Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

YÜKSEK ENERJİ KULLANIMI GERİBİLDİRİM SANATI

Dil, her alanda tüm kapıları açabilen bir anahtar, her boyutta geçerli bir para birimidir.

“Mustafa Kılınç”

Birçok insan, geribildirimin negatif olduğunu düşünür. O, size yolunda gitmeyen şeylerin sinyalini verir. Bu açıdan bir çeşit ilaçtır diyebiliriz. Acı, iyileşmek ve başarılı olmak için gerekli bir şeydir. Şimdiye kadar “başarısızlığın” nasıl sizi kötü duygulardan uzaklaştırabilen, daha etkili aksiyonlara yönlendiren önemli bir bilgi kaynağı olabileceği üzerinde durduk.

Önemli olan şey, ilerlemek ve ilerletmektir.

Olumlu geribildirimlerle de yanlışlar ve suçlamalar kadar, başarı ve öykülerle aynı şeyi yapmak önemlidir. Başarı hakkında “nasıl”, “nerede”, “ne zaman” ve “ne” sorularını sormak; onu nasıl yüzüne gözüne bulaştırdığını netleştirmek kadar önemlidir. Geribildirimi, üzerine bina edeceğiniz temel gibi düşünün. Geleceğinizi inşa ederken neyi iyi yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Sık sık tekrar edilen büyük adımlar, sizi büyük bir değişikliğe götürebilir. Etrafınızda her zaman olan geri bildirimleri fark etmek için sadece dikkat etmeniz yeterlidir. Eylemlerinizden herhangi birine verilen bir tepki, potansiyel olarak kullanabileceğiniz bir geribildirimdir. Geribildirim kullandığınızda gelecekteki eylemlerinize rehber olması için onu ilerilere taşıyabilirsiniz. Bu şekilde olumlu geribildirim, işe yarayandan daha fazlasını yapmanıza yardım eder. En iyi geribildirimler sizi geleceğe taşıyacak olanlardır. Yani olumlu geribildirimler, gelecekteki eylemlerimize rehberlik ederler. Geribildirim, zorlu bir bilgidir. Gerçekten ne oldu ve gerçekten söylenen ne? Bu esnada zihin okuma yaparsanız talep edilen yoldan saparsınız. Çünkü zihin okumanın gerçek bir kontrolü yoktur.

Olumlu geribildirim yol gösterici ve motive edicidir.

Geribildirim, yazılmak hatta söylenmek zorunda değildir. İnsanlar ömürlerini, yaptıkları şeyleri anlamlandırmaya çalışmakla harcarlar. Hepimiz sözleri yorumlamada ve önce olan şeyler ile sonra olan şeyler arasındaki ilişkilerde sonuç çıkarmada uzmanızdır. Geribildirimleriniz ne kadar pozitif ve yol gösterici, çözüm üretici yönde olursa, geribildirim vermiş olduğunuz kişinin ileriye doğru gitmesi o kadar kolay ve başarılı olur. Geribildirim verirken NLP’ de “Sandviç” olarak bilinen tekniğe uygun olarak vermek istediğiniz sonuçları almanızı sağlar. Önce kişinin olumlu (pozitif) yönlerinden bahsedin, sonra eleştireceğiniz düzeltmesi (değiştirmesi) gereken konulara yer verin ve çözüm önerilerini sunun. Son olarak da yine kişinin olumlu (pozitif) yönlerine temas edin ve kapatın. Böylece kişiyi hem motive etmiş hem de düzeltmesi gereken noktalarda uyarmış olursunuz. Unutmayın ki; olumlu geribildirim her zaman motive edicidir. Kişinin ilerlemesine yardımcı olur.

En iyi geribildirimler sizi geleceğe taşıyacak olanlardır.

ETKİN SUNUMDA “4M MODELİ”
Birçok insan kendi alanlarında yeteneklidir ve karşılarındaki kişinin dikkatini çekmeyi başarırlar. Hiçbir başarı tesadüf değildir ve bir gecede olmaz! Bir gecede başarmayı beklemeyin!
Kişileri sorularının yanıtlarının ve çözümlerinin sizde olduğuna nasıl ikna edebilirsiniz? Üstelikte sıfır noktasındaysanız! İktidar değilseniz! İktidar olma yolunda ilerlerken karşınızdaki kişi ya da kişiler sizi neden dinlesin?
Öyleyse şimdi etkili sunum modeline bakalım!

1. NEDEN: Kişilere “Neden” sizi dinlemeleri gerektiğinden bahsedin. Herkesin kalbine teğet geçin. İnsanları harekete geçiren nedenlerle, sizi harekete geçiren nedenler birbirinden farklıdır. İnsanlar “güç, başarı ve sevgi” meta programlarına sahiptir. Onlara gücü, başarıyı ve sevgiyi verebileceğinizden kısaca bahsedin. İyi bir konuşma mini etek gibidir. Dikkat çekecek kadar kısa, esası kapsayacak kadar kapsamlıdır.

2. NE: Kitlenizin kalbine teğet teması yaptıktan sonra projelerinizin “Ne” olduğunu, çözümlerinizin “Ne” olduğunu, onların ilgisini çekecek şekilde anlatın. Seçenekleri mümkün olduğunca azaltın. Fazla seçenek sunmak bilinçdışı düzeyde dalgalanmaların oluşumuna sebep olur.

3. NASIL: Çözüm ve insanlara sunduğunuz vaatlerin “Nasıl” olacağı üzerinde durun.

 • Görsel / İşitsel / Dokunsal olmak üzere üç kanalda mesajınızı iletin.
 • İlgilerini çekin.
 • Yer çapaları kullanarak dikkatlerinin dağılmamasını kontrol edin.
 • Karakterinizi, tutumunuzu, tutkunuzu ve inançlarınız ortaya koyun.
 • Sizi farklı kılan şey nedir?
 • Onlara ne söylemek istediğinizi söyleyin. Onlara ne söylemek istediğinizi tekrar söyleyin ve tekrarın gücünden yararlanın.
 • İnsanlara tam mesaj vermek için;
  • Düşüncelerinizi (Temsil sistemlerine uygun olarak)
  • Duygularınızı
  • Ne istediğinizi söyleyin.
 • Sunumunuzdan sonra insanların birbirlerine anlatabilecekleri markanız olmalı.
 • Amacınızı net olarak belirleyin.

4. BAŞKA NEREDE: Bu bölümde kişilerden ne istediğinizi söyleyin ve tekrar söyleyin. Üçlük etkisini kullanın. Böyle bir karar verdiğinizde bu “ülkemiz için, halkımız için ve kişiler için en iyisi olacak” formatıyla bağlayın.

Siyasi Koçluk kapsamındaki eğitimlerimizde katılımcılara BÜYÜK SUNUMUN ŞİFRESİ VE GİZLİ GÜCÜ OLAN “SAHNE ve BEDEN DİLİ ÇAPALARINI” modelliyoruz. Böylece kişiler sahneye çıktıklarında topluluğun bilinçdışı zihinlerine “çapa” atma yöntemiyle “EVET” cevabı almalarını sağlayacak güçle donanımlı hale geliyorlar. Bu bölüm genelde uygulama ve bilinçdışı zihin programı gerektiğinden fazla detay veremiyorum. Kim bilir belki bir gün “Siyasi Koçluk” programımızda bu gizli güçle bütünleşme ve harikalar yaratma şansına sahip olursunuz!

SESİN MAKSİMUM ETKİ YARATACAK ŞEKİLDE KULLANILMASI

İletişimde beden diliniz % 55, ses tonunuz % 38 ve kullandığınız kelimelerin oranı % 7’dir. % 38’lik etkiyi nasıl ustaca kullanabilirsiniz?

 • İyi duyabilmek için açık seçik konuşmak önemlidir.
 • Karşınızdaki kişinin ses yüksekliği, ton, tempo ve tınısına ayak uydurun.
 • Bunu yapabilmek için sesinizi değiştirebiliyor olmalısınız.
 • Ses değişkenliği yelpazesi;
  • Yüksek – Yumuşak arası
  • Hızlı – Yavaş arası
  • Yüksek perdeli – Derin arası

Mesajınızı gürültüden kurtarmak için yumuşak, yavaş ve derin konuşun.
Gizli telkinler, bireyin bilinçdışı zihnine iletilecek “gizli mesajın” ses tonuyla belirlendiği, büyük bir bağlam içerisine eklenen veya gizlenen sözcükler veya deyimlerdir. Bu mesajlar, apaçık ortada oldukları veya içerisinde bulundukları büyük yapının amaçladığı durumun ötesinde gizli bir etki yaparlar. Size verilen gizli telkinlerin farkında olun.

“Tek bir kişiye veya bir gruba seslenmeniz etkili iletişim ilkelerinde bir değişiklik yaratmaz. Temsil sistemleriniz, dinlemeniz, sonucu bilmeniz ve esnekliğiniz başarılı iletişimin anahtarıdır.”

“Mustafa Kılınç”

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube