Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Starlar Aslında Çok Utangaçtır

Hollywood'un kalburüstü oyuncularının yolunun, The Actors Studio'dan geçtiği bilinir. Stüdyonun daimi eğitmenlerinden Tom Brangle, uzun süredir ünlülerle çalışıyor. Brangle sanılanın aksine starların çok utangaç olduğunu söylüyor.

Belki birçok insan için The Actors Studio bir şey ifade etmese de oyuncular için efsanevi bir yerdir. Marlon Brando'dan Harvey Keitel'a, James Dean'den Al Pacino ve Marilyn Monroe'ya çok önemli pek çok oyuncunun yolunun buradan geçtiği bilinir. The Actors Studio'nun daimi eğitmenlerinden Tom Brangle, önümüzdeki günlerde Türkiye'de olacak. Actedcity İstanbul'un profesyonel oyuncular ve oyuncu adayları için düzenlediği atölyede dersler verecek. Henüz memlekete gelmeden kendisine ulaştık. Hollywood'un mutfağındaki Tom Brangle'dan 'ünlüler' işlerini ne kadar ciddiye alıyor, bir rapor istedik! 

- Sizce, The Actors Studio'nun yıllardır zirvede kalmasının sebebi nedir?
- The Actors Studio'nun kurucularından biri olan Lee Strasberg, bence modern Amerikan oyunculuk tekniklerinin Albert Einstein'ıdır. Eski oyunculuk teknikleri sadece 'duyguları belirtmekten' ibaretti, Strasberg'in yaptığı ise karaktere hayat vermek ve bunu yaparken de oyuncunun kendi deneyimlerinden yola çıkarak aktarmasını sağlamaya yönelik bir teknik geliştirmek oldu. Marilyn Monroe, Marlon Brando, James Dean ve Eva Marie Saint, ki hepsi The Actors Studio mezunlarıdır, gerçekten oynadıkları karakterleri deneyimleyip seyirciye öyle aktarmışlardır. 

- İyi bir oyuncuda bulunması gereken özellikleri nasıl sıralarsınız?
- İyi bir oyuncu olmanın en önemli kuralı bence her gün çalışmak. Oyuncu hem piyanist hem de piyanonun kendisidir. Kendine, yani enstrümanına iyi bakması şarttır, aksi takdirde ses veremez.

- Birçok yıldızı gözlememe şansınız oldu. Onların normal hâlleri nasıl?
- Çok mütevazılar. Oyuncuları genelde herkes daha 'açık' zanneder, ama tam tersine, benim çalıştığım starların hepsi utangaç denilebilecek kadar içine kapanık insanlardı.

- Zaman içerisinde oyunculuğa yaklaşımda Hollywood'da nasıl değişim yaşandı?
- İzleyiciler artık gerçek durumları ve karakterleri beyazperdede görmek istiyor. Hollywood da her gün kendini yenileyen ve geliştiren bir endüstri, oyunculuk teknikleri de her gün değişiyor. Örneğin ben şimdilerde öğrencilerime üç boyutlu filmlerden dolayı yeşil fonda oynama tekniklerini öğretiyorum.

- Türkiye'den tanıdığınız oyuncular var mı?
- Maalesef yok ama tanımayı çok istiyorum. Türkiye'de her geçen gün büyüyen bir televizyon ve sinema sektörü olduğunu biliyorum. 20-26 Mayıs tarihlerinde Actedcity'de kamera önü oyunculuk atölyesi kapsamında dersler vereceğim ve orada tanışacağım insanları düşündükçe şimdiden heyecanlanıyorum. 

Amaç dünya standartları
Actedcity İstanbul'un kurusu Betül Alganatay. Türkiye'deki oyuncuları dünya standartlarında yetiştirmek için bu kurumu açmış. "Yaklaşık 15 sene New York'ta pek çok ünlü oyuncu ve eğitmenle çalıştım, onları da Türkiye'ye getirerek buradaki oyuncular ve sektör için yeni kapılar açabileceğimize inanıyorum," diyor. Bu amaç doğrultusunda Tom Brangle 20-22 Mayıs ve 24-26 Mayıs tarihleri arasında Actedcity İstanbul'da üçer günlük kamera önü oyunculuk atölyesi düzenleyecek. Oyuncu adayları ve profesyonel oyunculara da hitap eden atölyeye katılmak için kayıt yaptırmanız gerekli.

Bilgi için: (212) 293 06 13 

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube