Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Beyninizi Genç Tutabilmek İçin

30 Haziran 2010
Sabah Ankara
 
NLP Uzmanları Derneği Başkanı Mustafa Kılınç, beyni genç tutacak ve onu geliştirecek 5 stratejiyi anlattı.

 
Beyninizi diri tutmak için 5 strateji

"İNSAN fonksiyonu düşünceler, duygular ve davranışlardan oluşur" diyen Siyasi koç, yazar ve NLP Uzmanları Derneği Başkanı Mustafa Kılınç, beynin bir ‘’aptal kutusu’’ olduğunu ifade etti. Beynin gerçekle sahteyi birbirinden ayırt edemediğini belirten Kılınç, beyni genç tutmanın ve onu geliştirmenin stratejileri hakkında detaylı bilgi verdi. ‘’ Beyninizin ilerleyen yaşlarda daha dinç olmasını istiyorsanız beyin egzersizleri yapmalısınız’’ diyen Mustafa Kılınç, beyni diri tutacak 5 stratejiyi şöyle sıraladı: ‘’ ilişki kalitenizi yükseltin, karşınızdakini dikkatli dinleyin, zekanızı keskinleştirmek için eyleme geçin, yaratıcı düşünün, ortamınızı yeniden düzenleyin ve duygularınızı yönetin. ‘’İşte Mustafa Kılınç’ ın önerdiği stratejiler:

"İLİŞKİ KALİTENİZİ YÜKSELTİN"
  
İletişiminizim kalitesi, yaşamınızın kalitesini belirler. Partnerinizle olan cinsel ilişkinizi geliştirin. Çünkü iyi seks daha uzun ve sağlıklı yaşam demektir. Seks beyninizin duygu üretmeden sorumlu parçasının daha aktif konuma gelmesini sağlar. Empati kurmaya çalışın. İletişimde en zor davranış kalını etkin dinlenmedir. Dikkatinizi karşınızdaki kişiye verin. Böylece beyninizin dikkat ve odaklanma korteksini güçlendirirsiniz.

Bir arkadaşınızdan ya da eşinizden bir anısını veya onun için önemli olan bir konuyu size anlatmasını isteyin. Konuşma esnasında arkadaşınızın sözünü hiç kesmeyin ve yorum yapmayın. Karşınızdaki kişinin gözüne bakın ve odaklanın. Etkin dinlenmenin zevkini hissedin.
Zihinsel ‘’aerobik’’ yapmak hafızayı geliştirir. Beyni genç tutmak için her gün aynı şeyleri yapmaktan vazgeçin. Tek ayaküstünde durup gözlerinizi kapatın. Dengenizi kaybetmeden duracağınız her an sizin için daha genç bir beyne sahip olmanızı sağlar. Farklı yaklaşımlar deneyin. Enstrüman çalmayı deneyin, dans edin, hayal kurun.

"YARATICI DÜŞÜNÜN"

Pozitif düşünün. Beyninizi etkin kullanmayı öğrenin. Yaşamda ne istediğinize odaklanın. İstemediklerinizi serbest bırakın. Hedef belirleyin. Hedeflerinizi mutlaka yazın ve çevrenizdekiler ile konuşun. Olumsuzlukları duymayın. Yaratıcı düşünün, eyleme geçin. Yaşam yankıdan ibarettir. Her zaman seçim yapma hakkı size aittir. Bu hakkınızı iyi kullanın.

Gelecekteki yaşamımız için içinde bulundurduğumuz ortamı şekillendirmeyi ve yeniden düzenlemeyi öğrenin. Evinizi veya işyerinizi dizayn ederken kullanımı ve estetiği, renk uyumunu dikkate alın. Beyninizin uyumaya, bedeninizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Uykunuzu artıracak her türlü düzenlemeyi sağlayın ki beyniniz ihtiyacınız olan melatonin hormonunu rahatça salgılasın. Güneşe, kirli havaya, dumana karşı maruz kalmayı en aza indirin. Teknoloji araçlarınızı iyi yönetin. Aşırı bilgi yükünden kaçının.

DUYGULARINIZI YÖNETİN
 
Stresinizi kontrol altına alın. Duygunuzu yönetin. Beklentinizi olumlu amaçlar üzerine odaklayın ki duygu durumunuzu daha kolay yönetebilirsiniz. Kendinize istemediğiniz şeyler karşısında ‘’Hayır’’ deme yetkisini verin. Yeteri kadar ‘’hayır diyememek daha fazla sorumluluk, endişe kızgınlık, içerleme ve değersizlik duygularınızı artırır. Kendinizi şarj edin. Beyninizin boşalmasına izin verin. Rahatlamayı öğrenin. Kendinizle çok rahatlıkla yüzleşin. Bunun en kolay yolu; bir ayna karşısında kendi gözlerinizin içine bakmaktır. Beyniniz kapalı düğmesi olmayan bir makine gibidir.

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube