Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Enerji İçeceklerine Dikkat

Yüksek kafeinli enerji içeceklerinin çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi üzerine geniş çaplı değerlendirmeler yapılıyor. İçeceklerin kalp çarpıntısı, yüksek kan basıncı ve hatta kalp krizi ve ölümle sonuçlanan bir dizi ciddi yan etkisi olabileceği ortaya çıktı. Özellikle ilaç alan ya da kronik hastalıkları bulunan gençler arasında risk daha da artıyor.

Pediatrics dergisinde yayınlanan makalede, bazı örnek vakalar, bilimsel araştırmalar ve gazete makalelerinden alıntılar yapılmış. Diğer ülkelerde alınan düzenleyici önlemlere yer verilmiş. Danimarka ve Uruguay bu içeceklerin satışını yasakladı. Norveç'te ise 15 yaşın altındaki çocuklara satışına izin verilmiyor.

Araştırma, çocuk doktorlarını bu içeceklerin risklerini hastalarına anlatmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Özellikle kalp sorunları ya da davranışsal bozuklukları olanlar tehlike altında. Ayrıca içeceklerdeki yüksek şeker oranı, şeker hastaları için tehlikeli olabiliyor.

Enerji içeceklerinde 227 grama 70 ila 80 miligram kafein düşüyor. Bu da kolalı içeceklerdeki konsantrasyonun üç katından daha fazla.

RONI CARYN RABIN

21.03.2011

Kaynak: Sabah – The New York Times

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube