Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Kadın ve Erkeğin İletişim Dili Arasaındaki Fark

Merhabalar Sevgili Kırşehirliler. Uzun zamandan beri yazılarım ve mesajlarımla sizlerleyim. Her ne kadar yüz yüze gelmemiş olsak da ben “sizlerle” ruhsal boyutta bir bütünüm. Artık kendimi Kırşehir’in bir insanı olarak görüyorum.

Bu durumdan oldukça memnun olduğumu ifade etmek isterim.

Evet dostlarım, bugün sizlere kadın ve erkeğin sadece bedensel / hormonal farklılığının dışında kalan “DÜŞÜNSEL” ve “İLETİŞİMSEL” boyuttaki farklılığını sunacağım.

KADIN NE ANLATIR ERKEK NE ANLAR

“Bir kişinin size söyleyecekleri
en az sizin onlara söyleyecekleriniz kadar önemlidir.”

Mustafa Kılınç

İletişimde cinsiyetler arasındaki farklılıkları bilmek sizin onlarla çok daha uyumlu ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Kadınlar;

 • Bilgi paylaşımlarını,
 • Karşısındaki kişiyi dinlemeyi
 • Karar vermeyi,
 • Çatışma ve sorunları ele almayı erkeklerden farklı yaparlar.

Şimdi sizlerle; kadın ve erkeklerde Bilgi verme–paylaşma, Etkin dinleme, Karar verme–Emir verme, Sorunlarla başa çıkma ve tüm bu davranışların işyeri ipuçlarını paylaşacağım. Böylelikle ister kadın olun, ister erkek çok daha güçlü olacaksınız. “Güç” kazanmaya başladığınızda ise;

BİLGİ = GÜÇ= SORMLULUK davranış kalıbıyla hareket edeceksiniz. Biliyorum artık daha fazla beklemek istemiyorsunuz. Peki, tamam, tamam. Hemen keyifli yolculuğumuza başlayalım.

“Aksam yemeğine geç ya da erken gelmemle
içten ilgilenen bir kadın uğruna,
bütün dehamı ve tüm eserlerimi
feda etmeye hazırım....”

Ivan Sergeyevic Turganyev

Kadın-Erkek


BİLGİ VERME – PAYLAŞMA

 • Kadınlar, ilişki oluşturmak için bilgi paylaşmayı severler.
 • Erkekler, uzmanlıklarını göstermenin bir yolu olarak gördükleri için bilgi vermekten hoşlanırlar. Kadının karşısında bak ben bu işte ‘ustayım’ mesajı etkendir.

Erkekler; iletişimlerinde hangi kanalda konuşurlarsa konuşsunlar hep ‘BİLDİRİ KONFERANS’ konuşmaları yaparken kadınlar daha yakın olmak, güçlü bağlar kurmak için ‘YAKINLIK KONUŞMASI’ yapar.

Erkekler; kendi güçlerini artırmak için paylaşımda bulunmayı beklerler. Kadınlar ise diğerlerinin de kendileriyle aynı bilgi seviyesine ulaşmasına yardımcı olmak için bilgi paylaşımını fırsat olarak kullanır, dengeyi kurar ve diğerleriyle yakınlaşırlar. Onlar bir başkasının sözünü kesip konuşma süresi için yarışırlar.

İşyeri İçin İpuçları: Bilgi verirken ve paylaşırken, kendinize hangi sonucu elde etmek istediğiniz sorun. Bu iletişimden ne bekliyorsunuz? Amacınız ‘ilişki kurmak’ ve daha yakın olmayı sağlamaksa diğer insanlarında konuşmasına izin verin. Karşınızdaki kişiyle yarışmayın, dengeleyin.

Ancak amacınız ‘güç’ ve uzmanlığınızı göstermekse o zaman ‘bildiri konuşmasını’ kullanarak iletişim kurun. Her şey sizin ne istediğinize göre değişir. Siz Tam olarak Ne istediğinizi bildiğinizde hiçbir sorun kalmaz.

“Kalbiniz kendinize duyduğunuz sevgiyle doluysa
diğer insanlarla birçok şeyi paylaşabilirsiniz.”

Mustafa Kılınç

KARŞIDAKİ KİŞİYİ DİNLEME

 • Kadınlar, karşısındaki kişinin ‘deneyim ve gücünü’ anlamak için dinler.
 • Erkekler, sorun çözmek için dinlerler.

Kadın ve erkeğin bu kapsamda ilişki ve olaylara bakış açıları farklılık gösterir. Kadınlar konu her ne olursa olsun. Karşısındaki kişiyi anlamaya yönelik dinlerken erkekler mevcut sorunların çözümü için dinler. O yüzden birbirimizi ‘ETKİN DİNLEMEYİZ’ çünkü iki cins arasındaki bu farklılık dinleme şeklini değiştirir. Cinslerin bakış ve ilgili alanlarına göre dinleme dereceleri değişir.

İşyeri İçin İpuçları: İster kadın olun ister erkek iş yerinde, ‘iletişim kazalarını’ önlemek için karşınızdakini dinlerken önyargısız olun. Anlatılanları ‘genellemeyin, silmeyin ya da çarpıtmayın.’ Sadece sizden tam olarak ‘Ne’ yapmanız istendiğini anlayın. Çok çabuk dikkatiniz dağılıyor ve tam dinlemeyi beceremiyorsanız konuşan kişiye “Seni dinlememi mi yoksa tavsiyede bulunmamı mı istiyorsun?” diye sorun. Bu mükemmel bir sorudur. Dinlemek farklı tavsiyede bulunmak farklıdır. Her ikisi de karşınızdaki konuşan kişinin sizden ne istediğine göre değişecektir.

“Eşinize samimi bir ilgi göstermeniz ve o konuştuğunda dikkatle dinlemeniz
anlayışınızı derinleştirir, iletişiminizi güçlendirir.
İlişkinizi canlı ve gelişen bir şekilde tutabilmenin tek yolu da budur.”

Mustafa Kılınç

KARAR VERMEK – EMİR VERMEK

 • Kadınlar, bilgi ve uyum arayışı içinde davranış kalıbı sergiler.
 • Erkekler, tek yönlü karar vermeye yatkındırlar. Karar alırken ve emir verirken kadınlara göre daha rahat bir davranış kalıbı sergilerler.

Kadınlar; “Bunu yapmamız hakkında ne düşünüyorsun?” “İlişkimiz sence nereye gidiyor” vb. gibi sorular sorduklarında karmaşık sinyaller gönderirler. Kadınlar bu sorularla “bilgi ve öneri” isterken; erkekler bunları bir ‘zayıflık, sorgulanma, güven eksikliği’ olarak algılıyor.

Erkekler; karar verirken ve harekete geçerken diğerlerinin fikrini bile sormaya gerek duymayabilir. Buna karşın kadınlarda durum farklıdır. Kadınlar kararlar ve değişiklikler konusunda kendilerine danışmanlık edilmesini beklerler ve bunun geçekleşmediği durumlarda kendilerini ‘yalnız, aşağılanmış, değersiz, yetersiz’ hissedebilirler.

İşyeri İçin İpuçları: İster kadın ister erkek işyerinde, karşınızdakilere fikirlerinizi sorun. Onların konuyla ilgili fikirlerini istediğinizi belirtin. Ancak bunu yaparken ‘karar verme’ yetkisini onlara bırakmayın. Son kararı sizin verecek olduğunuzu açıkça ortaya koyun. Uyum sağlamaya, çözüm üretmeye çalışırken bu amacınızı net bir şekilde ifade edin. Böylece iş arkadaşlarınız önerilerde bulunurken ve söyledikleri yapılmadığında kendilerini çok daha rahat hissedeceklerdir.

“Kim olduğunuza karar verecek olan kişi sadece sizsiniz.
Her gün her dakika.”

Mustafa Kılınç

ÇATIŞMA ve SORUNLARI ELE ALMA

 • Kadınlar anlaşma sağlamak konusunda erkeklere oranla daha isteklidirler ve fikir uyuşmazlığının ilişkiler için daha fazla tehdit oluşturduğunu düşünürler.
 • Erkekler tartışmaya çok daha yatkındırlar ve karşısındakinin görüşlerine katılmama eğilimi gösterirler. İşi ‘Güç’ ‘Güçlü Gen’ havasına çevirmek isterler. Bunları da çoğu zaman takıntı bile olmadan yaparlar.

Sebepleri her ne olursa olsun, çatışma halinde erkekler kendilerini daha iyi hissederken, kadınlar çatışmaya girmenin zor olduğunu düşünür ve bundan kaçınırlar.

İşyeri İçin İpuçları: İşyerinde fikirler, seçenekler ve Nasıl farklı yapabiliriz? Konusunda çatışmalar çok değerlidir. Hem kendinize, hem de diğerlerine fikrini güçlü bir şekilde savunma hakkı tanıyın. Ancak çatışmaların kişiselleştirilmesinden kaçının. Sadece ‘Fikir ve Seçenekler’ ile ilgili konularda düşüncelerinizi ortaya koyun. En güçlü fikri her zaman destekleyin. Çünkü sizi Farklı kılacak olan odur.

“Sorumluluğu yüksek olan bir insan; olumlu, iyimser, kendine güveni olan,
ayakları üstünde duran ve kendini kontrol etmeyi bilen birisidir.”

Mustafa Kılınç

HER ŞEY BENDE BİTER

Mücadeleler öğrenmek için birer fırsat, birer armağandırlar. Sorunlar, önemli kadın ve erkeklerin yaşamlarının örgüsünü oluşturan ipliklerdir. Zor zamanlarda, başa çıkmam gereken bir sorunum değil, yapmam gereken bir seçimim olacak. Düşüncelerim net olacak. Doğru seçimi yapacağım. Zorluklar insanı büyüklüğe hazırlar. Bu hazırlığı kabul edeceğim. Neden Ben? Neden Ben olmayayım? Büyük bir şeye hazırlanıyorum! Geçmişimin sorumluluğunu alıyorum. Düşüncelerimi kontrol ediyorum. Duygularımı kontrol ediyorum. Başarımın sorumluluğu bana ait. Çünkü HER ŞEY BENDE BİTER.

Andy Andrews

Basından Seçmeler
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube