Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

KADINLARIN 10 İLGİNÇ FARKI

Kadın kalbi erkeklere göre daha hassas ve kırılgan. Aşırı stres ve üzüntünün tetiklediği “kırık kalp hastalığı” kadınlarda daha sık görülüyor. Buna karşın kadın hafızası erkeklere göre daha güçlü. İşte kadınların erkeklerden farklı 10 ilginç özelliği….

1-BEYNİ UNUTMUYOR 

Norveç’te yapılan bir araştırma göstermiş ki; kadınlar hafızalarına daha çok olayı kaydediyor. Bu olayları da erkeklere oranla daha çabuk hatırlıyor. Bu farklılığın sebebi net biçimde bilinmiyor. Ancak erkeklerde yüksek tansiyon ve damar sertliğine bağlı beyin yaşlanması daha sık. Bu gerçeğin iki cins arasındaki farklılıkta rol oynadığı düşünülüyor. 

2-DAHA KONUŞKAN 

Kadınların erkeklere oranla daha çok konuştuğu ve yaklaşık 2.5 kat daha fazla kelime kullandığı saptanmış. Bu da kadınların sosyal ortamlara daha hızlı adapte olmalarını sağlıyor. Sebebi net anlaşılmamakla birlikte, özellikle duyguların kelimelere dökümünde, kadın beyninde daha büyük bir alanın fonksiyon gördüğü düşünülüyor. 

3-DAHA KIRILGAN 

Kadın kalbinin kırılgan ve hassas yapısı bilimsel olarak kanıtlanmış durumdu. Genelde aşırı stres ve üzüntünün tetiklediği kırık kalp hastalığı kadınlarda daha sık görülüyor. Kadın kalbinin damarları daha ince ve büzüşmeye daha meyilli. Bu nedenle hasara uğramış kadın kalbinin damarlarını tedavi etmek daha güç. Kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranı erkeklere oranla daha yüksek. Kadın kalbinin atım sayısı da daha fazla olduğundan çarpıntıya daha meyilli. 

4-KALP KRİZİNE DAHA DAYANIKLI 

Erkeklerle karşılaştırıldığında kadın kalbinin damar hastalığı oluşum riskinde 10 yıllık fark var. Bunun temelinde kadınlık hormonunun koruyucu etkisi ve sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkların daha az olmasının yattığı tahmin ediliyor. Ancak bu fark menopozdan sonra azalıyor. 

5-AĞRI EŞİĞİ DAHA YÜKSEK 

Kadınlardaki ağrı eşiğinin daha yüksek olması özellikle doğum sancılarına dayanabilmelerini sağlayan yapısal özelliklerden biri. Diğer taraftan ağrı eşiğinin yüksek olması ve ağrı yerinin tam seçilememesi özellikle kalp krizi geçiren kadınlarda tanı koyma güçlüğü getirebiliyor. Kalp krizinde erkeklerde göğüs ağrısı ön plandayken, kadınlarda nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, şişkinlik hissi ön plana çıkabiliyor.

6-HORMONLARI BAĞIMLILIKTAN KORUYOR

Kadınların alkolik olma durumu erkeklere oranla çok düşük. Araştırmalarda alkol alımı sonrası kadınların beyninde haz hissi veren hormonların daha az salgılandığı gözlenmiş. Bu özellik, sigara kullanımının kadınlarda daha az olmasına da katkı sağlıyor. Madde bağımlılık riskini düşüren bu özellik diğer taraftan depresyon riskinin kadınlarda daha yüksek olmasına yol açıyor. 

7-DAHA ESNEK 

Kadın vücudu erkeklere oranla daha esnek yapıya sahip, eklem hareketliliği de daha geniş. Vücuda kıvraklık kazandıran bu özellik aynı zamanda doğum olayının daha sorunsuz olmasını sağlıyor. Bununla birlikte, özellikle uzun ve zayıf kadınlarda kalp kapak yapısının daha gevşek olması ise daha sık çarpıntı şikayetlerine yol açabiliyor. 

8-BURNU DAHA FAZLA KOKU ALIYOR

Kadın burnu çok daha hassas. Koku ayırt etmede kadınlar erkeklere oranla bir adım önde. Burunda bulunan kokuya duyarlı hücrelerin kadınlarda daha fazla olduğu yapılan çalışmalarda ispatlanmış. 

9-BEL YAĞLANMASI DAHA AZ 

Kadınlar yapı olarak bel bölgesinde yağ depolamaya daha az meyilli. Buna karşın, damar sertliği riskini azaltan bu özellik ne yazık ki kadınlarda obezite sıklığının artmasına bağlı olarak her geçen gün kayboluyor. 

10-DAHA UZUN YAŞIYOR

Normal yaşam beklentisi kadınlarda yaklaşık 5 yıl daha fazla. Buna sebep olarak kadınların kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalanması, sosyal ilişkilerinin erkeklere oranla daha sağlam olması ve kişisel bakıma daha fazla dikkat etmeleri gösteriliyor. 

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube