Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Aşırı Stresli Uçak Yolcularına Masaj

Halkla ilişkiler yöneticisi Richard Laermer, yaklaşık beş yıl önce Boston'daki Logan Havaalanı'nda zaman öldürüyordu. New York ve Los Angeles'ta ofisleri bulunan bir şirkette çalışan Laermer, "Terminalde öylesine dolaşırken, masaj yapılan bir yer gördüm ve 'Hım, yemek bölümüne mi gitsem, masaj mı yaptırsam?' diye düşündüm" diyor. Masajda karar kıldı.

Sırtına masaj yapan genç bir kadın, parmaklarını yavaşça onun ayak tabanlarına bastırdı. Laermer 50 dolar tutan 30 dakikalık masaj için, "Fiyatı gerçekten yüksekti, ama bana kendimi çok iyi hissettirdi. Kesinlikle Burger King'e gitmekten daha iyi bir seçimdi" diyor. Yılda 280 bin kilometre seyahat eden Laermer, artık havaalanlarında düzenli olarak masaj yaptırıyor. Laermer, "Vücudum uçak koltuklarında saatlerce eğilip büküldükten sonra öyle gergin oluyor ki kütürdüyor. Masajdan sonra kütürdeme bitiyor" diyor.

Eskiden faydası şüpheli bir şey olarak görülen masaj, itibar kazanıyor. Wisconsin Üniversitesi'nde araştırma psikoloğu olan ve yaklaşık on yıldır masajın faydalarını araştıran Doktor Christopher Moyer, "Masajın kaygıyı, depresyonu ve belli tür acıları azalttığına dair kesinlikle güvenilir kanıtlar var. Masajın baş ağrısının şiddetini ve sıklığını azalttığı konusunda da bilimsel kanıtlar var" diyor. Moyer, sürekli uçak yolculuğu yapmanın büyük bir baş ağrısı olarak görülebileceği düşünülürse, havaalanlarında masajın yaygınlaşmasına şaşırmadığını söylüyor.

Havaalanında masaj hizmeti sunan ilk şirket olduğu yaygın olarak kabul edilen Massage Bar Ltd (Masaj Barı), ABD'deki 18 havaalanında tahminen günde 300 kez masaj hizmeti veriyor. XpresSpa adlı bir diğer şirketin, üçü Amsterdam'da olmak üzere, 30'u aşkın havaalanında bürosu var. Havaalanı kaplıcaları bir dizi seçenek sunuyor: İsveç ve tedavi masajı, spor ve derin doku masajı. Masaj Tedavisi Vakfı Başkanı Ruth Werner, koltuk masajını tavsiye ediyor. Özel tasarlanmış bir koltukta öne eğiliyorsunuz ve masör gerginliğin en yoğun hissedildiği omuzlar, sırt ve boyun üzerinde çalışıyor. Masaj süresince müşteriler tamamen giyinik oluyor ve hiçbir yağ ve losyon kullanılmıyor. Masajın süresi 10 ile 20 dakika arası. Werner, "Bu başlangıç için iyi bir masaj. Giyinik olduğunuz için biraz daha kolay ve hızlı. Mahremiyetle ilgili kaygıya pek gerek yok" diyor. Masajın fuhuş ticaretinin parçası olduğuna dair eski ama genelde haksız ünü düşünen profesyonel masörler, meşru masaj tedavisi ile fuhuşu yıllardır birbirinden ayırmaya çalışıyor. Werner, "Keşke bu önyargıya son verdiğimizi söyleyebilseydim, ama masaj hâlâ insan ticareti için paravan olarak kullanılıyor" diyor. Werne r 'e göre profesyonel kalitede masaj hizmeti alabilmek için, "çalışırken vücudunun tüm ağırlığından yararlanan ve bir ayağını geride tutarak güçlü şekilde bastıran" birini bulmalıyız. Werner havaalanı masajının en pahalı kaplıcalardaki masaj kadar etkili olabileceğini söylüyor.

Koltuk masajının dakikasına yaklaşık bir dolar vermeye ve "kütürtülerden kurtulursanız" yüzde 20'lik bahşiş bırakmaya hazır olun. Fiyatlar Laermer'in keşfettiği ve keşfetmeye devam ettiği gibi daha da yükselebiliyor. Laermer, "Masaj pahalı. Özellikle de bana çeşitli ek hizmetler satmayı başardıkları için" diyor. Bu tecrübeli hava yolcusu, şimdi masajın ardından genelde pedikür de yaptırıyor.

Sabah – The New York Times
14.05.2012

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube