Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Satir Kategorileri (2)

Geçen hafta Virginia Satir’in ‘Satir Kategorileri ‘ adlı çalışmanın ilk bölümüyle başlamıştık. Burada işlevsiz ailelerde sağlıklı bir iletişim olmadığından dolayı, kişiler çocukluklarında asıl kişiliklerden başka rol modellerine girdikleri tespit edilmiş. Sizinle geçen hafta paylaştığın iki tiplemeyi hatırlamak için tekrar okursanız, iyi olur. Böylece bu kategorilerin tümüne bir kuş bakışına sahip olacaksınız. Satir kategorilerin üçüncü tipine ‘ Bilgisayar ‘ adı konulmuş :

Bilgisayar
O tipi için hangi kelimeler kullanmamız gerekir diye sorsak, ‘ aşırı mantıklı ‘ dememiz gerekir.

Bedeni kontröllü bir duruşta şunu ifade ediyor ‘ Ben sakinim, soğuk kanlıyım ve kendime hakimim. ‘

İçsel durumu şunu söyler: ‘ Ben kolayca incinirim. ‘

Bilgisayar tiplemesi çok düzgün, duygularını hiç göstermeyen, çok mantıklı biridir. Sakin, soğukkanlı ve kendine son derece hakimdir. Onu bir gerçek bir bilgisayar veya bir sözlüğe benzetebiliriz. Bedeni kuru, çoğu zaman serin ve duruma hep dışarıdan bakar vaziyette. Ses tonu kuru ve monoton, kullandığı kelimeler büyük bir ihtimalle soyuttur.

Bilgisayar tipleri, taşıdıkları anlamlardan emin olmazsalar bile, bulabilecekleri en uzun kelimeleri kullanırlar. Böylece söyledikleri şeyler insanlara çok entelektüel gelecek. Ancak onlar biraz konuştuktan sonra, genelde kimse dinlemiyor. Onların beden duruşlarını hayal etmek için , kalçalardan başlayarak, belkemiğinden enselerine uzanan uzun bir çelik değnekten ibaret olduğunu ve boyunları 25 santimlik demir yaka sardığını düşünün.. Ağızlarını dahil, mümkün olduğu kadar hareketsiz tutmaya çalışırlar. Konuşurken Elleri bile hareketsiz . Bir Bilgisayar tipleri konuşurken, sesleri ölü gibi çıkar, çünkü duruşlarından dolayı kafataslarından aşağı pek bir duygu hissetmezler.

Zihinleri hareket etmemeye odaklı , aynı zamanda doğru kelimeleri bulmakla meşgul. Her şeyden önce, hiç hata yapmamak gerektiğine inanıyorlar genelde. Üzücü olan, bilgisayar tipinin davranış kalıbının birçok kişi tarafından da cazip görüldüğüdür. Bu yazarların bir tespitidir ve bu gözlem ABD toplumu için geçerli. Benim şahsi fikrime göre, bizim ülkemizde Suçlayan ve Yatıştırıcı tiplerin oldukça yaygın olduğu yöndedir.

‘Doğru kelimeleri söyle, duygu gösterme, tepki gösterme.‘ Bilgisayar tipinin kısacası duyguların bir özeti gibidir.

Dikkat Dağıtan

Kelimeler- önemsiz – Söylenenler pek anlam taşımıyor.

Beden – açısız ve bir orada bir burada

İçsel durumu – ‘ Kimse benimle ilgilenmiyor, benim için bir yer yok. ‘

Dikkat dağıtan tipin söylediği veya yaptığı başkasının söylediklerine veya yaptıklarına alakasız. Hiçbir zamanda tam bir geri bildirim vermiyor. Onun içsel durumu, biraz sersemliğe benzer. Hiçbir yere odaklanmamış olmakla birlikte, rastgele kullanılan kelimelerle donatılmış, sesi bir tiz, bir koyu. Dikkat dağıtan biri, sanki sürekli havada dönen, ama ne zaman nereye varacağını bilmeyen bir top gibi olduğunuzu düşünebilirsiniz. Sürekli Bilgisayar tipinin tam tersine bedeni, kollarını, bacaklarını ve ağzı hareket ettirmekle son derece meşguldur. Sorulan soruları es geçer, genelde kimseye tam bir geri bildirim vermez, hatta başka konularla ilgili sorular sorar.

Bedeni aynı zamanda birçok değişik yönlere doğru hareket eder, gibi düşünün.

Bu rolü üstlenen kişiler ilk başta bir iç rahatlığı gibi algılansa da, aslında içlerinde büyük bir amaçsızlık ve yalnızlık duygusu hissederler.

Sizinle iki haftadır çok kısa olarak paylaştığım Satir kategorilerin dört tiplemelerinde dengesizlikler var. Tabi ki erken çocuklukta ihtiyaçları mükemmel karşılanmış olan bir bireyin bu kategorilerde bir temsili yok. Siz eğer şu veya bu tiplemesinde kendinizi bulduğu iseniz, belki de bu yüzleşmeden dolayı büyük bir şaşkınlık yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bu yazıyı paylaşmamın amacı bu değil: Bu bilgiler dışarıda çok fazla bilinmemekle birlikte, sizin kendinizi daha iyi tanımanıza fırsat olsun ve farkındalığınız artsın diye, paylaşıyorum bu yazıyı sizinle . Çünkü fark edebilip, bilincinize çıkan verilerin azalır, dolayısıyla eğer kendinizi burada bir tipte bulduğu iseniz, bu parçanızla yüzleşebilir gerçek özünüze daha fazla bütünleşir, ileriye doğru muhteşem bir geleceğe yelken açabilirsınız.

DEĞER DUYGUSU SADECE KİŞİSEL FARKLARIN KABUL EDİLDİĞİ, SEVGİNİN AÇIKÇA GÖSTERİLDİĞİ, HATALARIN ÖĞRENMEK İÇİN KULLANILDIĞI, İLETİŞİMİN AÇIK OLDUĞU, KURALLARIN ESNEK OLDUĞU, SORUMLULUĞUN MODELLENDİĞİ VE DÜRÜSTLÜĞÜN YAŞANDIĞI, KISACASI İŞLEVSEL BİR AİLEDE VAR OLAN ATMOSFERDE YEŞEREBİLİR.‘
Virginia Satir

Aysel Çiçek Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
Yazarlar
Mustafa Kılınç
Bilinçaltı Uzman Eğitimcisi
Siyasi Koç - Yazar
Sevda Kangal Kılınç
NLP Trainer
Reiki Master
Aysel Çiçek
NLP Master Practitioner
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube