Mustafa Kılınç Uzaktan NLP Eğitimi
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP İLE ULUSLARARASI GEÇERLİ SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Başarıda İletişimin Gücü

Dale Carnegie diyor ki;
"Konuşma, bir bayanın etekliği gibi, ilgiyi sürdürecek ka¬dar kısa, konuyu kapsayacak kadar uzun olmalıdır"
Bir lisenin eski mezunlarının buluştuğu gün, bazı eski öğrenciler kürsüde okula dair hatıralarını anlatıyorlardı.

Yirmi yıl önce mezun olmuş öğrencilerden biri, ikinci sınıftaki sanat öğretmeninden bahsetti. Üniversiteye gitme- ye onun teşvikiyle karar verdiğini ve şimdi iyi bir üniversi¬tede profesör olduğunu hayatından da memnun olduğunu söyledi tam o anda eski öğrencilerden birisi hızla ayağa kalktı ve.....

İletişim, iletişim ve iletişim. Başarının hazzını yaşamak ancak diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler oluşturulduktan sonra yaşanır. Aslında nedir iletişim dediğimiz şey? Ve insanlar bir¬birlerine ne iletiyor? Kim kime ne iletiyor?

İletişim; sizin beyninizdeki bilgi, birikim ve deneyimlerin karşınızdaki kişinin beynine aktarılması işlemidir. Kabaca, iletişimde asıl olan şey "sizin ne anladığınız değil, karşınızdakinin ne anladığıdır. " Eğer sizin anlatmak istedikleriniz karşıdaki ta¬rafından tam olarak anlaşılmamışsa, burada iletişimden bah¬setmek mümkün değildir. İletişim sadece bir mesajın gönde¬rilmesi değildir. İki kişi arasındaki etkileşimi de kapsar. Siz de şu andan itibaren karşınızdaki kişilerle etkili iletişim kurmak var olan mevcut başarınızı daha da artırmak ister misiniz?

Öyleyse; iletişimde insanların en sık karşılaştığı zorluk diğer kişiye konuşma fırsatı tanıyacak kadar uzun bir süre se¬siz kalmamalarıdır.

Sürekli olarak konuşmaya devam ederseniz, dinleyemez¬siniz. Ancak sürekli konuşmaya alışkın olduğunuzdan dinle¬mek zordur. Şimdi, şu ana kadar yapmadığınız şeyi yapın.Dinleme süresini artırın. (Nasıl dinlemeniz gerektiğini biliyor¬sunuz zaten değil mi?) Bu becerinizi kullanmaya başladığına andan itibaren "iyi bir iletişimci" olma yolunda harekete gel¬mişsiniz demektir. Kendinizi kınlayabilirsiniz.

Konuşma yapacağınız kişi; iyi tanımadığınız biriyse veya tanıdığınız genelde gergin veya çekingen biriyse, önce onur rahat olmasını sağlayın.

İletişim kurduğunuz kişi gergin ve çekingen halini korumaya devam ederse, iletişim hızınız sınırlı olur. Önce dostça davranarak gülümseyin. Hiçbir şey insanı daha çok rahatlatamaz. Olumlu iletişimin önemli bir yönü, sözsüz ya¬nıtlar, birbirini dinleyen insanların hareketleri ve vücut dilleridir. İletişim esnasında sözlü olarak konuşmasanız dahi bilinçdışı düzeyde bir iletişim söz konusudur. Hani bazen sohbet harika bir şekilde ilerlerken birden bire soğuk garlar esmeye başlar ya. Peki neler oluyor da birden soğuk hava esmeye başlıyor? Neler mi oluyor? Meraklanmayın, neler olduğunu ben size söyleyeyim. Bilinçdışı düze de uyum farklılıkları ortaya çıkıyor ve iletişim bilinçdışı düzeyde engelleniyor.

NLP Lideri Mustafa Kılınç Diğer Yazıları
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım