Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

TELEFON DOLANDIRICARI KORKU OTOHİPNOZU UYGULUYOR

Yazılı ve görsel basında hemen hemen hergün bir “telefon dolandırıcılığı” olayı görüyor, duyuyor ve okuyoruz.

Peki ne oluyor da insanlar bu konuda mağdur olan kişilerden haberdar oldukları halde telefon dolandırıcılarının tuzağına düşüyor. Üstelik bu tuzağa düşünler arasında, Profesörler, Ceza Hukukçuları, Sanatçılar, Futbolcular, Öğretmenler kimler kimler var. Emin olunuz ki birçoğu da dolandırıcılıktan sonra kendi isminin açığa çıkmasından korktuğu için şikayetçi olmuyor.

TELEFON DOLANDIRICILARI “KORKU OTOHİPNOZU” UYGULUYOR

Nlp Uzmanları Dernek Başkanı, Nlp Uzman Eğitimcisi ve Yazar Mustafa Kılınç; NLP DAP Duyusal Algı Programlama bilimi kapsamında; korku otohipnozuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“İnsan beyni otomatik çalışma prensibi gereği olay, durum ve çevresel şartlarda “Savaş” ya da “Kaç” tepkisi verir. Beyninizin vermiş olduğu bilinçaltı düzeydeki bu tepkiye uygun olarak ya “kaçınmacı” ya da “savaşmacı” bir davranış sergileriz.

DOLANDIRICILARIN BİLİNCİ “KORKU” OLUŞTURMA YÖNTEMİ

Telefon dolandırıcıları fonda polis telsiz sesi, yapılan anons konuşmaları ve mağdurlara karşı kullandıkları “emir” kipli yüksek tondan alçağa, alçak tondan birden yüksek tonda “net” emirli konuşmalar yaptıkları andan itibaren mağdurun içindeki korku duygusunun yoğunluğu harekete geçer. Kişinin beyninde otomatik olarak bu duyguyu güçlendirecek olumsuz görüntülerin oluşmasıyla mağdur artık çembere girmiştir. Mantıklı düşünme sorgulama, teyit etme, yardım isteme davranışını gerçekleştirme şansı yoktur. Mağdur artık aynı zamanda bir “bakarkörlük” evresindedir. Bakar ancak görmez. Çünkü bilinçaltı düzeyde sorunlardan “kaçma ve hayatta kalma döngüsü çalışır.

MAĞDURLAR “KORKU OTOHİPNOZU” DIŞINA NASIL ÇIKAR

Mustafa Kılınç; telefon dolandırıcılarının her türlü korku otohipnozuna karşı yapabilecekleri ve mağduriyetlerini önleyecekleri yöntemleri ise şöyle açıklıyor.

1-Arka fonda telsiz sesi, anonslar ve “emir” kipiyle yapılan bir konuşmayla karşılaştıklarında hemen kendilerine “DUR” komutu versinler. Hatta bu komutu sesli olarak söylediğinizde karşıdaki telefon dolandırıcılarının kalıbını bile kırarsınız.
2-Korku duygusu harekete geçmeye başladığı anda kişiler farkında bile olmadan nefeslerini tutarlar. Bu kaçmaya hazırlık aşamasını tetikler. Emir verin bir konuşmada ağzınızı açın ve nefesinizin ağzınızdan gitmesine izin verin. Bu eylem korku duygusunun yükselişine izin vermez daha sakin kalabilirsiniz.
3-Telefondaki kişinin emir ve komutlarını duymaya devam ederken gözlerinizi sol köşeden sağ köşeye doğru hareket ettirmeye başlayın. Karın boşluğunuzda oluşacak duygu ile beyninizdeki olumsuz korku dolu senaryoların oluşumunu önlersiniz.
4-İletişim anlamı aldığınız tepkidir. Karşıdaki kişinin ses tonu ne kadar yüksek ve emir verici ise sizde yüksek sesle cevap verin. Böylece kendisi de otohipnoz konumunda olan telefon dolandırıcısının kalıbını kırmış olursunuz.
5-Karşınızdaki kişinin sorularına “SORU” ile cevap verin. Beynin genelleme özelliğini kullanın. Telefon dolandırıcılarına “madem ki polis ve savcısınız o zaman bana net cevaplar vermelisin” diye sorular yöneltin. Açık uçlu ya da evet/hayırlı sorular karşısında her zaman soru sorun. En güçlü parola sizin sormanızdır. Patron siz olun. SORUN! Ne sorduğunuzun bir önemi yok.

Hiçbir şey yapamıyorsanız, kendinizi korku duygusunun çaresizliği içinde kıvranırken buluyorsanız elinizdeki mevcut konuştuğunuz telefondan kaçın, kapatacak gücü bulamadığınızda yere atın. Sanki sizi kovalayan bir köpek varmış gibi eyleme geçin.

Böylece mağdur olmaktan; kendinizi maddi ve manevi olarak kötü hissetmektin kurtarmış olursunuz.

Mustafa KILINÇ
Nlp Master Trainer Siyasi Koç Yazar
Nlp Uzmanları Dernek Başkanı

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube