Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Öfkenizi tanıyor musunuz?

Merhabalar Sevgili idealhaber.com okuyucuları…

Yaşarken her şeyin gönlünüzce olmasını diler sevgilerimi sunarım. Bu hafta sizlerle duygu çeşitlerimizden sadece birisi olan “öfke” duygu durumunu paylaşacağım.

Öfke duygusu bizim hayatımızda kendini iki şekilde gösterir.

GEÇİCİ ÖFKE - KALICI ÖFKE

“Öfkeyi diğer duygulardan ayıran en temel özellik ondan vazgeçmek istemeyişimizdir.” Mustafa Kılınç

Geçici öfke belirli bir durumda ortaya çıkar. Kişi kısa bir öfke (veya hiddet) nöbetine yakalanır ve birkaç saniyede tüm fizyolojik belirtiler kendini gösterdikten sonra her şey hızlıca  düzelir. Böyle bir durumda asıl sorun öfkemizin yarattığı etkilerdir.

Öfke patlaması kısa süreli olabilir ancak karşımızdaki kişi üzerindeki etkisi uzun sürebilir. Eşimiz, iş arkadaşlarımız, dostlarımız, çocuklarımız ve müşterilerimizle olan ilişkilerimiz üzerinde yıkıcı etkiler bırakabilir, hem de birkaç saniye içinde.

“İmaj her şeydir sloganının yerine belki de “kontrol her şeydir” sloganını kullanmalıyız.”  Mustafa Kılınç 

Öfkemiz çoğu zaman bireylere karşı olsa da kurumlara, hükümete, belirli bir duruma ya da topluma karşı da öfke duyabiliriz.

Tabii ki her tür öfkenin kötü olduğunu da söyleyemeyiz. Zaman zaman bazı şeylere öfkelenmezsek, onları değiştirecek motivasyonu bulamayız. Doğru durumda, doğru sebeplerle ve doğru düzeyde olduğu sürece öfke yerinde faydalı bir duygudur. Çünkü duygular kötü değildir. Dengeli olması esastır.

“Hayat fazla ciddiye alınmayacak kadar önemli mi? Ne veriyorsunuz ne alacaksınız?” Mustafa Kılınç    

Kronik öfkede temel sebep, kişilerin, durum ve olayların bizim istediğimiz gibi olmasını beklememizden kaynaklanan “çarpık” düşünce biçimidir.

Öfke de neşe, üzüntü, kaygı, kırgınlık gibi doğal bir duygudur. Bütün diğer duygularda olduğu gibi, öfkeyi yaratan da düşüncelerimizdir. Öfke bir durumla ilgili düşüncelerimizden doğar.

Öfkemizi tetikleyen şey başkalarının davranışları olabilir ancak tepkimizi belirleyen, olayları algılama biçimimizdir. Düşüncelerimizi değiştirdiğimizde duygularınız da değişir.

Sizlere muhteşem mucizelerle dolu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle…

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube