Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Sahte NLP Uzmanlarına Dikkat Edin

Oya ARMUTÇU 28 Temmuz 2010

Mustafa Kılınç: CD ile NLP uzmanı yetişmez

NLP (Neuro Linguistic Programming) yepyeni ve artık yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Belki birçoğunuz kitaptan okudu, yakınlarından dinledi.

Bazılarınız da bizzat NLP’yi denedi. Stresle mücadeleden, sınav kaygısına, tembellikten, yükseklik korkusuna, aile içi iletişimsizlikten, cinsel sorunlara kadar birçok konuda mucize şekilde yardımı olan şaşırtıcı bir teknik. Kısaca bir öğrenme ve kişisel gelişim programı.
Ama malesef her şeyin Çin malı “çakması” gibi artık popüler olan NLP’nin de sahtesi çıktı. Artık CD ve MNS ile eğitim alan sonra da CD ile panik atak, depresyon tedavisi yapan sahte NLP uzmanları var.

Sahte uzman zarar getirir

Bu uyarılar, bu alanda en yetkili isimlerden biri olan NLP Uzmanları Dernek Başkanı Mustafa Kılınç’tan geldi. Kılınç, CD üzerinden ve MSN’den beş bin dolara NLP uzmanlığı eğitimi üzerine de sertifika veren kuruluşların bulunduğunu ve bu yönde Türkiye’nin her yerinden çok sayıda şikayet aldıklarını açıkladı. Kılınç, insanların yetersiz eğitim almış kısaca “Sahte” NLP uzmanlarıyla çalışması sonucunda değişim ve yarar sağlama yerine zarar görebilecekleri uyarısı yaptı. Kılınç’ın diğer uyarıları şöyle:

Mutlaka sertifikaya bakın

“NLP Uzmanlığı; NLP Practitioner, NLP Master Practitioner ve NLP Trainer eğitimlerinden geçmeyi gerektirir.
Yeterli Uzmanlık eğitim almayan ya da sadece NLP Practitioner Eğitimi alan kişilerde piyasada “NLP Uzmanıyım” diyerek çalışmalar yapıyor. Kişilerin gerçek NLP Uzmanı olup olmadığını öğrenmek için mutlaka sertifikalarına bakınız. (NLP Practitioner ? NLP Master Practitioner ve NLP Trainer) sertifikası varsa NLP Uzmanıdır. Bu sertifikalardan sadece biri ya da ikisi mevcutsa yeterli NLP uzmanı değildir. NLP Uzmanları Derneği’nin birincil amacının NLP (Neuro Linguistic Programming) uygulamalarını standart hale getirmektir.

Herkes yaşam koçu oldu

Ülkemizde herkes “Yaşam Koçluğuna” soyundu. Kişisel Gelişim alanında 3?5 kitap okuyanlar, ‘Gelişim ve Değişim’ adı altında çeşitli kurslara katılanlar kendilerini yaşam koçu ilan etmeye başladı. Gerçekten ‘Yaşam Koçlarının’ artmasının ve insanlığa hizmet etmesinin önemi büyük, ancak bu işin doğru yapılması esas. Bilmenizi isterim ki koçluk ancak bilmek ve yapmakla olur. Bireylerde değişim sağlamak için, koçluk yapabilmek için sadece söylemler yetmez. Kişinin ‘Düşünce ? Duygu ve Davranış boyutunda’ değişimini sağlamak gerekir. Yaşam koçlarının teori yerine ‘Bilinçaltı Düzeyde’ değişim yaratıp yaratamadığına, hikaye dinlemek ve hikaye anlatmak yerine çözüm sunup sunamayacaklarına bakılması gerekiyor.

5 bin dolara CD ile eğitim

Ben NLP Uzmanları Dernek Başkanı olarak son bir yıldır yeterli ve gerçek NLP uzmanı olmayan kişilerle ilgili çok sayıda şikayet aldım. NLP uzmanlığı kurslarına katılmaya zaman bulamayan insanlara uzaktan CD ile NLP uzmanı yetiştirmeyi vaat eden kuruluşlar var. Bu kuruluşlara da dikkatli olunmalıdır. CD ile NLP uzmanlığı eğitiminin söz konusu olamaz. Bu tamamen çıkar amaçlıdır.

CD ile tedavi olmaz

Son dönemde CD ile ‘Panik Atak, Depresyon ve Takıntılara’ bile son veren uzmanlar(!) oluştu. Lütfen Dikkat Depresyon, panik atağa CD ile çözüm arayan, derdine çare arayan insanları uyarıyorum. Böyle bir şey yok. Her birey farklı, Her bireyin depresyona girmesini sağlayan bilinçaltı düzeydeki barkodu da farklı. Öyle CD’lerle panik atak, depresyon vb. hastalıklara CD’lerin çözüm olmadığını bilin. Yoksa iyi niyetle yaptığınız davranışlar sizi cennet yerine cehenneme götürebilir.

Sitemizden ulaşın

Hizmet alacağınız kişinin gerçekten NLP Uzmanı olup olmadığını www.nlpuzmanlaridernegi.org.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Yaşam yolculuğunuzda 21.yy. teknolojisi bilim ve sanatı olan NLP biliminden istediğiniz sonuçları almak için uzmanınızı doğru seçin. İçinizdeki gücü ve potansiyelinizi fark edin. Unutmayın, NLP uzmanları tıbbi meslekler grubunda değillerdir. Tedavi etmek, hekimlik yapmak, hipnoz ve terapi yapmak NLP Uzmanlarının işi de değildir. NLP Uzmanı bireyin gelişim ve değişimi noktasında bir dizi teknikleri uygular.

NLP ile yenebilecekleriniz ve kazanabilecekleriniz şöyle:
“Öğrencilerde başarı koçluğu, tembellik, sınav kaygıları, sosyal fobikler, çekimserlik, özgüven, stres, konsantrasyon, bakarkörlük, etkin iletişim, aşırı heyecan, korku, isteksizlik, cinsel sorunlar, hedef belirleme, fobi, öğrenme sorunları, karşı cinsle iletişim, güç, başarı, aile içi iletişimsizlik.”
Kaynak: Hürriyet Ankara

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube