Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Aile çocuk üçgeninde 7 ipucu

Merhabalar İdeal Haber okuyucuları ve takipçileri hepinize yaşam yolculuğunda güçlü adımlar atmanızı diliyorum. Bugün sizlerle çocuğunuzla kaliteli ilişki ve iletişimin harika yönünü sunacağız.

1-ÇOCUĞUNUZLA KONUŞURKEN GERÇEKTEN KONUŞUN

İletişimin anlamı sizin ne anlattığınız değil, karşıdakinin ne anladığıdır. Karşınızdakini tam anlamak için dinleyin. Ancak sadece “kulaklarınızla” değil, gözlerinizle de dinleyin. Çocuğunuz konuşurken onun gözlerine bakın, bakın ki oda sizin ya da başka kişilerin gözlerine baksın.

“Kelimeler önemli olmasına rağmen ucuzdur.” Mustafa KILINÇ

2-ÇOCUĞUNUZ KONUŞURKEN SADECE DİNLEYİN

Çocuğunuz size bir mesaj verirken, bir konuyu paylaşırken sizden istediği şey sadece dinlemenizdir. Akıl vermenizi, soru sormanızı, yargılamanızı, kıyaslamanızı istemediğinden emin olabilirsiniz.

Çocuğunuzu yapmakta olduğunuz herhangi bir şey varsa bile bırakıp dinleyin. Dinleyin. Dinleyin.

3-ÇOCUĞUNUZUN KELİMELERİNE DEĞİL BEDEN DİLİNE ODAKLANIN

Bilmenizin isterim ki ısmarlama beden dili yoktur. Çocuğunuz hangi duygu halindeyse bedenide onu yansıtacaktır. Çocuğunuzla ilgili en gerçekçi bilgileri alabileceğiniz yer beden dilidir. Beden dilinin ne söylediği şeyi temel olarak alın.

“Aile olarak; memnuniyetle dolu bir tutum için sadece bir dakika ayırın. Memnuniyet duyduğunuz beş şeyi son gün içinde iyi giden üç şeyi yazın.” Mustafa KILINÇ

NLP Lideri Mustafa Kılınç

4-ÇOCUĞUNUZA “NEDEN” SORUSUNU SORMAKTAN KAÇININ

Çocuğunuzun gelişimi, değişimi ve sorumluluk almasını istiyorsanız “Neden” sorusundan uzak durun. Neden sorusu çocuğunuzun çözüm üretme yerine “mazeret odaklı” olmasını sağlar. Amacınız çözüm ve sorumluluk alması değilse neden oğlum? Neden kızım’lara devam edin.

5-ÇOCUĞUNUZUN BAKIŞ AÇISINI GELİŞTİRİN “NASIL” I SORUN

İnsan beyni sorularla muhteşem bir şekilde yönlendirilir. Sizde bu konuda çocuğunuza “Nasıl sorusuyla” yaklaşın. Her “Nasıl” sorusu yeni bir çözüm ve sorumluluk verecektir.

6-ÇOCUĞUNUZU ANLADIĞINIZI “SÖZ+BEDEN DİLİNİZLE” İFADE EDİN

Çocuğunuzun bir birey olduğunu hatırlayın. Onu gelecek hayata hazırlayacak olan “sizler” siniz. Onun bakış açısına ve görüşlerine saygı duyun. Onu anlamaya çalışmayın. An-la-yın.

“Yaşlanırken çocuklarınızın yanınızda olmasını istiyorsanız, ergenlik çağında bütün iletişim yollarını onlara açık tutmalısınız.” Mustafa KILINÇ

7-ÇOCUĞUNUZA FARKLI BAKIŞ AÇILARININ OLACAĞINI GÖSTERİN/SÖYLEYİN/HİSSETTİRİN

Her birey kendi dünyasında yaşar. İlişkileri, olayları, durumları ve DÜNYAYI “5” temsil sistemine göre algılar ve eyleme geçer.

Tek yumurta ikizlerinin bile algı ve bakış açıları farklıdır. O yüzden çocuğunuzun bakış açısı ile başkalarının bakış açısının farklı olacağını öğretin ona.

“Aile olarak siz gülerseniz bütün dünyada sizinle birlikte güler.” Mustafa KILINÇ

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube