Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Atölye Çalışması: Bir İnancı Değiştirmek

Bu yazı, geçen haftaki köşe yazısının ikinci bölümü. Okuyamadıysanız, önce ona bakmanız daha iyi olur.

İnanç değişikliği için NLP alanında çok değişik teknikler vardır. Ancak onları bir uzman eşliğinde yapmanız gerek. Ne kadar da kitaptan çözümler sunulsa, gerçek değişim ancak iyi bir uzmanın eşliğinde gerçekleşebilir. Bir kitap kalıplarla yola çıkar, o an sunduğu kalıp size uyabilir, uymayabilir de. Niçin, çünkü insanlar kalıplara sokulmaz. İnsan karmaşasını birçok kalıplar yardımıyla daha anlaşılır hale getirebilirsiniz, ama herkes kendi tecrübeleriyle, haritasıyla BİRİCİK ve TEKTİR.

Yine de inançlar konusunun insanların hayatı için ne kadar büyük önem ve etki taşıdığımı bildiğim için, sizinle bu hafta çok basit bir inanç değiştirme tekniğini paylaşmak istiyorum. .......

Birlikte bir çalışma yapalım: İstemediğiniz bir inancı değiştirelim. Ben size rehberlik yapacağım, gerisini siz yaparsınız. Biraz zaman ayırın bu çalışmaya.
Şimdi birkaç boş sayfaya ve bir kaleme ihtiyacımız var....siz getirene kadar bekliyorum.

Evet, kaleminiz güzelmiş...az sonra onun vasıtasıyla kendiniz hakkında yeni bilgilere ulaşırsınız, günün alışkanlıklar yığınların altında gizli kalmış bir siz....pardon, adınız neydı? .....Hanım, ......Bey, lütfen boşluklara adınızı yazın. Bu size özel bir çalışma, çünkü !!

1) Başlayalım, .....Hanım,.........Bey, şimdi ilk olarak kendiniz hakkında, yapabiliyor- veya yapamadıklarınız, çevreniz, işiniz, gibi konular üzerine düşüncelerinizi serbestçe yazın, lütfen.

S E R B E S T Ç E olması gerek - yargı, eleştiri ve bemzer yorumlar bu atölyenin dış duvarın arkasında beklemesini istiyorum. Şimdi buradan size sinir çizdiğini hissettiğiniz bir inanç seçin... O inanç cümlesini söylediğinizde bile kendinizi bir " tuhaf gihi oluyorsunuz ", tek yönlü bir yola saplanmış gibi, kötü duygular hissedibiliyor olabilirsiniz, mesela.
İşte sınırlayan bir inancı tanımak için bir kaç ipucu.

Şimdi inanç bir durumla iliştilenirilir :
Örneğin " Ben iyi bir konuşmacı değilim....arkadaşlarımla birlikte olduğum zaman, ne demek istediğimi unutuyorum" gibi birinin bir şikayeti var, diyelim.

Şimdi kendi inancınızı bir durumla ilişkilendirin....
( !!! DİKKAT !!! Özellikle uzun zamandan beri değiştirmek istediğiniz inanca sahipseniz, değişmesine güçlü direnç gösterme eğiliminde olabilir. Beyniniz
" buğulanırsa " , birden "acele" bir işinizin çıkması, benim burada size yaptırmak istediğim saçmalıklarla uğraşmak istememek gibi, kaçmak isteyebilmeniz çok doğaldır.
KARARLILIKLA " mantıklı gibi gözüken " itirazlarla sonra ilgileneceğinizi söyleyin ve devam edin. ( Hemen başarılı olabilmek için, değiştirmek istediğiniz inançların arasında daha hafif olanını seçin.)

2) Kendinize sorun:
* Bu inanç geçmişte bana ne gibi zararlara yol açtı, maddi, manevi, insan ilişkileri konusunda, zaman açısından beni nasıl engelledi. Size olan zararların gerçekten bilincinde olun.
* Bu inanç size şuanda nasıl zarar veriyor? Burada şimdi nelerin kaybına yol açıyor?
* Ya gelecekte? Bu inanca devam ederseniz, ileride bu konuda neler olacak. Bunun olmasını istiyor musunuz? Bu sonuçları bilinçli hissedin, bıkmaya bakın, o inançtan.

Onu sorgulayın: " Ben gerçekten her zaman mı ( iyi bir konuşmacı ) değildim?
" Hiç mi ( başarılı bir konuşma yamadım) ?
" ....tarihte ( iyi konuştuğumu ) hatırlıyorum "
Kısacası sizi sınırlayan inancı yerden yere vurun, yelkenindeki rüzgarı kesin....!!

3) Şimdi onun yerine koymak istediğiniz, önü açık, olumlu sizi iyi hissetirecek yeni bir inanç cümlesi bulun.
Mesela burada " Ben her gün daha iyi bir konuşmacı olduğumu ( hissediyorum, görüyorum, duyuyorum )" hangi fiil size daha yakın geliyorsa. " Konuşmaktan sorumlu olan kaynağım beni her gün daha mükemmel bi konuşmacı olmamı sağlıyor..."

4) Şimdi yeni pozitif inanç cümlesini de kontrol edin, içiniz rahat mi onunla, yoksa ona isyan eden biri var mı. ( Bu örnekte belki iyi bir konuşmacı olmanız, tüm sunumları yapmanız gerekecek anlamına gelebilir, fazla iş, yapmak istemiyorum, mesela)

5) Eğer yeni inanç cümlenizle mutluysanız , onu kutlayın. Yazın onu büyük harflerle
bir çok kağıda, asın evinizin her tarafına, sürekli tekrar edin, tekrar ederken de kendinizi
bunu yaparken görün, hissedin, duyun. Ne kadar canlandırırsanız o sahneleri, bir de üstelik hareket eden bir film haline çevirebilseniz, muhteşem olur.

6) Şimdi eski inancınızı imha edin. Onu örneğin bir kağıda yazın, yakın...( öyle de güzel yanıyor ki ) veya toprağı kazın, onu mezara gömün, bir taşın etrafına sarın, denizde veya nehirde boğun. Güle güle, yolun açık olsun, vedalaşın gittiğini hissedin.

7) Sevgili ........Hanım,........Bey, sizin yeni inancınız hayırlı olsun, sizi hayatınızda daha çok mutluluk, sevgi, başarı, sağlık, güce ulaştırsın. Buraya kadar benimle kalmanız bana bu çok kararlı olduğunuzu gösterdi, şimdi lütfen disiplin içinde olun ve sürekli tekrar edin, onu yapmak için de kendinizi iyi hissettiğiniz anlar seçin.
Ne kadar çok tekrar, o kadar güçlü !!

İşte görüyorsunuz, ....Hanım ve. ....Bey son derece başarılı oldular, siz de yapabilirsiniz.

YETER Kİ İSTEYİN VE KARARLI OLUN !!

Sevgilerimle, mutlu ve yeni inançlarınızla bütünleştiğiniz bir hafta....ay....aylar....seneler diliyorum size.

Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube