Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

NLPDAP FARKIYLA “ETKİN LİDERLİK”

Yaşam yolculuğunun olmazsa olmazı konumunda bulunan “Hedefler” konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugüne kadar farkında bile olmadığımız hedef belirleme stratejileriyle buluşmayı, Fark yaratmayı istiyorsunuz değil mi? Öyleyse şimdi hemen şimdi başlayalım.

“HEDEFLER”
GELECEĞE GİDEREK YAŞAMAK


LİDERLİK YOLUNDA HEDEF BELİRLEME STRATEJİLERİ

Birçok insan için kaybetme korkusu kazanma arzusundan çok daha büyüktür. Çoğu insan hayallerini gerçekleştirmek için gerekli riskleri göze alacaklarına, ellerindekini kaybetmemek için çok daha fazla gayret gösterirler. Biz genellikle diğer insanlarda büyüklük gördüğümüz zamanlar onlara özel yetenekler verildiğini ve çok şanslı olduklarını kabul etme eğilimi içerisine gireriz. Gerçekte ise, sadece bir şey olamamaları, bir şey yapamamaları ve her şeylerini paylaşmak zorunda kalacak olmaları, onlara çok büyük acı vereceği için kendi insan kaynaklarını daha fazla bir derinlikte kullanmaktadırlar. Hizmet etmeye adanmak.
Size en fazla acıyı ve en büyük zevki veren şey nedir ve bu sizin bugünkü yaşamınızı nasıl şekillendiriyor?

Lider olma yolunda, kendinizi sürekli iki adım ileri, bir adım geri atar buluyorsanız, bu sizin karışık ilişkilere sahip olduğunuzdandır. Demek ki siz amacınıza ulaşmayı hem acı, hem de hazla ilişkilendiriyorsunuz.

Kendinizi kapana sıkışmış hissedeceğinize, acınızı en yakın yandaşınız olarak kullanın.
“Günün birinde geriye dönüp bakacak ve güleceksiniz.” Neden şimdi düşünüp, gülmüyorsunuz?

Hepimiz hiçbir şeyi gerçekleştirememiş insanlar tanırız ve bunun sebeplerine bakıldığında onların bir hedeflerinin olmadığını görürüz. Yaşamda istediklerini gerçekleştirenler, kendileri için zorlayıcı hedefler belirleyenlerdir. Çoğumuz çevremizde kendilerine; günlük, haftalık, aylık hedefler belirleyen ve göze çarpıcı sonuçlar elde ettiği görülen insanlar tanırız. Onların başarılarını izah eden şeyler, net ve iyi oluşturulmuş hedefler üzerine odaklanabilmeleridir.

NLP’nin “üstün başarı sergilemiş kişileri, organizasyonları ve takımları modelleştirme süreci”, bu kişileri farklı kılan özelliğin hedef belirleme konusunda olduğunu gösterir. Onlar, gelişi güzel belirlenmiş ve kolayca unutulan hedefler yerine, gelecek için kendilerini zorlayan, yönlendiren ve manevi açıdan yücelten imgelerle yola çıkarlar. NLP sizlere bu zorlayıcı imgelerin niteliklerini belirlemede ve onları kendisi için oluşturmada yol göstermektedir.

Hedef belirleme ve gerçekleştirme (bunu rüya, arzu istek gibi ne şekilde tanımlamış olursanız olun), insan hayatının kalbini oluşturur. Pozitif hedefler, zevk verdiği kadar, hayatınızın değişmesini de sağlar.

Siyaset dünyasındaki birçok lider ve girişimcinin, bir hırs ve rüya tarafından bu konumlara çekildikleri görülür. Motive edici ve iyi oluşturulmuş hedefler, onların mihenk taşıdır.

NLP ile siyasi koçluk, içimizde var olan bu hedefleri gerçekleştirme meyli, amaç ve anlam arzusu üzerine bina edilmiştir. NLP, istek ve amaçları net bir şekilde ortaya koyduktan sonra, onların nasıl gerçekleştirileceği konusunda yöntemler, teknolojiler ve stratejiler kurmakla kalmayıp, belirlenen amaca ne zaman, hangi şartlarda, ne şekilde ulaşılacağı konusundaki ilkeleri de göstermektedir.

NLP ile siyasi koçluğu, hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardım etmeyi kendine amaç edinmiştir ve oldukça da etkilidir. Size, bir dizi koşula uyduğu için elde etmeye çalıştığınız bir şeyi nasıl netleştirebileceğinizi ve belirginleştirebileceğinizi gösterir. Onlara sadık kalırsanız hedeflerinizi oluşturabilecek ve onları daha iyi şekillendirebileceğiniz için NLP’de bunlar, “Gerçekçi hedefleri” saptamak adını almaktadır.

HEDEFLERE ULAŞILAMAMASININ ÜÇ ANA SEBEBİ VARDIR. BUNLAR:

  • Onların gerçekte başarılabilir olmaması,
  • Yeterince motive edici olmaması,
  • Hedefin kendisinin, arzulanan bir şey olmasına rağmen, geniş bir açıdan bakıldığında yeterince istenilebilir olamamasıdır.

Hayallerinin gerçekleşebilmesi için amaçlar, gerçekçi, ulaşılabilir, olumlu, motive edici ve arzulanabilir olmalıdır.

Hedef belirleme, dört aşamalı başarı programının basit bir parçasını oluşturur. Dört aşamalı başarı programını, ne istediğinize karar vermek (hedefi belirlemek), eyleme geçmek, olan şeylere dikkat etmek ve istenilen sonuca ulaşılıncaya kadar yapılan şeyi değiştirmek (esnek olmaktan) oluşturmaktadır.

Gerçekçi hedefleri belirtirken, bunları pozitif ifadelerle dile getirin. Çünkü beyin negatifleri işleme almaz. “Pembe etekli filleri düşünmeyin.” Düşünmeyin demiştim neden hala düşünüyorsunuz? İstemediğiniz şeyi söylemeniz, istediğiniz şeyi netleştirmez ve sadece negatif olanı güçlendirir.


Siz tam olarak ne istiyorsunuz?

“İnsan Düşündüğü kadar güçlü, inandığı kadar değerlidir.”

Mustafa Kılınç

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube