Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Mizah Bilim Ve Matematik

Susam Sokağı'nda dertli bir ineğin büyük bir sorunu var. Üst kattaki güzellik salonuna çıkabildi la orada sıkışıp kaldı. İnekler üst ta çıkabilirler, diye inliyor, ama ağı inemezler.

Ve bir anda Süper Açıkgöz 2.0 u kurtarmaya gelir. Aletlerini kladığı çorabından devasa rampa çıkarır. İnek, bunun erinden mutlu bir şekilde aşağı neye başlamadan önce rampayı "yüksekliği giderek azalan eğimli yüzey bu” diye anlatır.

Basit abc, 1-2-3 falan mı? Eski numaralar. Son dört yılda “Susam sokağı” kendisine daha büyük hedef koydu: Okul öncesi çağındakilere tabiatı, matematiği, imi, mühendislik kavramlarını problem çözmeyi öğretmek bunu Bay Snuffleupagus’un hapşırmasının nedenini araştırırken yapılacağını ya da bir makaranın sil çalıştığını anlatarak yapmak.

Programın yapımını üstlenen itim amaçlı sivil toplum kuruluşu sam Atölyesi’ndeki yetkililer, yeni yaklaşımın çocukları bilimsel fikirler ve yöntemlerle tanıştırmada başarılı olduğuna inanıyor. İçerik ve programdan sorumlu üst düzey yönetici Rosemarie Truglio, “İşe yarıyor” diyor. Yine de, çocukların bilimi kavrama kapasitesini ölçmeyle ilgili zorluklar olduğunu kabul ediyorlar.

Susam Sokağı’nın başlayan her yeni sezonunda, eğitim danışmanları ve araştırmacılar tarafından belirlenen ve öğretilecek düşünce ve kavramları belirleyen bir müfredat vardır. Bu programın metin yazarları da söz konusu kavramları, çok sevilen Muppet’lar tarafından canlandırılan metinlere dâhil ediyor. Bilim konuları, çocukların çevrelerine karşı besledikleri doğal ilgiyi değerlendirmek amacıyla 2009 yılında başlatılan yeni programla birlikte başladı.

“Polen yaymak”, “kış uykusuna yatmak” ve “kamuflaj” gibi büyük laflar ise “Sokaktaki Sözcükler”e dönüşümlü olarak eklendi.

Programda “Süper Açıkgöz 2.0” bölümü tanıtıldı. Kendinden emin bir şekilde olan bitenleri hep yanlış anlayan mavi renkli kukla Süper Açıkgöz, sorunları deneme-yanılma yöntemiyle çözmek için mıknatısları, yayları ve araştırma, gözlem ve raporlama alanındaki “süper güçlerini” kullanıyor. Örneğin sıkışan inek için bir rampadan önce tramplen kullanmayı deniyordu.

Programın başka bir bölümünde Murray Canavarı, çocuklarla birlikte hangi köprü tasarımının daha fazla ağırlığı taşıyabileceğini, teknelerin şeklinin suyun üzerinde kalmalarına nasıl yardım ettiğini keşfettikleri mini deneyler yapar.

Geçen sezon ise “Guacomole” isimli şarkıda iki ağaçtaki avokadoları birbiriyle topladığı ve bu şekilde sinsice içine matematik eklediği günlük müzikli gösterisiyle Elmo rol almaya başladı.

24 Eylül'de bütün bu içerik (yeni oyunlar, videolar, ebeveynler ve öğretmenlere yönelik kaynaklarla birlikte) Susam Atölyesi’nin Susam Sokağı’nın web sitesinde yeni açacakları “Küçük Kâşifler: Fen, Matematik ve Daha Fazlasıyla Büyük Eğlence ” adlı alanda yerini alacak. Ancak bir yandân çocuklar Susam Sokağı’ndan bilimi öğrenirlerken eğitimciler de tek bir TV programının öğretebileceği bilgi miktarım abartmamak gerektiğini söylüyor.

Susam Sokağı’nda bilimle ilgili içeriğe de katkıda bulunan öğretmen Kathy Conezio, “Bilim insanı olmak çocukların doğasında vardır. Televizyon, çocuklara keşfettikleri şeyler hakkında konuşmanın yolunu sunuyor ancak bunu yaparken yanlarında bir yetişkinin bulunması daha iyidir” diyor.

Truglio’ya göreyse yeni “Susam” sitesi özellikle “yetişkinleri çocuklarla bir araya getirmek” amacıyla tasarlandı ve onlara televizyondaki fen derslerini günlük birer aktiviteye nasıl dönüştüreceklerini göstermeyi amaçlıyor.

Ayrıca şunu ekliyor: “Aslında matematikten, fenden ve mühendislikten korkanlar yetişkinlerdir.”

ELIZABETH JENSEN

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube