Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

YGS’ye Giren 7 Gençten 6’sı Özgüvenini Kaybetti

Meltem Özgenç

YGS’deki şifre skandalının ardından 1 milyon 700 bin öğrencinin LYS’ye hazırlanma aşamasında neler hissettikleri merak konusu oldu. NLP Uzmanları Dernek Başkanı Mustafa Kılınç, her 7 öğrenciden 6’sının özgüven kaybı yaşadığını belirterek, “test çözme isteği yerini, bıkkınlığa bıraktı” dedi. Kılınç öğrencilere, sürekli olarak “ben her şartta yaparım sözünü tekrarlayın” önerisinde bulundu.

Mustafa Kılınç, YGS sınavındaki “şifre” skandalıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet, Tübitak, gibi kurumların iddiaları araştırırken, asıl sorulması gereken sorunun gözden kaçırıldığını söyledi.

YGS’ye giren 1 milyon 700 bin adayın durumunun ne olacağı sorusunun önem taşıdığını ifade eden Kılınç şunları söyledi:

Öğrenciler bıkkın

“LYS sınavına hazırlanan 7 öğrenciden 6’sında özgüven, boşverme, kaygı ve endişe sorunları oluştu. İnanç, rekabet etme, yarışma, kazanma duygusu olumsuz yönde etkilendi. Öğrenciler sonuçlara ‘acaba bu benim sonucum mu?’ diyerek bakıyor. Bu durum motivasyon sorunu oluşturdu. Coşkulu ve istekli ders çalışma ve test çözme yerini ‘bıkkınlık ve isteksizliğe’ bıraktı.

Haberlere odaklanmayın
Her şeye rağmen adaylar LYS’de başarmak için sınava odaklanmak durumundadırlar. Bunun için, YGS sınavındaki şifre skandalıyla ilgili gerekli kurumların yasal süreç dahilinde işlemleri yaptığını ve bu konudaki kontrolün kendinde olmadığını kabul etmesi, mazeretlerin haklılığı yerine hedeflerine odaklanma için kendisine zaman ayırması, YGS sınavına hazırlık döneminde yaptığı çalışmaların boşa gittiğini, hakkının yendiğini düşünmek yerine, ‘Kendim için öğrendim. Gelecekteki kendime yatırım yaptım. Ben her şartta yaparım’ bakış açısını benimsemesi ve buna inanması, ‘şifre skandalı ile ilgili’ haberlere odaklanmak yerine LYS’ye derslerine odaklanması, çalışarak rahatlamayı öğrenmesi gerekir.”

09/04/2011
Hürriyet/Ankara

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube