Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Her Şeyin Bir Adabı Var

Yakın bir zamana kadar yanınızda esrar bulundurmak ABD'nin birçok yerinde hapisle cezalandırılırdı. Bugünlerdeyse bu maddeyi tüketmek göz ardı edilemeyecek bir yaygınlık kazandı. Nitekim Arnold Schwarzenegger California valisi olduğu 2010'da, az miktarda esrar bulundurmayı suç olmaktan çıkaran bir yasayı imzalamış ve Venice Beach'teki havanın sabahki bisiklet egzersizine iyi geldiğini söylemişti.

The New York Times'a konuşan Schwarzenegger, "Oradan geçerken bedavadan çekmiş oluyorum" demişti. Washington ve Colorado da keyif amaçlı esrar içmeyi serbest bırakan yasalar geçirdi. Gerçi keyif amaçlı kullanım California'da teknik olarak hâlâ yasak, ama The New York Times'ta da haber olduğu üzere, Los Angeles'ta esrar artık iyice yaygınlık kazandı.

California Vali Yardımcısı Gavin Newsom'un, "Keyif amaçlı esrar kullananların çokluğunu bazen dehşet verici buluyorum" demesi boşuna değildi."Ama bu insanlar inanılmaz derecede saygın yurttaşlar. Toplumumuzun lider ve müstesna kişilikleri. İnsanlar artık utanmadan esrar kullandıklarını başkalarıyla paylaşmak istiyor" diyor.

ABD federal yasalarına göre esrar hâlâ yasadışı. Adalet Bakanlığı California'da tıbbi amaçlı esrar tedarikçileri ve yetiştiricilerinin nasıl üstüne gittiyse Colorado ve Washington'da da aynısını yapabilir. Yine de esrar içenler için asıl mesele, sosyal ortamlarda konunun nasıl gündeme getirileceği.

Örneğin gezi yazarı ve "Rick Steves' Europe" isimli televizyon programının sunucusu Rick Steves, Washington'un Edmonds kentindeki evinde şömine rafını bir esrar nargilesiyle süslüyor. Birisi onun ne olduğunu sorarsa konuyu açıyor, ama misafirlerini rahatlatmak için yine de içki servisi yapıyor. Steves, The New York Times'a, "Bir eğlenceyi esrarla bölmek kabalıktır. Özellikle içmek istemeyenler zor durumda kalır. Eşlerden birinin içip diğerinin içmemesi, 'Aynı dalga boyunda olmadığımıza göre parti bitti demektir!' anlamına gelir" diyordu.

Ohiolu Cher Neufer içinse parti ancak poker masasında "bir sigara" döndürdükleri zaman başlıyor. 65 yaşındaki emekli öğretmen Neufer, "Bu sosyal bir şey. Tıpkı insanların bir araya geldiklerinde bira içmeleri gibi" diyor.

Hint kenevirinin olumlu yönlerini öğrenmek isteyenlerin bir araya geldiği Uluslararası Marijuana Anneleri grubu, ileri yaşlardaki insanlardan o kadar çok soru alıyor ki, Illinois, Ohio ve Missouri'de Esrar Nineleri adında şubeler açmaya başladı. Uyuşturucu testinden temiz çıkmadıkları takdirde işinden atılanlar içinse sosyal içiciliğin sonuçları acı olabiliyor. Nitekim Atlantalı yüksek lisans öğrencisi Shane Kingery'yle karısı, esrar içilmeye başlayınca bir partiden kaçmak zorunda kalmış. Bir hastanede hemşire olarak çalışan karısının işyerinde uyuşturucu testleri yapılabiliyormuş. Kingery, "Öyle zamanlarda istemesek de esrar karşıtı veya hanım evladı olduğumuz izlenimini verebiliyoruz" diyordu.

Tabii bir de başkalarının yanında esrar içmenin, özellikle California gibi bir yerde yaşamıyorlarsa, tatsız sonuçlar doğurabildiği meslekler var. Neufer'in The New York Times'ta söylediği gibi, "Üst düzey profesyoneller olup da bu konuda hâlâ tedirgin olan insanlar tanıyorum". Fakat ilk tecrübelerini 1960'ların sonu veya 1970'lerin başında yaşayan ve emekli ya da emekliliğe yaklaşmış olan Neufer ve arkadaşları için böyle bir sorun yok.

Onun kendi sözleriyle, "İşimizden dolayı endişe etmemiz gerekmediği için rahatız. Adımı kullanabilirsiniz, insanların beni bilmeleri hiç sorun değil!" 

Tom Brady

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube