Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Mahremiyet İstiyorsanız Odanıza Kapanın

ABD hükümetinin hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki resmi görevlileri gizlice dinlemek ve sivil vatandaşların e-posta ve cep telefonu iletişimini izlemek için yürüttüğü programlar hakkında neredeyse her gün yeni bilgiler açığa çıkıyor. Bu durum, insanı evden çıkmadan önce iki kez düşünmeye sevk ediyor.

Yetenekli elektronik şirketleriyle teknoloji devrimini birçok bakımdan hızlandıran Japonlar, bir kez daha dünyanın geri kalanından çok ileride.

Bazı Japon gençleri, günün neredeyse 23 saatini odalarında geçiriyor. Günler, haftalar ve hatta yıllar boyunca... Öğünden beri sürekli olarak yayınlanan benzer haberlerde, bazıları on yıl veya daha uzun bir süre boyunca evden çıkmayan bu delikanlıların uzun karantina dönemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.

Buna Hikkomori deniyor. Sözcüğün birebir çevirisi,

“içeriye kapanmak, hapsolmak.” BBC’ninTemmuz’daki haberine göre milyonlarca Japon kendini toplumdan soyutladı.

Evden çıkmayan bu kişiler ABD’deki kurumların üzerinde çalıştığı son yüz tanıma teknolojisinden haberdar olsaydı, bu davranış mantıklı gelebilirdi. Kişisel mahremiyet savunucusu avukat Ginger McCall’un Times’da yazdığına göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Biyometrik Optik İzleme Sistemi adıyla bilinen bilgisayarlı bir yöntem konusunda ilerleme kaydetti.

McCall bu sistemlerin kolluk kuvvetleri için faydalı olduğunu ancak suiistimale de zemin hazırladığını yazdı. Ona göre bu teknoloji yetkililerin haklı veya haksız bir şekilde tehlikeli olarak gördüğü kişileri tanıyıp izlemesini çok kolaylaştırırken, “eski sevgililerin veya hasımların hareketlerinin izlenmesini” de sağlıyor. ‘Görev genişlemesi’ suçla mücadele programlarını çoğu kez suiistimal aracına dönüştürüyor.

McCall, “yurttaş özgürlüklerini ve bilhassa toplum içinde bir miktar gizlilik beklentimizi” korumak için bu teknolojinin denetlenmesini tavsiye ediyor.

Dünyanın her yerindeki kentsel anların kameralarla dolu olduğu, birçok kişinin kişisel faaliyetleri ile eğilimlerinin Facebook’tan veya Google aramalarından jğrenilebildiği bir çağda bu hedef bilhassa safça görünebilir.

Edward Snowden vakasının adı daha az duyulan aktörü Laura Poitras, çevrimiçi verilerini ve kişisel bilgilerini korumak için şifreleme yazılımı kullanıyor. ABD hükümetinin izleme programlarını Snowden’dan daha önce araştırmaya başlayan Poitras, Irak savaşı ve Guantanamo’daki Yemenli esirle ilgili belgeseller çekmiş. Snowden haberini ilk duyuran Guardian yazarı Glenn Greenwald, aeredeyse haber kaynağı kadar ünlü. Ama ifşaatçı olduğu ortaya çıktığında Snowden’la temas kuran  Hong Kong’daki videoyu çeken Poitras idi. Poitras’m geri planda alma çabaları özellikle seyahatleri sırasında pek işe yaramıyor: 2006’dan beri ABD havaalanlarında yaklaşık 40 kez alıkonmuş.

Poitras, “Bu tam bir ihlal.Açıkça kişisel ve özel bilgilerle ilgileniyorlar. Uçaktan indiğinizde silahlı kişilerce karşılanmak, göz korkutucu bir durum” diyor.

Poitras’a niçin izleme listesinde

Son yüz tanıma teknolojisi, görüş alanından uzak durmayı zorlaştırıyor.Brezilya’daki bir duruşmada Edward Snovvden’ı taklit edenler olduğuna dair hiçbir açıklama yapılmamış.

Poitras, “Hiçbir şey yapmadım, bana hiçbir şey söylenmedi ve hiçbir soru sorulmadı. Bu Kaf kavari bir durum. Hiç kimse size neyle suçlandığınızı asla söylemiyor” diyor.

TOM BRADY

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube