Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Bir Liderlik Krizi

Ekonomi yeni bir durgunluk tehlikesiyle karşılaşır ve 2012 seçim kampanyası yaklaşırken Obama, kariyerinin en büyük krizine ne tepki vereceğini düşünüyor. Tek yapması gereken, seçmenlere kulak vermek.

The New York Times ve CBS News 16 Eylül'de yeni bir anketin sonuçlarını açıklayınca, halkın Cumhuriyetçi liderlerin sandığından çok daha akıllı oluşuna tekrar hayran kaldık. Ayrıca ABD'liler ülkenin iyiliği için fedakârlık yapmaya, Demokrat liderlerin düşündüğünden daha istekli. Ayrıca başkanın sert davranmasını, Obama ve kavgadan kaçınan ekibinin fark ettiğinden daha çok istiyorlar. Siyasetçiler yanlış fikirlerini pekiştirmeye devam ettiği (ve başkalarını dinlemediği) sürece, seçmenlerin en büyük isteği olan iş ve ekonomik büyümeyi sağlama şansı çok az.

Cumhuriyetçilerin gürültüyle duyurduğunun aksine, halk geçersizliği 25 yıl önce kanıtlanan ekonomik kuramlara inanmıyor. Yeni anket ve diğer araştırmalar, çoğunluğun bütçe açığıyla "müdahaleci devlet"i temel sorun olarak görmediğini, bitmez tükenmez harcamaları kısma ve pervasız liberalleştirme çağrılarını benimsemediğini gösteriyor. Çoğunluk, istihdamın şu anda hükümetin en önemli önceliği olması ve bu yüzden maaş kesintileriyle primlerin indirilmesi gerektiğini düşünüyor. Yüzde 80 gibi muazzam bir çoğunluk köprü, yol ve okul inşasının yani devlet harcamalarının önemine inanıyor. Çoğu Demokrat, zenginlere yönelik vergi artışını konuşmaya cesaret bile edemiyor. Oysa katılımcıların yüzde 70'ine göre, bütçe açığını azaltmayı amaçlayan tüm planlar hem harcama kesintileri hem de vergi artışları içermeli. Halk yapılması gereken bazı tercihler olduğuna da inanıyor. Katılımcıların yüzde 56'sına göre, federal bütçe açığını azaltmak için zenginler daha çok vergi vermeli. Bunun tamamen mant ıkl ı , Cumhuriyetçilerle bazı Demokratların önerilerinin ise saçma olduğunu vurgulamalıyız. ABD tedbirsiz liberalleştirmeyi, aşırı vergi ve harcama kesintilerini daha önce denedi. Bunlar geçen yüzyılda birden faza durgunluğa yol açtı, finans sisteminin neredeyse çökmesine ve durgunluğa neden olup mevcut açığın oluşmasını sağladı. Obama bu konuları aylardır vurguluyor. Ama bunu, etkileyici ancak genelde aşırı uzun ve dikkatli olan konuşmalarla yapıyor ve bunları, Cumhuriyetçilerin akılda kalan ama yanlış tezlerini bastıracak kadar tekrarlamıyor.

Obama , politikalarını Cumhuriyetçilerin destekleyeceği hale getirene kadar nasıl kırpabileceğini bulmak için aşırı zaman harcadı. Oysa bunun imkânsızlığı çoktandır belliydi. Seçildiği günden beri, Cumhuriyetçiler onunla çalışmayacaklarını açıkça söylüyor. Azınlık lideri Senatör Mitch McConnell da bir yıl önce, esas amaçlarının Obama'nın ikinci kez seçilmesini engellemek olduğunu alenen vurguladı. The New York Times'ın yeni anketine göre, halk iki partinin işbirliği yapabileceğine inanmıyor. Demokratların yüzde 60'ı, Obama'nın Cumhuriyetçilerle daha çok savaşmasını istiyor. Başkan seçmenlerin kendisini huysuz bir gibi görmesinden korkmasın. Asıl korkması gereken, onların çıkarlarını savunduğunu gösterememek olmalı.

Obama ülke için çoğu seçmenin farkında olduğundan daha fazlasını yaptı. Cumhuriyetçilerin şeytanlaştırdığı teşvik programı, küçük olmasına rağmen ekonomiyi tümüyle çökmekten kurtardı. Obama'nın otomotiv şirketlerini kurtarmaya yönelik kötülenen kararı, çok sayıda işi kurtardı. Halk sağlık reformunun faydalarını ilerde görecek. Bunlar yetmez. Zordaki ev sahipleri için uzun bir zamandır pek az şey yapan Obama, insanların iş bulması için çabalarını artırmalı. Kongre'yle en sonunda kavgaya tutuşması bu açıdan önemli ve sevindirici. İstihdam programını özetlediği Kongredeki konuşmasının ardından, programın maliyetinin vergi artışlarıyla karşılanmasına dair yerinde talebi geldi. Bu yolda Cumhuriyetçilerin tümü değil, birkaçının desteğine ihtiyacı var. Ama pek cesur olmayan kendi vekillerine liderlik yaparken de daha çok güç göstermeli. Bir de, kazansa da kaybetse de gizli pazarlıklardan uzak durup halktan destek istemeyi sürdürmeli. Ortada o kadar gürültü var ki, seçmenin Obama'yla ne kadar hemfikir olduğunu anladığından emin değiliz. Obama bunu onlara göstermeli.

26/09/2011

Sabah / The New York Times

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube