Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

AIDS'e Karşı Savaşı Yavaşlatma Zamanı Değil

13.06.2011

Küresel AIDS salgınını yavaşlatma mücadelesi son on yılda, özellikle işleyen bir toplum olarak varlığını sürdürmesi bir zamanlar bu hastalık yüzünden tehlikeye giren ülkelerde olmak üzere, şaşırtıcı bir ilerleme sağladı.

Bağışların azaldığı, tedavi ihtiyacının arttığı, araştırmaların yeterli kaynak olması durumunda salgının durdurulabileceğini gösterdiği bir dönemde en önemli sorun bu ivmenin korunup korunamayacağı. Birleşmiş Milletler AIDS örgütü Unaids'in 3 Haziran'da yayınladığı bir rapor, bağışçı ülkelerle uluslararası örgütlerin yoğun çabaları sayesinde, HIV vakalarındaki yıllık artışın son on yılda yüzde 25 azaldığına dikkat çekti. AIDS ile bağlantılı ölümler azalırken, 2010 sonu itibarıyla orta ve düşük gelirli ülkelerdeki yaklaşık 6,6 milyon kişi antiretroviral ilaçlarla tedavi edilmekteydi. Hastaların çoğu, muhtemelen normale yakın bir hayat sürecek.

Ancak bu ülkelerde tedaviye uygun çok daha fazla sayıda (dokuz milyon kadar) insan, tedavi olamıyor, çünkü genelde ilaçları almaya veya klinikler açıp ilaçları dağıtacak personeli eğitecek kadar para yok. Orta ve düşük gelirli ülkelerde salgınla mücadele için 2009'da yaklaşık 16 milyar dolar para harcandı, ama 2015'te en az 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacak. Bağışçı ülkelerin 2009 ve 2010'da yaptığı ödemeler azaldı. An itibarıyla bağışıklık sistemleri bakım gerektirecek kadar zayıf olan milyonlarca insanı tedavi etmenin ötesinde, virüs kapan tahmini 34 milyon insanın tamamı tedavi edilirse salgının durdurulabileceğine dair heyecan verici bir umut var.

Çok önemli bir çalışmada, virüs kapmış kişilerin hemen ilaç tedavisi görmeleri durumunda, virüsü enfekte olmamış partnerlerine bulaştırma riskinin yüzde 96 azaldığı saptandı. Herkesin tedavi edilmesinin açık maliyeti muazzam olacaktır, ama tedavi uzun vadede, virüsü kapan ve tedaviye ihtiyaç duyan insanların sayısını büyük ölçüde azaltarak tasarruf sağlayabilir. ABD ile diğer ileri görüşü bağışçı ülkeler son yıllarda, hastalıktan etkilenen ülkelerde sağlık sistemlerini güçlendirmek, hükümetleri ülkelerindeki salgınla ilgili daha fazla sorumluluk üstlenmeye zorlamak ve eşdeğer ilaç kullanmak ve ortak alımlar yapmak gibi reformlarla maliyetleri kısmaya çalıştı.

BM önümüzdeki yıllara yönelik bir eylem planı çıkarmak için bu yıl üst düzey bir toplantı düzenliyor. BM bağışçı ülkelerle hastalığın hızla yayıldığı ülkelere, daha fazla katkıda bulunmak için baskı yapmalı.

Kaynak: Sabah / The New York Times

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube