Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Dr. Richard Bandler

" EVRENİN GELİŞİMİ HENÜZ BİTMEMİŞTİR. BİZ İNSANLAR EVRENİN DENEYİMLERİYİZ.."

Richard Bandler

Dr. Richard Bandler kimdir? Çoğunuz onu tanımayabilir ancak insanların onu tanımamasını ciddi bir eksik olarak algıladığım için, bugün 24.02. 'ta onun 64 doğum gününü kutlamasını fırsat bildim ve size onu biraz anlatmak istiyorum:

Dr. Richard Bandler NLP kişisel gelişim teknolojisinin en önemli yaratıcılardan biridir.

1970' li yıllarda psikoloji ve psikoterapi dallarından mezun olan terapistler, hayatlarında zorluklar yaşayan insanları okullarda öğretilen genelde klasik metodlarla tedavi etmeye çalışıyorlardı.Ancak o zaman terapiye aldıkları vakalarda çok sınırlı sayıda başarıya ulaşabiliyorlardı.

O zamanlarda, Dr. Bandler matematik, bilgisayar mühendisliği ve psikoloji dallarında çok genç bir öğrenciydi. Geleneksel metodların başarısızlığından yakından şahitti ve farklı yollar aramaktaydı.

- 1973 senesinde Gestaltterapist Dr. Fritz Perls'in çalışmalarını incelemeye başlamış, kendi Gestalt Gruplarını oluşturmuş ve bu yöntemli ilgili ' Eyewitness to therapy ' adlı eserini yazmış.

- Kısa bir süre sonra aile terapisti Virginia Satir' le tanışmış ve onunla da çalışmaya başlamış.

- 1974' te dil bilimcisi John Grinder ile tanışır. Onunla birlikte dil ve dil modellerini araştırmaya başlamışlar.

Bu çalışmadan NLP' nin bugün bir temel taşı olarak bildiğimiz Meta Model çıkar.

Bu model ile başarılı terapistlerin diğer terapistlerden kullandıkları farklı yöntemleri incelemişler. Fritz Perls, Virginia Satir, Milton Ericsson'un kullandıkları dil kalıplarını toplayıp farklı eserlerde yayınlamışlar.

O zaman klasik bilimlerin yaklaşımı, sorun yaşayan insanların sorunlarına yoğunlaşmaktı. Sorunu inceleyerek, üzerinde durarak insanları tedavi etmeye çalışiyorlardı. Ancak bu yöntem çok başarılı değildi, çünkü çok fazla zaman alıyordu ve ve sorun çözmede yetersizdi.

Bandler ve Grinder'in yaklaşımı farklıydı:

Başarılı terapistlerin kullandıkları yöntemlere bakarak onları modellemişler. Sorun bataklığın üzerinde yoğunlaşmaktansa, çözüm yollarına, çalışan yöntemleri uygulamaya başlamışlar.

" NLP BİR TERAPİ DEĞİL, BİR ÖĞRENME SÜRECİDİR..."

Dr. Richard Bandler

Aradan neredeyse kırk sene geçmiş. Richard Bandler ve John Grinder'in yolları çoktan ayrılmış, ancak Dr. Bandler, John Grinder ve diğer büyük isimlerin yetiştirdiği öğrenciler de zamanla Hoca olmuşlar ve Nlp onların da başarılı çalışmalarıyla gelişmeye hep devam etmiş. Nlp' nin formatları bugün insanla ilgili olan her sektörde bulabilirsiniz: Psikolojide, sporda, tıpta, eğitimde, tüm mesleklerin eğitim süreçlerinde,
etkili iletişimde, satışta, sunumlarda,.....neredeyse her yerde.

NLP, bugün gittikçe büyüyen, bir stratejiler, modeller ve hızlı değişim sağlayan tekniklerle kişisel gelişimde kullanılan yöntemler dizisinin adıdır. İçinde yüzlerce strateji ve teknik bulunduran, insanların beynini özgürlüğe kavuşturabilen bir mükemmellik teknolojisidir.

Dr. Bandler bugün Nlp'ye kırk seneden fazla bir süreç içinde halen en etkin isimdir diyebiliriz.

DHE - Design Human Engineering, NHR - Neuro Hypnotic Repatterning, gibi geliştirdiği yeni yöntemlerle, eğitime ve insanlara sağladığı katkıları buraya sığdırmak, pek mümkün gibi gözükmüyor.

Dr. Bandler ya tek başına, ya da başka yazarlarla birlikte çok sayıda kitap yazmış ve
halen dünyanın bir çok yerinde genelde John la Valle ( NLP Seminar Groups' un başkanıyla birlikte seminerler vermekte. )

Ders verirken, ince ve hoş bir mizah kullanır. Onu saatlerce hiç sıkılmadan dinleyebilirsiniz. Seminerlerde kullandığı karmaşık dil kalıpları sayesinde, yüksek verimle, kalıcı bir öğrenmeyi sağlar. İnsanları derin odaklanma hallerine geçirerek, hızlı değişimler sağlamaktadır.

Dr. Richard Bandler muhtemelen kişisel gelişim sektöründe ileride dünyada en etkin insanlardan biri olarak tanınacaktır. Binlerce kişiye öğretmenlik yapmış ve hayatlarında derin değişiklikler yaratarak, zihinlerindeki yaramayan inanç, davranış kalıplarından, fobilerden kurtarıp, özgürlüğe kavuşturmuş.

Nlp' nin öğrencilerine bir tavsiyem olacak :

Nlp'yi ilkeli ve çok iyi bir öğretmenden öğrendikten sonra, bilginizi, anlayışınızı derinleştirecek önemli yollardan biri de Richard Bandler'in kaynaklarından geçer.
Onu takip ettiğinizde, Nlp' yi daha derin ve özünde kavrama fırsatını bulacaksınız.

" EN BÜYÜK KİŞİSEL SINIRLAMA YAPMAK İSTEYİP, YAPAMADIĞINIZ ŞEYLERDE DEĞİL. ONLAR HİÇ YAPMAYI DENEMEDİĞİNİZ ŞEYLERDEDİR. "

Richard Bandler

MUTLU SENELER DR. BANDLER- NE İYİ Kİ VARSINIZ !

Güzel bir hafta geçirmeniz dileklerimle,
Saygılarımla

Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube