Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Mükemmel Bir Hafıza İçin 10 Stratejik Öneri

Dünya NLP Master Trainersları arasında yer alan Türkiye’nin İlk ve Tek NLP Master Traineri, Siyasi Koç, Yazar ve NLP Uzmanları Dernek Başkanı Mustafa Kılınç; “Sağlıklı Mükemmel Bir Hafıza İçin” yapılması gereken 10 stratejik uygulama önerisini sundu.

Harekete geçirilemeyecek, mükemmel kullanılamayacak hafıza yoktur. Yeter ki “hafızamızı” nasıl kullanacağımızı bilelim. Onu harekete geçirip besleyelim.

“Kitaplarımı nereye bırakmıştım? Anahtarlarımı nerede bıraktım? Cep telefonumu koyduğum yeri hatırlamıyorum? Ben ne söyleyecektim? Neden buraya gelmiştim?” vb. Bu cümleler sizlere tanıdık geldi öyle değil mi?

Bunları kullanan insanlar sadece 55 yaş ve 55 yaşın üzerinde olması gerekmiyor. Daha küçük yaştaki kişilerden de bu ve benzeri konuşmaları duyuyoruz.

Bu kişilerin “YAŞLANMAYA” başladıklarını mı gösteriyor? HAYIR. Rahat edin. Çünkü sizlerle paylaşacağım “stratejileri” uygulamaya başladığınızda hafızanızı geliştirip yaşa bağlı görünen hafıza kayıplarına son vereceksiniz.

NASIL MI?

Karmaşık oyunlar veya hafıza teknikleri uygulamalarıyla değil Tabi ki? Kendi yaşam yolculuğunuzun içinde yapacağınız birkaç değişikliğin sizi nasıl hafızanın derinliklerine indireceğini görünce çok şaşıracaksınız. Sahip olduğunuz ve çeşitli sebeplerle kaybetmeye başladığınız hafızanızı “MÜKEMMEL PERFORMANS” noktasına getirecek 10 stratejiye başlayalım.

1.STRATEJİ

BEDENİNİZİN DİNLENMEYE BEYNİNİZİN UYUMAYA İHTİYACI VARDIR.”
Bu nedenle uykunuzu iyi alın. Gece boyunca oturup gündüz uyumaktan kaçının. “Yarasa” modeli olan bu tarz yaşam kalıbı Beyin hücrelerinizin zayıflamasını hızlandırıyor. Hafızanızı güçlendirmek için “geceleri” en az ‘6’ saat uyumalısınız. Yeterince alacağınız uyku “Hafıza ve Bellek gücünüzün” güçlenmesine katkı sağlayacaktır.”

2.STRATEJİ

İYİYİ İŞTEN ÇIKARIN - MÜKEMMEL OLMAK İÇİN BESLENİN
Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme sizi hastalıklara karşı daha güçlü kılar. Hem zihin hem de beden sağlığınıza iyi gelecek gıdaları da listenize ekleyin.
Besin değeri yüksek kepekli yiyecekler, sebze ve meyveler tüketilmesinin hafıza kaybıyla ilgili sorunlarda etkili olduğu açıktır.

3.STRATEJİ

YETERİNCE BESLENEMİYORSANIZ VİTAMİN TAKVİYESİ ALIN
Bazı kişiler “Günlük Besinleri” arasında yeterince beslenemiyor. Böyle durumlarda “Besleyici vitaminler” kullanmak gereklidir. Örneğin daha fazla “balık yemek” hoşunuza gitmiyorsa Omega-3 yağ asitlerinden oluşturulan balık yağı tabletlerinden kullanabilirsiniz.
Milano ulusal Araştırma Konseyinin açıklamalarına göre “Antioksidan” etkisi olan “E ve C” vitaminleri hafıza kaybına karşı koruma sağlıyor.

4.STRATEJİ

BEDENİNİZİ HAREKETE GEÇİRİN
Zihinsel sağlığınız için bedeninizi harekete geçirin. Egzersiz yapın. Olimpiyatlara hazırlanan bir sporcu gibi egzersiz yapmanıza gerek yok. Sadece kısa mesafelerde olsa yürüyün. İmkanınız varsa koşun ya da yüzün.
Ben bunların hiçbirini yapamam diyorsanız; oturduğunuz yerde sağ ve sol kolunuzu yukarıya doğru kaldırıp çapraz konuma getirin ve sonra serbest bırakın. Bu uygulamayı kollarıyla yapmak istemeyenler “Sağ ve Sol” bacak çapraz olarak yapabilirler. Günde 10–15 kez yaparak Beyninizin diri olmasını sağlayabilirsiniz.

5. STRATEJİ

STRESİNİZİ YÖNETİN
Yaşamda “sıfır stres” ölüm demektir. Elbetteki stres yaşadığınız sürece olacaktır. Önemli olan stresin olması değil sizin onunla nasıl mücadele ettiğinizdir. Stresinizi yönetmek ve sakin kalmak için;

1- Derin derin nefes alıp verin.
2- Tüm dikkatinizi nefesinize verin ve sadece Nefes alış verişlerinizi izleyin. Ağzınızı hafifçe açık bırakın ve stresinizin boşalmasını sağlayın.

STRES altında uzun süre kalmak hafızayı olumsuz yönde etkileyen “KORTİZOL” salınımını artırır. Kortizol salınımını düşürmek için “Bedeninizi ve Beyninizi” gevşetin.

6.STRATEJİ

HAFIZA HIRSIZI ALKOL ve SİGARAYA DUR DEYİN
Alkol ve sigara kullanımınızı sınırlandırın! En iyisi onlardan Tamamen uzak durun! Bu maddeleri kullanmak doğrudan “hafıza” kaybına neden oluyor, o zaman bu maddeleri bırakmak da otomatikman hafızanızı geliştirecektir.
Kendiniz, sevdikleriniz ve geleceğiniz için hafıza hırsızlarına geçit vermeyin!

7.STRATEJİ

BEYNİNİZİ KULLANIN – PASİFLEŞMESİNE İZİN VERMEYİN
Hiç kimse bugüne kadar size “Beyin Kullanım Kılavuzu Vermedi” ancak beyninizi aktif ve canlı tutmak, mükemmel hafıza için olmazsa olmazlardan biridir.

Bunun için;

1- Beyninizi uyarın, onu şaşırtın.
2- Okuyun, okuduğunuz konuyla ilgili kendinize Nasıl? Sorusunu bırakın. Beyniniz cevabı bulmak için çalışırken siz keyfinize bakın.
3- Yabancı dil öğrenin, en azından bazı eşya ve kelimelerin yabancı dildeki karşılığını öğrenmeye çalışın.
4- Çapraz bulmaca çözün.
5- Her gördüğünüz eşyaya “ilk kez” görüyormuş gibi bakın.

Bilmenizi isterim ki;
“Beyin mükemmel bir köle berbat bir efendidir.”

“Mustafa Kılınç”

Beyninizin tembel olmasına izin vermeyin.

8.STRATEJİ

SİZ DÜZENLİ OLUN Kİ BEYNİNİZDE DÜZENLİ, PROGRAMLI ÇALIŞSIN
İnsan beyni dağınıklıktan, oldukça rahatsız olur ve sağlıklı çalışmaz. Günlük kullandığınız şeyleri her zaman düzenli tutun.
. Anahtarınızı cep telefonunuzu vb. sürekli aynı yere koyun.
· Yapacaklarınızın “ÖNEMLİ” ve “ACİL” olarak listeleyin.
· Planlama yapmak Beyninize ne istediğinizi anlatmaktır.

Siz planlı olursanız Beyninizde size hizmet etmek için çalışacaktır.

9.STRATEJİ

HAYAL GÜCÜNÜZÜ KULLANIN GÖRMEDİĞİNZ ŞEYİ VURAMAZSINIZ
Beyin bir aptal kutusudur. Gerçekle sahteyi bile birbirinden ayırt edemez. Hayalini kurduğunuz her şeyi gerçekmiş gibi algılayıp ihtiyacınız olan kaynakları size sunar. Bu mükemmel bir özellik. Bu özellikten faydalanmak için,
· Her gün kendinize hayal kurmak için biraz zaman ayırın. Kurduğunuz hayalle ilgili Beyninizdeki Agsi Hareket Sinir Sistemi (AHS) çalışacaktır.

En basiti, eşyalarınızı koyduğunuz yerleri hayal edebilir ve dikkatinizi yerlere verebilirsiniz.
Kendinize ve hafızanızın güçlü olduğuna inanın. Kendinizi, mükemmel hafızanız olduğuna inandırın.

10.STRATEJİ

MÜKEMMEL BİR HAFIZAYA SAHİP OLMAK HAKKINIZ
Kendinizin değerli olduğunu bilin. “Benim hakkım.” “Ben hak ediyorum.” Cümlelerini kulağınız duyacak şekilde tekrar edin. Geçmiş yaşamınız nasıl olursa olsun. Onları düşünmek yerine “Yaşadığınız” zamana ve geleceğinize bakın. Her şeyin en iyisine layık olduğunuzu ve değerli olduğunuza KENDİNİZİ inandırın.

Sizi geleceğe götürecek tek “Kişisel Güç” yine sizsiniz. Bunun için hafızanıza yatırım yapın. Onu kullanın. Bugüne kadar hiç kullanmamış olsanız bile farketmez. O sizin bir parçanız. Onu hemen şimdi kullanmaya başlayın.

Bedeninize iyi bakmak, yaşam şeklinize “Mükemmel Hafıza” stratejilerinden birkaçını eklemek sizi “Mükemmel Bir Hafızaya” sahip kılacaktır.

Eski stratejilerinizden farklı birkaç değişiklik ve biraz dikkatle hayret verici sonuçlar karşısında güçlü, huzurlu ve mutlu olacağınızın garantisini veririm

Röportaj: Editör Demet Kocakuşak

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube