Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

ÇOCUKLARDA KARANLIK KORKUSUNA NLPDAP’LA SON

Ailelerin son yıllarda çocuklarında görmüş oldukları karanlık korkusu adeta kabusları haline gelmeye başladı.

Anne ve babaların farkında bile olmadan yaptıkları konuşma ve davranış kalıpları sonrasında çocuklarında korku duygusu oluşturuyorlar.

Çocukların ve ailelerin korkulu rüyası haline gelen “karanlık korkusuna” son vermek için Türkiye’nin İlk ve Tek NLP Uzman Eğitimcisi, Siyasi Koç, Yazar ve NLP Uzmanları Dernek Başkanı Mustafa Kılınç’la kabusa son veren teknikleri konuştuk.

Mustafa Kılınç’la göre aslında “KORKU” insanların beyinleri tarafından öğrenilen bir duygudur.

KORKUYU ÇOCUKLARINA ÖĞRETEN
AİLEDİR

Çocuklarını “0-7” dilimleri arasında bilinçaltı zihinleri açık olduğu için, aile ve yetiştiği çevredeki davranış kalıplarını, konuşmalar, inanç ve değer yargıları sürekli olarak kaydederler.

Bu süreç içinde çoğunlukla anne ve babalar kendi korku ve kaygılarını sürekli olarak çocuklarına anlatıp dururlar. Karanlığı, öcüyü, canavarları, iğneciyi, davulcuyu, hırsızı, yamyamı vb. koruma içgüdüsünün abartılarak uygulandığı toplumumuzda çocuk bu kelimelerin ışığı altında yetişirken Beyni tarafından sürekli olarak “İLLÜZYON” korkular oluşturulur.

ÇOCUKLUK DÖNEMİNİN 1 NUMARALI KORKUSU
“KARANLIK”

Çocukluk dönemlerinde farklı korku çeşitleri de görülmekle birlikte en sık görülen korkuların başında Karanlık korkusu gelmektedir. “Korku” midemizle belkemiğimiz arasında yer alan bir duygu, coşkulu olmak, mutlu olmak, sevinmek gibi bir duygu, bir histir aslında.

Kişinin içinden veya dışarıdan gelen etkenler korkuya sebep olabilir. Dışarıda korkunç bir gürültü olması bir dış etken iken, kişinin kötü şeylere odaklanması bir iç etkendir.

KORKUNUN ÇÖZÜMÜ ÖZGÜVEN
Çocuğumuzun yaşamdaki korkularla mücadele etmesi için en önemli ihtiyacı “Özgüvendir.” Bazıları ailesine, bazıları film kahramanlarına, bazıları amca veya dayılarına, bazıları da kendilerine güvendiğinde korku duygusundan kurtulabilir.

YAŞA GÖRE DEĞİŞİM GÖSTEREN KORKU ÇEŞİTLERİ
Çocuklardaki korkular aileleri tarafından sürekli üretilmezlerse kısa sürer. Geçici olabilir. “0 – 2” yaş grubundaki bebekler genelde, “Stresten” ani hareketlerden, anne ve babadan ayrı kalmaktan ve tanıdık gelmeyen insanlardan korkarlar. Beyinleri böyle durumlarda “Kaç” komutu vermeye başlar.

2 yaşından itibaren de karanlık korkusu eyleme geçer.

OKUL ÖNCESİ ve İLKÖĞRETİM SÜRECİNDE
KARANLIK KORKUSU ETKEN

Çocukların okul öncesi en sık yaşadıkları korku karanlık korkusudur. Gece ve karanlık, çocukların ve sakin ortamda kendini dinlemesi, hayal güçlerini gerçekmiş gibi algılaması korkunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Karanlıkta etrafı net göremeyen çocuk gündüz lamba, dolap ve mobilyalar olarak gördüğü eşyaları gece yaratıklar şeklinde algılayıp korkabilir. Bu durumlarda genellikle anne babalarının yanına giderek “Korkuyorum odamda biri var” “Odamda garip sesler duyuyorum” “Odamda farklı yaratıklar var” diyerek korkularını dile getirmektedirler.

KORKU FİLMLERİNİN
BEYİNDEKİ ETKİSİ

Korku filmi seyredildikten sonra çocukların yalnız diğer odaya geçemediklerini hatta tuvalete bile yalnız gidemediklerini biliriz. Böyle durularda anneyi kurtarıcı ve koruyucu olarak gören çocuklar, anneye daha çok bağlanır. Anne yanında olmadan hiçbir şey yapamaz, hiçbir yere gidemez hale gelirler.

ÇOCUKLAR ÇOK HIZLI ÖĞRENİR
“Çocukların beyni çok hızlı algılama ve öğrenme kapasitesine sahiptir.” Çocukların tuvaletlerini tutabilmeyi çok kolay öğrendiklerini biliyor musunuz?

ÇOCUĞUNUZA ‘KORKMA’ DEMEK ÇÖZÜM DEĞİLDİR
0 – 2 yaş aralığında, okul öncesinde ve okul esnasında çocuğunuzda devam eden “karanlık korkusu” ve diğer korkularının çözümü vardır. Korku duygusunun altında yatan olumlu niyetin yerine NLPDAP teknikleri çerçevesinde “Özgüven” duygusu kodlanarak yaşamı sonuna kadar korkularına elveda diyen çözüm vardır.

1-Çocuğunuzu sadece dinlemek yetmez.
2-Çocuğunuzu ödüllendirerek ya da cezalandırarak karanlık korkusunu ortadan kaldıramazsınız.
3-Geçmişte Bilinçaltı düzeyde oluşan korku barkodlarının değişimi ile çocuğunuz eski korku dolu kabuslarından kurtulabilir.

Detaylı bilgi için www.nlpdap.com ya da 312 – 428 89 89 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube