Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Sınav Heyecanına Birebir Reçete

Sınava psikolojik olarak da hazır mısınız?

Üniversite sınavına sayılı günler kala "ya kazanamazsam" kaygılarınız arttı mı? İşte heyecanınızı en aza indirmenizi sağlayacak teknikler...


Eylem AKTAY eylem.aktay@sabah.com.tr

Gençlerin neredeyse tüm hayatını etkileyecek üniversiteye giriş için ikinci aşama sınav zamanı geldi çattı. Haziran ayında gerçekleşecek sınava günler kala öğrencilerin stres ve heyecanı artmış durumda... "Ya kazanamazsam, ya karıştırırsam, istediğim bölüme giremezsem" kaygıları artarken gençlerde, "ne yapacağım?" korkusu da güven ve inancın zayıflamasına sebep olabiliyor. Bu zamanlarda hemen herkesten öğrencilere 'şöyle yapın, bunu yapmayın' gibi sayısız öneriler gelse de en doğru bilgiler yine uzmanlarda saklı. Türkiye'nin ilk ve tek NLP Uzman Eğitimcisi olan Mustafa Kılınç, aynı zamanda siyasi koç ve NLP Uzmanları Dernek Başkanı. Mustafa Kılınç, "Sınav yolculuğunda önemli olan inanç, tutku, güven, sakinlik, hedefe odaklanma, sonucu görmek, duymak ve hissetmektir" diyor.

Sakin ve başarılı olmak için...
Gireceğiniz sınavla ilgili olarak 'düşünce kodunuzu' olumlu ayarlamanızı öneren Mustafa Kılınç, beyninize gelen başarısızlık ve korku senaryolarını tersine çevirecek tek gücün 'sizde' saklı olduğunu vurguluyor. "Size sizden başka hiç kimsenin yardımcı olamayacağının farkında olun. Sevdikleriniz sizi ancak sınava gireceğiniz binaya kadar götüreceklerdir. Sonrasında yalnız devam edeceksiniz" diyen Kılınç, sınav öncesinde, sınav esnasında ve sonrasında sakin olmaya karar vermenizi öneriyor. Sınav yolculuğunun başlangıcında ne istendiğine karar vermenin önemine değinen Kılınç, "Amacınızı netleştirin. Böylece ne yapacağınızı bilirsiniz. Bu durum kendinize güvenmenizi ve hedefe odaklanarak tutkulu olmanızı sağlar, sakin ve mutlu olursunuz. Sizi aşağıya çeken heyecan duygusunu önlersiniz" diyor. Bireylerin genelde 'istemediklerine' odaklandığını hatırlatan Kılınç'a göre bu davranıştan hemen vazgeçilmeli, böylece 'düşünce kodlarınızı' yanınıza alabilirsiniz. "Kendinize, başaracağınıza inanmanın yolu içsel dünyanızdaki düşünce, duygu ve davranış kodlarıyla uyumludur. Kendinize ve başaracağınıza yürekten inanın ve sınav öncesinde elde ettiğiniz başarıları sürekli hatırlayın" diyen Kılınç'a göre bu şekilde beyninizdeki hareket sistemini başarıya odaklamış olacaksınız.

Beyin gücünüzü kullanın
Sınava girerken...

Çok çalışmak başarıyı garanti etmez. Sadece akıllı çalışmak başarıyı garanti eder. Bu nedenle sınavın sonucuna odaklanın. Kendinizi, sınavı ve hedeflerinizi gerçekleştirmiş olarak görün. Oluşturduğunuz 'yeni kimlikle' bütünleşin. Zafere giden yolun başlangıcının buradan geçtiğini bilin ve kullanın.

Sınava girerken bedeninizin dinlenmeye, beyninizin uyumaya ihtiyacı vardır. Bugünden başlayarak sınav gününe kadar akşam yatış ve kalkış saatlerinizi ayarlayın. Beyninizi şaşırtmayın.

Sınav süresini beklerken ailenizle, arkadaşlarınızla asla sınavla ilgili konuşmayın. Konuşanların yanından uzaklaşın.

Sınav sırasında...
Heyecanlandığınız zaman ya da "yapamayacağım korkusu" yaşadığınızda kendi nefesinize odaklanın. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz yeni kimliğinizi görün. İçinizdeki heyecan ve korku duygusunun büyümesine izin vermeyin.

Her zaman seçme hakkınız olduğunu bilin ve sonuca odaklanın.

8 adımda kaygılarınıza veda edin!
NLP Uzmanı Mustafa Kılınç, heyecan ve kaygılarınızı sona erdirecek şu tekniği uygulamanızı öneriyor:

  1. Sağ yumruğunuzu sıkın, bir süre tutun ve gevşetin. El kaslarınız eliniz sıkılıyken ve daha sonra gevşeyince, nasıl hissettiğinize dikkat edin.
  2. Şimdi yine sağ yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve bir süre sonra yavaş yavaş gevşetin. Yumruk sıkılırken ve gevşerken nasıl bir değişiklik olduğunu gözleyin.
  3. Sol yumruğunuzu sıkın ve bir süre tutun ve gevşetin.
  4. Sol yumruğunuzu yavaş yavaş sıkın ve bir süre öyle tuttuktan sonra yavaş yavaş gevşetin.
  5. Her iki kolunuzu da bileklerden bükerek pazılarınızı gerin, kademeli olarak bu gerginliği iyice artırın ve sonra gevşek bırakın.
  6. Kolunuzu aşağı indirin, ellerinizin arkasını bacaklarınızın üzerine koyun ve kollarınızı geriye doğru gittikçe artan bir kuvvetle itin. Daha sonra tümden gevşetin.
  7. Şimdi sınavınızı düşünün. Sınavı beyninizde görün, seslerinizi duyun ve sizi engelleyen duyguları içinizde hissedin.
  8. Kollarınızı bedeninizin yan taraflarına bırakın, gerginliğin kolunuzdan akıp dışarıya doğru çıktığını görün ve rahat olmanın tadını çıkarın.

20-21 Mayıs 2017

Haber: Sabah İşte İnsan - Eylem Aktay

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube