada bir davranış gelişti ve bu davranış asıl olayı yaşamayanları da etkilemiş. Onlar şimdi aynı geleneği devam ettiriyorlar.

Biz maymun deyip, geçmeyelim;

Bu çok aşırı bir örnek olmakla birlikte, biz insanlar da kendi yaşantımızda başkasından gördüğümüz bir çok davranış örnekleri sorgulamadan günlük rutinlerimize çok farkında olmadan entegre ediyoruz.

O davranışlar kendimize ve çevremize yararlı mı, yararsiz mı, hangi doğrular ve motivasyonlar üzerine kurulmuş diye yeteri kadar araştırmıyoruz.
Onlar sorgusuz sualsız alışkanlıklar haline geliyorlar.

Özgürleşmenin önemli adımlardan biri, günlük inanç ve davranış  rutinlerimizi
ele alarak, onları yararlılık ve doğruluklarına göre değerlendirmektir.

' BEYİN SADECE EN ÇOK SÖYLEDIĞINIZ ŞEYE İNANIR. ONA KENDINIZ HAKKINDA NE SÖYLERSENIZ, ONU YARATACAKTIR.
BAŞKA SEÇENEĞİ YOKTUR. '
- Shad Helmstedt -

Sevgiyle kalın..!

Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube