Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

“ONAYLA” SEV BENİ

Merhabalar sevgili idealhaber.com ailesinin çok kıymetli aile bireyleri ve muhteşem okuyucularımız.

Sizinle sevgiyi verme ve alma davranış kalıplarını paylaşmaya devam ediyorum. Şimdi harika bir program olan “ONAYLA SEV BENİ” ile başlayalım. Siz özelsiniz sizin buna hakkınız var ve bu sizin için güvenli. Öyleyse şimdi…

ONAYLA SEV BENİ

Nedir onay bekleyen sevgi dili? Kim duymak istemez ki; ne kadar şık olduğunu, ne kadar güzel yemek yaptığını, ne kadar başarılı ve yetenekli …. Ne kadar…. Ne kadar…

Bu boşlukları duymak istediğimiz birçok sözcükle doldurabiliriz. Evet, kişi ne kadar yeteneklerinin farkında olursa olsun takdir edilmek ister, yakınından, patronundan, işinden. Ya da eşiyle tartışmışsa onun sevecen, çocuksu sözleriyle gönlünü almasını ister. Sevgi dolu sözler, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

Tabi ki bundan herkes hoşlanır. Ancak bazı insanlar için sevginin en büyük dili onay almaktır. Takdir edilmek, beğenilmek, cesaretlendirilmek….

Her kim kendisine böyle davranıyorsa seviyordur onu. Birincil sevgi dili onay sözcükleri olan kişi, söylenen cümlelerle başarılı ya da başarısız, mutlu ya da mutsuz olur. Bu insanlar yaptıkları yemek övüldüğünde diğer gün daha fazla çabalar. Anne ya da baba olmak o kişiyi korkutmuşsa, cesaret verici sözler duyduğunda rahatlar. Artık çok iyi bir anne ya da çok iyi bir baba olmaya hazırdır. O sözler ona yetmiştir. Ya da kırgındır sevdiğine ama birkaç sevecen cümle ile unutur dargınlığını gülümsemeye başlar.

Birincil sevgi dili onay sözcükleri olan biri, bunu eşine ya da beraber yaşadığı insanlara güzel bir ifadeyle anlatmalı, sevgi ihtiyacını en iyi bu yolla karşılayabileceğini açıkça söylemelidir. Bu kişiler sevgi depolarını sözcüklerle doldurup, alacakları kararlarda insanlardan onay beklerler. İlgi alanlarına göre yönlendirilmek isterler.

Bazı insanlar cesaret veriyorum diye kendi düşüncelerini yansıtmak isterler. Bu ne kadar iyi niyetle olursa olsun cesaret vermek değil, o insanın bu noktasını kullanarak onu kendi istediği modele sokmak olur ki bu hem ahlaki olmaz, hem de sevgiyi mutluluğa ulaştırmaz. Çalışmak isteyen bir bayana eşi, “bak evde ne güzel temizlik yapıyorsun” diyerek, ona cesaret ve destek verdiğini düşünür ve karşılık olarak da iyiki çalışmıyorum. Demek güzel temizlik yapıyormuşum. “çok sağol” demesini bekler. Bu o insanı, cesaretlendirmez. Eğer gerçekten sevgiyi en güzel şekliyle yaşamak istiyorsak birincil sevgi dili onay sözcükleri olan kişiyi algı alanına göre yönlendirmeli, kendine güvenmediği durumlarda cesaret veren sözlerle başarılı olmasına yardımcı olmalıyız.

Güzeli duymayı herkes ister. Fakat birincil sevgi dili onay sözcükleri olan insanlara 1 – 2 güzel söz yetmez. Onlar daha fazlasını duymak isterler. Sevildiklerini ancak bu şekilde hissederler.

“Büyülü sözcükler onay isteyen kişilerde her zaman işe yarar.”

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube