Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

NLP LİDERİ MUSTAFA KILINÇ NLP’NİN ÜLKEMİZDEKİ GELİŞİMİNİ KLASS’A ANLATTI - (Mayıs 2011 Sayısı)

“DÜNYANIN GÜÇLÜ LİDERLERE,
GÜÇLÜ LİDERLERİN DE, GÜÇLÜ
LİDER KOÇLARA İHTİYACI VAR”

NLPDAP İLE DEĞİŞİMİN GÜCÜ

Dünya NLP Master Trainer’ları arasında yer alan Türkiye’nin ilk ve tek NLP Master Trainer’ı, siyasi koç, yazar ve NLP Uzmanları Dernek Başkanı Mustafa Kılınç kişilerin mevcut sorunlarının yerine olmasını istediği davranış kalıplarını düşünce, duygu ve davranış boyutunda programlayarak çözüm sunuyor. “İnsan kendi kendisini programlayabilen tek makinedir” diyen NLP Lideri Mustafa Kılınç, NLP’nin (Neuro Linguistic Programming) ülkemizdeki gelişimini Klass’a anlattı.

“Başarıda etkin anahtar beyin kullanım kılavuzu. ‘İnsan düşündüğü kadar güçlü, inandığı kadar değerlidir.’ Düşüncelerinizi yönetmeye ancak beyninizin kullanım kılavuzuna sahip olduğunuz anda başlayabilirsiniz. Başarı Koçluğu’nun temelini etkin ‘Beyin Kullanımı’ oluşturuyor.”

“NLPDAP Eğitim Merkezi olarak; Özgüven Eksikliği çekenler, heyecan ve kaygı sorunu yaşayanlar, dikkat eksikliği ve odaklanma sorunu yaşayanlar, stres, baskı, korku, isteksizlik ve bıkkınlık çekenler, ya başaramazsam diyenler, sosyal fobikler, kıskanç olanlar, iletişim sorunu yaşayanlar, topluluk önünde konuşamayanlar vb. sorunlara sahip olanlara Bilinçaltı NLP Teknik bütünlüğünde çözüm sunuyoruz. ‘Tutkunuzu Takip edin Mutluluk sizi bulacaktır.’ ”

“Başarının sırrı çok çalışmak değil akıllı çalışmaktır. Mazeretlerin haklılığı yerine başarının hazzını yaşamak istiyorsanız; ne bildiğinizin, ne kadar bildiğinizin, ne kadar çok çalıştığınızın bir önemi yoktur. Dünya ulusları, ‘Beni takip edin’ diyecek insanlar için çıldırıyor.”

“İş Dünyasında NLP farkıyla sunulan eğitim programlarımız; klasik TKY programlarından farklı olup sürece ve sonuca odaklıdır. Unutmayalım ki herkesin bir koça ihtiyacı vardır. Dünyanın güçlü liderlere, güçlü liderlerin de, güçlü lider koçlara ihtiyacı vardır.”

NLP ne anlama geliyor, açılımı nedir?
NLP, insanların düşünme, dil ve davranış süreçlerini inceleyerek, hedeflere ulaşmak amacıyla onların nasıl etkin kullanılacağını öğreten bir çalışma sistemidir. Kısacası NLP insan faktörünü oluşturan düşünce, duygu ve davranış fonksiyonlarını bilinçaltı düzeyde değiştirebilen bir bilimdir. Özet olarak NLP - Duyusal Algı Programlama (NLPDAP) bir tutumdur, bir metodolojidir, bir teknikler dizisidir.

Türkiye’nin ilk ve tek NLP uzman eğitimcisi ve dernek başkanı olarak NLP’yi hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
21.yy. başarı bilimi olan NLP Duyusal Algı Programlama sistemini eğitim ve öğretim arenasında: sınava hazırlanan öğrenciler, başarılı olmak isteyen öğretmenler için, iş dünyasında: hızla gelişen sistemlerde sisteme ayak uydurabilmek, rekabet edebilmek amacıyla üst düzey lider yönetici ve liderler ile çalışan personelin gelişim ve değişimi noktasında, siyasi arenada: danışmanlık kavramından farklı olarak, etkin iletişim ve ikna, uyumlu beden dili, sürükleyen lider olma ve başkasına görünmeyeni görebilme vizyonunu yakalamak isteyen siyasilerde NLP’yi tercih ediyoruz. Çünkü “Farkı Yaratan Her Zaman Farktır.” Kişisel değişim ve gelişim alanında ülkemizde NLP dışındaki tüm kişisel ve gelişim çalışmalarından farklı olarak uygulanan “NLP Değişim” sistemi % 110 başarı garantisiyle uygulanıyor.

2005 yılında ilk kez tarafınızca başlatılan NLPDAP ile başarı koçluğu uygulamasının amacı neydi?
Ülkemizde NLP bilimiyle ilgili olarak; NLP ile Başarı Koçluğu programı ile NLP ile “Siyasi Koçluk” programları benim imzamı taşıyor. Başarı Koçluğu programının temel amacı eğitim ve öğretim aşamasında olan sınav süreçlerinden geçen öğrencilerimizin Etkin Beyin Kulanım kılavuzuna sahip olmasını sağlamaktır. Çünkü insanlar ancak; “Düşündükleri kadar güçlü, inandıkları kadar değerlidir.”

Kişiler niçin Başarı Koçluğu programına katılmalı?
Değişen sınav sistemlerine uyum sağlamak, hedef belirlemek, fark yaratmak ve başarının hazzını yaşamak için Başarı Koçluğu programına katılmalılar.

“İNSAN DÜŞÜNDÜĞÜ KADAR GÜÇLÜ,
İNANDIĞI KADAR DEĞERLİDİR”
Sizce başarıda en önemli anahtar nedir?

Başarıda etkin anahtar beyin kullanım kılavuzu. “İnsan düşündüğü kadar güçlü, inandığı kadar değerlidir.” Düşüncelerinizi yönetmeye ancak beyninizin kullanım kılavuzuna sahip olduğunuz anda başlayabilirsiniz. Başarı Koçluğu’nun temelini etkin “Beyin Kullanımı” oluşturuyor. Ancak; düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı yönetmeye başladığınızda isteklerinizle sonuçlarınızın bütünleşmesi gerçekleşiyor. Türkiye’de ilk kez “NLPDAP” Merkezi tarafından “Beyin Kullanım Kılavuzu” sunulmaya başlanıyor. Farkı yaratan her zaman farktır. YGS, LYS, SBS, KPSS, UDS ve Yaşam Yolculuğundaki sınavlardan başarıyla çıkmak, performansımızı arttırmak, etkin birey olmak için Başarı Koçluğu bir lüks değil gerekliliktir.

Başarı Koçluğu programına katılan öğrencilerde gördüğünüz en önemli eksiklik nedir?
Hedef belirleme kriterleri, hedef belirlemek görünmeyeni görünür yapmanın ilk adımıdır. Öğrencilerimizdeki en büyük eksiklik ne istediklerini bilmemeleridir. YGS–LYS–SBS sınavlarına girecek öğrencilerimiz Başarı Koçluğu anlamında ne istediğini bilen bireyler haline gelirken eyleme geçme dürtüsüyle bütünleşirler. “Mazeret yok” düsturunun şifresi tutku+inanç=başarıdır. Başarı ölçülebilen bir sonuçtur. Koçluk programının amacı; sınav kâbusundaki öğrencilerin hiç başarısız olmamış “4MK” başarı stratejileriyle bütünleşmesini sağlamaktır. Bu amaçla başarısızlık yoktur. Sadece geri bildirim vardır.

NLPDAP’la Başarı Koçluğu programında hipnoz uygulaması var mı?
Başarı Koçluğu’nda hipnoz ve ilaç yok. Ülkemizde ilk kez NLPDAP merkezi tarafından başlatılan Başarı Koçluğu programının uygulanması esnasında hipnoz, trans ve herhangi bir ilaç kullanımı yoktur. Başarı Koçluğu programı bir terapi ve telkin süreci olmayıp eğitim sürecinden oluşuyor.

“HAYAT SİZE SEÇİMLERİNİZİ YAŞAMAKTAN
BAŞKA BİR FIRSAT VERMEZ.”
NLPDAP Eğitim Merkezi’nin hedefi nedir?

NLPDAP Eğitim Merkezi’nin hedefi; insanları değil insanların beyinlerini eğitmektir. Ülkemizdeki eğitim-öğretim tamamen doldurma sistemine göre yapılıyor. Oysaki eğitimin amacı ilerlemek ve ilerletmektir. Çok çalışma başarıyı garanti etmiyor. Akıllı çalışmakla istenilen başarılara ulaşabilirsiniz. Duygular davranışlarımızın ön habercileridir ve duygu gelmeden davranış gelmez. Sınav öncesinde, esnasında ve sınav sonrasındaki bizi engelleyen duygulardan kurtulmak ancak etkin beyin kullanımıyla mümkündür: “Hayat size seçimlerinizi yaşamaktan başka bir fırsat vermez.”

Başarının Önündeki Engellere Kesin Çözüm
Başarı Koçluğu Programı; eğitim-öğretim aşamasında olan 7 yaşın üzerindeki her bireyin yararlanabileceği kapsamda olup; dikkat eksikliği, sınav kaygıları, ders çalışma isteksizliği, odaklanma, konsantrasyon ve özgüven sorunu, endişe, kaygı, heyecan, korku, stres, baskı, unutkanlık, içsel ve dışsal dünyada çatışma, tam olarak nasıl öğrendiğini ve çalışması gerektiğini bilememe, sorumluluktan kaçma, tembellik alışkanlığı, bilgisayar ve televizyon bağımlılığı, aile içi iletişim kopukluğu, kararsızlık, sosyal fobiklik, güç, sevgi ve başarı duygusundan yoksun olma, kızgınlık, öfke, kıskançlık gibi sorunlar yaşayanlar bu programdan yararlanabilir. Başarı Koçluğu yalnızca eğitim-öğretim ve sınavlarda başarılı olunması için yapılmıyor. Program yaşam yolculuğunda etkin birey olmanın temelini oluşturmakta olup NLPDAP Eğitim Merkezi olarak “güç, başarı ve sevgi” dolu bireylerin oluşumuna katkı sağlamayı hedefliyor.

“DEĞİŞİMİ SAĞLAYAN
GÜÇ BİLİNÇALTIDIR”
Temelde değişimi sağlayan güç nedir?

Değişimi sağlayan güç bilinçaltıdır. Değişim sağlarken kişilere balık vermiyoruz. Bilinçli zihinleriyle çalışmıyor ve onların hikâyelerini dinlemiyoruz. Günümüzde yapılmakta olan klasik yöntemlerden farklı olarak “bilinçaltı” iletişimle sorunları gerçekçi sürdürülebilir şekilde çözüyoruz. Program % 110 sonuçlara imza atıyor. Başarıya giden yolda kişiye ihtiyacı olan düşünce, duygu ve davranış yüklenerek “nasıl” sorusuna yanıt bulunuyor. Kesin çözüm sağlanıyor.

Başarı Koçluğu programı sadece öğrencilere mi yöneliktir yoksa aileler için de uygulamalarınız oluyor mu?
Program kapsamında öğrencilerimizin ailelerinde gördüğümüz “onların tamamen iyi niyetle yaptıkları ancak sonuçların olumsuz olduğu davranış kalıplarını” değiştirmelerine yardımcı oluyoruz. Sınav öncesi çalışma düzenleri, sorumluluk kavramı, baskı, iletişim çatışmaları, beklentileri, güven, bakış açıları vb. gibi durumlardaki davranış kalıplarını yeniden programlıyoruz. Her şeye rağmen başarmak, harekete geçmek için ihtiyacınız olan tek şey bir adım atmaktır.

Başarmak ve Kazanmak için
YGS-LYS-SBS-KPSS sınavlarında başarılı olmanızı engelleyen kaygı, heyecan, korku, dikkat eksikliği, özgüven vb. sorunlarınıza son vermek için NLPDAP Eğitim merkezi önerilir.

“DÜNYA ULUSLARI, BENİ TAKİP EDİN
DİYECEK İNSANLAR İÇİN ÇILDIRIYOR”
Başarının sırrı nedir?

Başarının sırrı çok çalışmak değil akıllı çalışmaktır. Mazeretlerin haklılığı yerine başarının hazzını yaşamak istiyorsanız; ne bildiğinizin, ne kadar bildiğinizin, ne kadar çok çalıştığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan çok çalışmak değil, akıllı çalışmaktır. Sizi engelleyen kaygı ve heyecanlardan kurtulmak, onları yönetiminiz altına almak, düşüncelerinize, duygularınıza ve davranış kalıplarınıza hâkim olmak size başarının hazzını yaşama, hedeflerinize ulaşma imkânını verir. Dünya ulusları, “Beni takip edin” diyecek insanlar için çıldırıyor.

21.yy. Türkiye’sinde iş dünyasıyla ilgili yine bir ilke imza atarak TKY eğitimlerini NLPDAP teknikleriyle bütünleştirirken hedefiniz neydi?
Çünkü TKY, “Bir kuruluştaki tüm faaliyetlerin sürekli olarak iyileştirilmesi ve organizasyonlardaki tüm çalışanların kesin aktif katılımıyla çalışanlar, müşteriler ve toplum memnun edilerek karlılığa ulaşılması” sürecinden oluşur. Bu sürecin sürdürülebilirliğinin sağlanması ancak bilmek ve yapmakla mümkündür.

İş dünyasının gelişiminde geliştirdiğiniz Koçluk Modeli nasıl uygulanıyor?
Lider ve Lider Yönetici konumlarındaki kişilerle VIP Koçluk kapsamında yapılıyor. Bireyin, işletme ve kurumun mevcut yapısına, hedef ve çalışan durumlarına göre tamamen özel olarak hazırlanıp NLP Teknik bütünlüğünde sunuluyor.

“DÜNYANIN GÜÇLÜ LİDERLERE,
GÜÇLÜ LİDERLERİN DE, GÜÇLÜ
LİDER KOÇLARA İHTİYACI VAR”
İş dünyasında özel sektör ve kamuya uygulamakta olduğunuz eğitim çeşitleri nelerdir?

İş Dünyasında NLP farkıyla sunulan eğitim programlarımız; klasik TKY programlarından farklı olup sürece ve sonuca odaklıdır. Programları sıralayacak olursak; üst yönetim kurulunun etkin liderlik eğitimi, müşteri odaklılık, sürekli eğitim ve insana yatırım yapmak, ekip oluşturma, ekip çalışması ve ekip ruhu oluşturma, TKY’de NLP ile iletişim teknikleri, TKY’de NLP ile etkin zaman yönetimi, TKY’de NLP ile stres yönetimi – stresten kurtulma teknikleri, TKY’de toplantı teknikleri, TKY’de performans ve motivasyon stratejileri, TKY’de etkili satış ve satışta profesyonellik, TKY’de bireyler, şirketler ve kurumlarda değişim gerekliliği ve yönetimi, TKY’de etkin lider ve etkili lider yönetici eğitimi, TKY’de kriz çözme teknikleri, TKY’de özel VIP koçluk programlarını sayabiliriz. Unutmayalım ki herkesin bir koça ihtiyacı vardır. Dünyanın güçlü liderlere, güçlü liderlerin de, güçlü lider koçlara ihtiyacı vardır.

GÜÇLÜ, BAŞARILI ve SEVGİ (İLİŞKİ) ODAKLI OLMAK İÇİN
NLPDAP’la VIP Gelişim ve Değişim Programı hangi sorunlara çözüm sunuyor?

NLPDAP Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde hipnozsuz, ilaçsız, telkinsiz sadece NLP teknikleri uygulamasıyla çözüm sunulan sorunların bazılarını şöyle sıralamak mümkün: Özgüven eksikliği çekenler, bir türlü kendine güvenmeyenler, insanların karşısında heyecan ve kaygı duyanlar, iletişim kurmada başarılı olmayanlar, endişeli ve aşırı derecede evhamlı olanlar, sürekli olarak onaylanma ihtiyacı çekenler, topluluk önünde konuşamayanlar, insanları ve yapacağı işleri gözünde büyütenler, mutsuz ve huzursuz olanlar, dikkat ve odaklanmada sorun yaşayanlar, iş dünyasında başarılı olmak isteyenler, sosyal fobikler, korkuları olanlar, fobisi olanlar (asansör, karanlık, uçak, yalnızlık vb.), sürekli stres ve baskı altında hissedenler, motivasyon sorunu yaşayanlar, geçmişte yaşadıkları olayların etkisinden kurtulamayanlar bağımlılık sorunu yaşayanlar (bilgisayar, eşya, kumar, aile, iş, sevgili vb.)

Sonuca ulaşmada NLP uzmanının önemi nedir?
NLP Tekniklerinde istediğiniz sonuçları alabilmek için yeterlilik seviyesine ulaşmış doğru uzmanı seçmek durumundasınız. Doğru NLP Uzmanı seçmediğinizde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Sonuç için uzmanın yeterliliği çok önemlidir. Bu nedenle Sahte NLP Uzmanlarına dikkat edin!

“İNSAN DÜŞÜNDÜĞÜ KADAR GÜÇLÜ, İNANDIĞI KADAR DEĞERLİDİR.”

www.nlpdap.com

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube