Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Zor Bir Durumun Üstesinden Nasıl Gelinir?

Hayatta ne kadar mutlu olmaya çalışsak ta, zaman zaman herkesin başına kötü, üzücü, veya beklenmedik olaylar gelebilir; İnsanlarla iç içe olunca, anlatılan sevindirici olayların yanında hayatlarını çok derinden sarsan, yıkıcı etki taşıyan hadiseler başlarına geldiklerine de şahit olunabilir. Benim burada ' kötü ' den bahsim, günlük dertler ve aksilikler değil. Çoğu zaman, onlar bakış açısı ve tutum düzeltildiğinde, kendiliğinden zaten çözülen cinstendirler.

Benim bugün üstünde durmak istediğim, derinden etkileyen, eşik etkisi taşıyan, hayatı altüst eden olaylardır.

Onların içinden çıkmayı ne yazık ki herkes başaramıyor. ' Hayattan küsmüş ' insanın onu bu hale getiren bir olay vardır, der ki, şu şu başıma geldi, o yüzden artık şöyleyim....

Ne gibi olaylar, mesela :
* Bir iflas olayı , yıllarca biriktirilen bir sermayenin yok olması.
* Doğal bir afetin yaşanması.
* İnsanın işini kaybetmesi.
* Eşinden ayrılması, veya eşinin ölmesi.
* Bir yerde esir kalınması.

Kimin başına gelirse gelsin, bu tür durumlar genelde kişiyi derinden etkiler ve bütün alışkanlıkların bir anda değişmesine sebep olur. Her insan hayatında bunlardan biriyle karşılaşabilir. Dolayısıyla, başınıza kötü bir şey geldiği zaman, devam eden hayatınızda bu tür olayları doğru bir tutumla karşılamak, sizin ruh sağlığınız açısından çok büyük önem taşımakta !

Bu konuyla ilgili Dr. Richard Bandler röportajlarından birinde görüşlerini paylaşıyor ve şöyle söylüyor :

* Hayat devam ediyor, bu durumdan çıkacağınızı ve ondan sonra güzel şeyler olacağına kendinizi açıp, ona inanmanız gerek.
* Bu durumdan çıkmak için neler yapmanız gerektiğini, veya bu durumdan çıktıktan sonra, neler yapacağınızı planlayın ve ona bütün hayal gücünüzle odaklanın.
* Sağlıklı bir mizah anlayışına sahip olun.

Dr. Bandler bir kaç sene önce gerçekten inanılması güç şartlar altında kalan insanlar üzerine yaptığı incelemelerinin ilginç sonuçlarını şöyle paylaşıyor :

O insanların arasında Kore savaşına gidenler vardı, hatta ikinci dünya savaşı sırasında Hitler'in kurduğu çalışma kamplarında tutsak olup, korkunç işkencelere maruz kalan Holocaust kurbanları da vardı. O ortamlardan canlı olarak çıkmayı başaranların arasında, hayatlarına dört dörtlük devam edenler olduğu gibi, korku dolu, derin izler taşıyan insanlar da bulunuyordu.

Dr. Bandler de bu zor süreci iyi atlatanların, oradayken nasıl bir tutum izlediklerini merak etmiş :

Başaranlar bu sürecin geçici olduğunu, bir gün oradan çıkacakları bilincine sıkıca sarıldıklarını söylemişler. Yaşadıkları ızdırap dolu ortamdan çıktıktan sonra, neler yapacaklarını planlayıp, bildikleri ve o hayali zihinlerinde capcanlı yaşadıklarını anlatmışlar. Biri bir tarlayı ektiğini ve ayaklarına sopayla vurduklarında bile, tarlaya ektiği ürünlerin nasıl büyüdüğünü hayal ettiğini anlatmış.

Ya diğerleri ? Aynı şartlar altında kalan, fakat korkan, artık birer ' psikolojik vakaya ' dönüp, hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam edemeyenler ne yapıyordu ?

Onlar ise, yaşadıkları korkunç olayları sürekli zihinlerinde canlı tutuyordu ; akıllarında olayları büyük resimler ve sesler, kokular, her ne yaşadılarsa, geçmiş olduğu halde tekrar tekrar yaşıyorlardı. Yani aradan onlarca sene geçtiği halde, sanki halen devam ediyormuş gibi, beyinleri yaşadıkları olayları hep ön planda tutup ve büyütüp, bir nevi zihinsel terör yaşatıyordu.

Durumunuz illaki burada bahis ettiğim durumlar kadar ağır olmasına gerek yok, olmasın da zaten. Bu tür durumlar tarihte çok yaşanmış, ne yazık ki farklı veya benzer boyutlarda halen de devam etmekte.

Ancak beynin işleme şekli aynıdır : Eğer ' yaşadığınız nahoş ' duruma odaklanırsanız ve onun resimlerini ve onunla birlikte olan sesleri ve duyguları büyütürseniz, olayın etkisinden kurtulmanız çok zor, hatta o düzende imkansız bile. Bu durumda insanlar gördüm ve onlar ancak ilaçlar sayesinde sakinleşebilmişler, ki o da soruna çözüm niteliği taşımıyor.

Öyle bir sorundan şikayetçiyseniz ve yaşadığınız olayın etkisinden kurtulamıyorsanız eğer, iyi bir NLP uzmanı çok hızlı bir şekilde beyninizdeki resimler, sesler ve duygularda bir değişiklik yapıp, sizi bu yükten kurtarabilir.

Onun yanında bir durumun üstesinden gelmenin en doğru tutum ve davranışlar şunlardır:

* Kötü bunalım dönemlerinde, onların geçici olduğunu bilin, oradan çıkacağınızı ve ondan sonra da güzel şeylerin olacağını. Aynen mevsimler gibi, ' bu sadece bir dönemdir ' tutumunu benimseyin.

* Yaşadığınız olaya odaklanmak yerine, ondan sonrasına odaklanarak iç disiplin geliştirin. Ondan sonra neler yapmak istediğinizi capcanlı hayal ederek yaşayın beyninizde.

* Mizah anlayışınızı geliştirin, günlük olayların içinde olan komik tarafını yakalamayı alışkanlık edin. Mizah her zaman yoldaşınız olsun !!

Hepinize Sevgiler ve Saygılarımı sunuyorum....Her şey gönlünüzce olsun !!
Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube