Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

2013'ün Son Durağı 2014'ün İlk Durağı

Haftalar, aylar derken “2013” yılının son haftaki durağına gelmiş bulunuyoruz.Kimilerimiz hedefledikleri, inecekleri durağa kadar yolculuk yapmayı başardılar.Kimilerimiz ise yolculuk taki gerek içsel gerekse dış faktörlerden kaynaklı durağa gelmeden inmek durumunda kaldık.Ancak hatırlamamız gereken bir şey var ki; biz insek de yolculukta kalmaya devam etsek de “2013” yılının son durağına geleceğiz.Kimilerimiz istediklerini elde ederek , başarının hazzıyla dolu mutlu huzurlu gelirken kimilerimiz de , mazeretlerin haklılığı ile, umutsuz, mutsuz acı ve hüzünle geleceğiz.Sonuç ne olursa olsun değişmeyecek tek şey 2013 yolculuğunun son durağına geleceğimiz.

“GEÇMİŞİNİZİN GELECEĞİNİZ OLMAYACAĞINA İNANIN”

Bilmenizi isterim ki “Geçmişiniz geleceğiniz değildir” lütfen buna inanın.Geçmişiniz ayağınıza dolandığında, sizi aşağı doğru çekmeye başladığında ve hatta nefesinizi kesmeye daraltmaya, dünyanızı biranda tersine çevirip aydınlığınızı karanlığa çevirdiğinde bile “Geçmişinizin geleceğiniz olmayacağına inanın.” İçinizde ayağa kalkın.Bunu kendiniz için yapın. Ayağa kalkmadığınızda geçmişinize teslim olursunuz.Çevrenizdeki kişilerin sizin için yapabilecekleri şeyler sınırlıdır.Oysa ki sizin kendiniz için yapabilecekleriniz sınırı yoktur.Zaman yenilenme, zaman kabuk değiştirme, zaman içimizde ayağa kalkma, zaman “Hayatımızı Kazanma” zamanıdır.

“2014” YOLCULUĞU

Her zaman tünelin sonundaki ışık önemli değildir.Tünelin içindeki ışıklarda çok önemlidir.Tünelin içindeki ışıklarda çok önemlidir.Bizi yolda tutan tünelin sonundaki ışıklara götüren tünelim içindeki ışıklardır.”2013” Yılının son durağına nasıl gelmiş olursak olalım artık o yolculuğumuz bitmiştir.”2013” yılı bizler için sadece geçmiştir.Şimdiki durak 2014 yılının ilk durağıdır.Öyleyse yolculuğumuza çıkmadan önce; biraz bavul hazırlığı yapmakta fayda var.

“2014” YOLCULUĞU İÇİN BAVUL HAZIRLIĞI

Yolculuk öncesinde bavul hazırlığı yapmayanımız yoktur.Şimdi de sıra yeni yıl öncesinde “kendimiz ve geleceğimiz” için bavul hazırlığı yapmak.Peki bu yolculukta bavulumuza neleri koymalı, neleri atmalıyız ki bizi geleceğe taşısın.

YENİ YILA YENİ BAVULLA GİRİN

“2013” yılını iyisiyle kötüsüyle, tatlısıyla acısıyla, tuzlusuyla tuzsuzuyla geçtik.Artık her şey geçmişte kaldı.Geçmişteki eski bavulumuzu 2014 yılında taşımak zarında değiliz.Atalarımız derki; 

“EN İYİ YÜK SIRTINIZDAN BIRAKTIĞINIZ YÜKTÜR”

Gelin şimdi geçmiş yüklerimiz kendimizden özgür bırakalım.2014’e özgürce, hürce girelim.

“2014” YENİ YILIN 9 ANAHTARI

1)2014 YILI İÇERİSİNDE NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİN

Siz gerçekten yeni yıl içerisinde neyi ya da neleri gerçekleştirmek istiyorsunuz?Nelerin olmasını istiyorsunuz?Sadece olmasını istedikleriniz üzerinde odaklanın ve mümkünse istediklerinizi lütfen yazın.Ancak yazarken dikkat edin istemediklerinizde listenizde yer almasın.Sadece “olmasını istediğini” şeylerin listesini istiyorum.

2)2013 YILINI KENDİNİZDEN ÖZGÜR BIRAKIN

Tekrar hatırlayalım mı? Ne dersiniz.Hep birlikte ve yüksek sesle kulaklarımız duyacak şekilde söylemekte fayda var.

“Geçmiş Geleceğimiz Değildir.”Sadece geçmişte yaptıklarımız bizi bu noktaya getirdi.Şimdi de yapacaklarımız ve alacağımız kararlar bize “Geleceğimize taşıyacak.”Geçmiş yıla ait “keşkelerinizi”, “pişmanlıklarınızı” kısacası olumsuz olan her ne varsa kendinizden özgür bırakın.Kabullenin içerleme duyguları  kıskançlıklar, kızgınlıklar sizi ileriye değil geriye götürür.Haydi şimdi “2013” yılına ait olumsuzluklar bavulunu özgür bırakıp yaşamış olduğumuz olumlu duygular bavuluyla 2014 yılının ilk durağından harekete başlayalım.

3)2014 YILINDA KENDİNİZE MEKTUP YAZMAYI TAAHHÜT EDİN

2014 Yılında üç çeyrek dilim yolculuğumuz vardır.Şimdi her üç aylık çeyrek dilimlere ilişkin hedef, beklenti ve büyük amaçlarımızı kapsayan mektuplarımızı yazalım.

İlk üç ay için neleri hedefliyoruz? Mevcut durumumuz ile üç ay sonrasında olacağımız noktanın ne olacağını belirten mektubumuz posta aracılığı ile elimize geldiğinde sakın açmayalım.Zamanı geldiğinde 3. Ayda mektubumuzu açıp okuyalım.Nereden nereye olanlar, devam edenler ya da olası değişiklikler neler?Sonra ikinci dilim aç aylık, sonra üçüncü dilim üç aylık ve dördüncü dilim üç aylık mektubumuzla yolumuza devem edelim.

Kendimize verdiğimiz taahhütler bizim yolda kalmamızı sağlar.

4)YENİ YILDA İŞE KENDİNİZİ DİSİPLİNE EDEREK BAŞLAYIN

Her yenilik bir başlangıçtır.Başlangıçların devamlılığı ancak belirlemiş olduğumuz yolda kalarak sonuçlara ulaşır.Büyük amaçlara bağlı kalmanın en güçlü yolu kendinizi disipline etmekten geçer.İşe önce kendinizi disipline ederek başlayın.Bunda ne kadar başarılı olursanız sonuçlara ulaşmanızda o kadar kolay olacaktır.

Bilmenizi isterim ki; kendi içsel dünyanızda olmayanı başkalarına verme, ve onlardan bekleme hakkınız yoktur.”

Mustafa KILINÇ

5)TUTKU ATEŞİNİ YAKACAK OLAN ŞEY BEKLENTİNİZDİR

Her zaman beklentiniz ve amaçlarınız doğrultusunda bir hayatınız olacaktır.Sizin beklentiniz ne? Kendinizden, yaşamdan, ekibinizden, sevdiklerinizden ne bekliyorsunuz? Ne almaya? Ne vermeye hazırsınız ?Tutkulu, coşkulu ve azimli olan insanların en öneli özelliğinin beklentileri olduğunu biliyor muydunuz?Siz ancak beklentiniz kadarsınız.O y yüzden beklenti çerçevenizi yeniden oluşturun.Çünkü bu çerçeve sizin her şeyinizdir.

6)BEYNİNİZ MÜKEMMEL BİR KÖLE BERBAT BİR EFENDİDİR

Size sürekli hizmet etmeye hazır bir köleye sahipsiniz.Bunun bilincinde olarak “BEYNİNİZE HÜKMEDİN” hayatınızın kontrolünü elinize alın.Siz düşüncelerinizi yönetmeye başladığınızda hayatınızın kontrolü sizin elinizin altında olacaktır.2014 Yılında beyninizin kullanım kılavuzuna sahip olun.Bugüne kadar bu kılavuzu eldi etmediyseniz bunu elde etmenin gerçekçi bir yolunu bulun.Bu yol sizi güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacak en güvenli yoldur.

7)DUYGULARINIZIN UZMANI OLUN

Duygular davranışlarımızın ön habercileridir ve duygular gelmeden davranış gelmez.İçimizde hissettiğimiz “duygu” bizi ileriye, geriye, olumluya, olumsuza , tembelliğe, azimli olmaya vb. yönlendirir.Duygular ne iyidir ne de kötü.Onları içimizde presleyen sıkıştıran bizleriz.Onları serbest bırakacak olanda yine bizleriz.Duygularımıza bizden başkası, herhangi bir kimyasal ilaç hükmedemez.Öyleyse gelin, duygularımızın barometresini ayarlamada uzman olalım.Bunu yaptığımızda kendimizin efendisi olacağız.Sadece işler yolunda giderken değil, her şey ters giderken de kontrol bizimle olacak.Kontrolü sağlamak istiyorsanız işte size kontrol gücü verecek sır;

“Her şey yolunda her şey benim kontrolümde.”

8)SİZ NE SÖYLÜYORSUNUZ DAVRANIŞLARINIZ NE SÖYLÜYOR

2014 Yılında siz ne söyleyecek, ne isteyecek, ne yapacaksınız? Davranışlarınız ne yapacak. Söylemlerinizle davranışlarınız uyumlu mu olacak? Yoksa çatışmalı bir şekilde yolculuk mu yapacaksınız.Davranışlarınızı beklentileriniz noktasında yeniden ayarlayın.Tamamen sizinle uyumlu bir hale gelmesini sağlayın.Ancak o zaman başarılı bir yolculuk yaparsınız.Çünkü; davranışlarınızın mesaj ve etkileri söylemlerinizden 10 kat daha güçlü olarak avaz avaz bağırır…

9)2014 YILINDA “PUKO” MODELİNİ BAŞYAPITINIZ HALİNE GETİRİN

Hayatınızı kazanma yolculuğunuzun başında “PUKO” modelini başyapıtınız yapın.Daha önceden yapmadıklarınızı yapın.Bir kez deneyimleyin.En azından deneyimleme eyleminin zevkinin farkına varacaksınız.

PLANLAYIN: 2014 yılı için dileklerinizi değil isteklerinizin beklentilerinizi amaçlarınızın planlamasını yapın.Her birini olumlu cümle kalıplarıyla ve şimdiki zaman tipine uygun olarak yazın.

UYGULAYIN: Uygulamaya koymadığınız hiçbir şey planlama grubuna girmez.Yapmayacağınız planları yazarak sadece kendinizi kandırır ve özgüveninize zarar verirsiniz.Eylem işçisi olun.Eyleme geçerken tüm cesaretinizi toplayın.Bir kez adım atın.Eğer; niyetiniz saf ise sonuca ulaşacaksınız demektir.Niyetinizin saf ve kazan kazan modelinde olduğundan emin olun.

KONTROL EDİN: Planlarınız uygulanmasıyla ilgili hedef yolculuğunda nerede olduğunuzu kontrol edin.Geri bildirim alın ya da verin.Yaptığınız eylemlerin sonuçlarını ne kadar çok kontrol eder ve gelişmelerin farkında olursanız o kadar muhteşem bir yolculuk yaşarsınız.Güvenmek iyidir ancak kontrol etmek çok daha müthiş bir durumdur.

ÖNLEM ALIN: Başarının hazzını yaşamak için gerektiğinde gerekli önlemleri almak, yeni yan yollar oluşturmak esastır.Önlem almak asla ve asla kaçınmacı bir yaklaşım kalıbı içermez.Tam tersine ilerlemece davranış kalıbına sahip, büyük resimleri gören, amaç ve tutkularıyla dolu kişiler gerekli riskleri ve önlemleri alma gücüne sahiptirler.

GÜÇLÜ BAŞARILI VE SEVGİ DOLU bir  “2014” yılı için şimdi harekete geçin.Zihinsel, duygusal ve davranışsal olarak kendinizi hazırlayın.Hatırlayın; 

Tutkunuzu Takip Ederseniz Mutluluk Sizi Bulacaktır.

Mustafa KILINÇ

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube