Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Yuva Yıkan İnternet

Eskiden ilişkiler; ihanet, alkol, kumar ya da şiddet gibi nedenlerden sona ererdi. Günümüzde ise çiftler, internet bağımlılığı yüzünden ayrılıyor ve ilişkiler 'görüntüde' sürse bile ruhunu kaybediyor

Bu hafta yoğun haber gündemi içinde belki de Trabzonlu çiftin traji-komik hikayesi gözünüzden kaçmıştır... Eşinin, vaktinin büyük kısmını internette oyun oynayarak geçirmesinden sıkılan genç kadın, kocası bilgisayar başındayken eve 'erkek atmış'! Kocasına kızgın olduğunu söyleyen kadın, "Eşim sürekli bilgisayarda oyun oynuyordu. Beni ihmal ediyordu. Ben de inat olsun diye böyle bir şey yaptım!" demiş!

İKİNCİ PLANA ATILIYOR
İnternet karşısında ikinci planda kalma hissini, aslında sandığınızdan daha çok kadın yaşıyor. Her geçen gün daha çok ilişki, eşlerden birinin internet bağımlılığı yüzünden bitiyor. İnternetle aldatıldığını düşünen eş; 'terk edilmiş' olmaya, 'dul' kalmaya daha fazla dayanamıyor!

TERK EDİLME HİSSİ VERİYOR
Geçtiğimiz hafta İngiliz Daily Mail gazetesi de Türkiye'de yaşanan olaya benzer vakaların arttığına dikkat çekip sayfalarını 'sanal dul'lara ayırdı. Gazetenin 'sanal dul' olarak tanımladıkları; eşinin internete yoğun ilgi göstermesi yüzünden yalnızlık ve terk edilme hissi yaşayanlar… Eşlerinden 'internet bağımlılığı' yüzünden ayrılma kararı alan kadınlardan biri, yaşadığı boşluğu gazeteye şöyle anlatıyor: "Ailemin televizyon başında konuşmadan oturmasından rahatsızlık duyardım. Böyle bir ilişkiye sahip olmak istemezdim. Ama çok daha kötüsüyle karşı karşıya kaldım. Aynı evde yaşıyor ama günde beş dakika bile zar zor konuşuyorduk. Eşimin elinde her zaman ya dizüstü bilgisayarı ya da telefonu bulunuyordu. Anlattıklarımı bilgisayar ekranından başını kaldırmadan dinliyordu. Ben de, ruhu evde olmayan bir adamla ilişkimiz çok yolundaymış gibi davranmaya çalışmaktan sıkıldım." Bir adamla hayatını paylaşmak için evlenen, ancak ailesi, hobileri ve işi gibi birçok şeyin ardından arka sıralara yerleşen kadınlar, bir de internet ve bilgisayardan sonra gelmeye dayanamıyor. Birçoğu öyle bir noktaya gelmiş ki, iş için e-postaların kontrol edilmesine bile tahammül edemiyorlar!

KADINLAR FACEBOOK'TA
İngiltere'deki Northampton Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; 10 çiftten yedisi internet yüzünden boşanıyor. Kadınlar, internet ya da bilgisayar oyunu bağımlısı olan eşlerini terk ediyor. Erkekler de Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden kafasını kaldırmayan eşlerinden ayrılıyor.

HEPİMİZ BAĞIMLI OLDUK
Uzakta olanlarla iletişim kurmak, çevremizi yaptıklarımızdan haberdar etmek için geliştirilen internet teknolojisinin bir gün gelip de bizleri sanal âleme bağımlı insanlar haline getireceğini sanırım hiçbirimiz tahmin edemezdik… Hayatlarımızı ele geçiren, bizi sürekli iş yerine bağlı hale getiren internetin, şimdi bizleri aynı evlerde yaşayan yabancılara, boşanmamış 'dul' insanlara dönüştürmesi ne kadar acı...

30'LU YAŞLAR TEHLİKELİ
'İnternet Bağımlılığı Düzensizliği' raporuna göre internet en çok chat odaları, oyun ve program indirilen siteler aracılığıyla insanlarda bağımlılık yapıyor ve ikili ilişkileri bozuyor. Bilimadamları, internet bağımlılığı konusunda çok da anlaşabilmiş değiller aslında. Ama genel bir kanıya göre internet bağımlılığı en çok, 30 yaş civarı insanlarda ve içe dönük kişiliklerde görülüyor. Psikologlar, internet bağımlığı araştırmasını, haftada en az 60 saat internete bağlı kalanlar üzerinde yapıyor.

ALDATMALAR DA İNTERNET ÜZERİNDEN
İnsanlar sadece bilgisayar oyunlarına bağımlı değil tabii… İnternet üzerinden farklı sosyal paylaşım sitelerine girip yeni ilişkiler yaşamak isteyenlerin sayısı da çok fazla. Fransa'da kısa süre önce piyasaya çıkan 'In Bed with the Web: Internet and the New Adultery' (Yatağımda İnternetle: İnternet ve Yeni Zina) adlı kitaba göre, internet yakında en yaygın aldatma şekli haline gelecek. Kitaba göre; evliliklerinde 'yorulan' 35-45 yaş grubu, internette ilişki yaşayanlar arasında başı çekiyor. Britanya İstatistik Bürosu da boşanmalardaki artışı internete bağlıyor. Üstelik kamera bağlantıları, internette sesli konuşmalar, tartışma forumları yoluyla eş seçme gibi yöntemlerle siber aldatma yolları da çeşitleniyor.

17.07.2011

Sabah/Günaydın - İdil Demirel

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube