Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Mutluluk

Mutluluk nedir? Neden insanların mutlu olmaya, mutluluğu hissetmeye ihtiyaçları var? Mutluluk, fazlasıyla bireysel bir ruh halidir; psikolojik, zihinsel ve duygusal unsurların karmaşık bir kombinasyonudur. Bazıları için dünya ile ilgili hiçbir kaygı taşımaksızın, tatilde tamamen ra-hatlamaktır. Bazıları için entelektüel olarak gerçekten gerilebiliyor olmaktır. Bir başkası için, maratonu tamamladıktan sonraki andır. Bu belki beş saniye sürebilir. Hatta o kişinin, onu nasıl tamamladığına bağlı olarak aylarca belki de bir ömür boyu sürebilir. NLP'de mutluluğun olaylara ya da başarılara dayanması gerekmiyor. Gerçekte deneyimimizin ne olduğundan ziyade, de-neyimimizi nasıl işlediğimiz önem kazanıyor. Mutlulukla, dışarıdaki olayların, zenginlik ya da başarının doğrudan bir bağlantısı yoktur. Gerçekte, başarılı ve zengin insanların birçoğu mut-suzdur. Mutlu olmak bir süreçtir. O, seçmeyi içine aldığı belli bir işle meşgul olmamızı gerektirir. Sizin için ulaşılabilir olan tüm bilgi ve deneyimlerin dışında tüm dikkatinizi size en az verecek şeyden ziyade size en fazla veren şeye yöneltin. Koç olarak, kişilerde sürekli ortaya çıkan bir dizi anahtar meseleyle karşılaşmanız mümkündür.

• Olmasını istediğiniz gibi olmayan şeylere nasıl tepki verdiğiniz,
• Kendinizle ne kadar ahenk içinde olduğunuz,
• Yaşadıklarınızı yorumlayış tarzınız,
• Günlük olarak odaklandığınız şeyler ve hafızanızı nasıl yapılandırdığınız,
• Etrafınızdaki kişilerle ilgili neler hissettiğiniz,
• Hayatınıza yaşama sevinci katan şeylerin olup olmadığından ne kadar emin olduğunuz,
• Duyarlılık ve seçim durumunuz.

Unutmayın; "Ancak gösterişli olursanız fark edilebilirsiniz." Sizi kızdıran ve huzursuz eden şeylerin üzerine eğilin. Yapabileceğiniz bir şey yoksa, zihninizden olayın üstüne üstüne gitmeyin ya da sürekli olarak bunları başkalarına anlatmayın. Bir şeyi her tekrar edişinizde onu daha da kökleştirirsiniz. Güzel şeyleri kökleştirmeyi tercih edin.
Bir yerde; bir insan, bir rol veya bir durum, sizi mutsuz etmeye devam ediyorsa, öfkelendiriyorsa ya da rahatsız ediyorsa, onu değiştirmenin bir yolunu bulun. Sizi sınırlayan yaşantılarınızı kapalı bir kapının arkasında bırakın. İstediğiniz şey konusunda daha da net olmak, bazen daha da iyi bir geleceğe açılan ilk adımdır. Kendinizin ve hayatınızın sahibi olmanın temelinde, kendinizle uyumlu olmak vardır. Yaşamınızdaki ahengi oluşturan şey ve tüm parçalarınızın bir arada olduğu yer burasıdır. Bu, deneyiminizin farkında olmayı ve ona saygı göstermeyi gerektirir. Duygularınızın farkına varın ve kendinize, eğer varsa, hangi hareketi yapmanız gerektiğini sorun. Böyle bir adım atarak duygularınızı kanalize edersiniz; bu da onları değiştirir. Böylece sürekli artan bir ahenk yakalarsınız.
Çoğu zaman kendinize mutluluk ve güven veren şeylere odaklanın. Üzüntü ve sıkıntı veren şeyleri kapsam dışı bırakın. Kişiler, hayat ve evren hakkında ne gibi değerlendirmeler yaptığınıza dikkat edin. İnandığınız şeylerin nasıl gerçekleşme eğiliminde olduğuna dikkat edin. Gözden kaçırıyor olabileceğiniz diğer bilgiler nelerdir? İç diyalogunuzu dinleyin. Kendinize sorun: Ne? Kim? O nasıl biri? Unutmayın; şu anki düşünme şekliniz, gelecekte neler hissedeceğimizin ve nasıl davranacağımızın çerçevesini oluşturur.
Mutsuz olduğunuz ya da negatif genellemelerin içine dalmış olduğunuz durumlarda kendinize, "ve" bağlacım ekleyerek duygularınızı söyleme ve onları parçalama şansı verin. "Bu berbat bir gün ve köpek yine de beni gördüğü için memnun.", "Bugün benim duygularım için kimsenin zamanı yok ve akşam kendime zaman ayıracağım. Altını (mutluluğu) bulmak amacıyla toprağı elemek için." Kendinize zaman ayırın.
Başkalarına olduğu kadar, kendinize de iyi hikayeleri anlatın; kötü olanları değil. Hayatınızda sizi tatmin edebildiğini düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapın. Onu kendinize okuyun. Yine ele bir mutsuzluk hissediyorsanız, kendinize gerçekten ne istediğinizi sorun. Cevabınızı ciddiye alın. O sonuçlarla ilgili iyi tasarlanmış koşullan karşılayabiliyor mu? Bundan sonra ne yapmalısınız?
Mutluluğumuzun oynayacağı çok büyük rol vardır: Sağlıklı olmak gibi. Nasıl daha mutlu olunabileceğini öğrenmek de; aynı zamanda nasıl sağlıklı olunabileceğini öğrenmek kadar işimize yarar. Beyninizde neler olup bittiğini, vücudunuzda olmakta olan şeyleri etkiler, (hastalık ya da sağlık için) Mutluluk;

• Mutluluk, aktif olarak oluşturabileceğiniz ve idare edebileceğiniz bir şeydir; çünkü onu teşvik eden zihinsel tutumu ve içeriği oluşturabilirsiniz.
• Mutluluk; vücudu, zihni ve çoğu zaman da ruhu içine alır.
• Mutluluk, fazlasıyla bireysel olmasına rağmen, sadece kendinize özel olan ile sınırlandırmayın. Tanıdığınız mutlu insanlara bakın. Onlar bunu nasıl beceriyorlar? Gerektiğinde onları model alın.
• Mutluluk başkalaşmış bir ruh değil; günlük bir ruh halidir. Dahası; o, üretimi kolay bir ruh halidir. Yapay olarak uyarılmış bir şey değildir.

Kısacası; aydınlık ve karanlıktan oluşan bir bütün vardır. Aydınlıkta ve mutlu olmayı seçerseniz, o parça içinde yaşarsınız İhtiyaç duyduğunuz tüm kaynaklara sahip olduğunuzu unutmamanız dileği ile sizlere mutlu bir hayat yolculuğu diliyorum.

NLP Lideri Mustafa Kılınç Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube