Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Çocuklar En Çok Öğretmen Olmak İstiyor

Meslekleri yakından tanıyor olmak tercih yaparken önemli kriterlerden... Ancak 17 ilde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de çocuklar farklı meslekleri tanımıyor. En çok olmak istedikleri meslek ise öğretmenlik

Meslek tercihi insan hayatındaki en önemli seçimlerden biri... Öğrenciler için meslekleri yakından tanımak ve ona göre karar vermek de büyük önem taşıyor. Bu durum birçok araştırmanın ana konusunu oluşturuyor. Bu araştırmalardan biri de Visa Europe ile 23 üye bankasının Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliğiyle hayata geçirilen "Renkli Ufuklar" projesi... Proje kapsamında, Infakto Research Workshop'un 814 kişiyle yapılan araştırma, meslekler ve meslek seçimleriyle ilgili bilgiler veriyor. Araştırmanın sonuçlarına göre çocuklar ve ebeveynler tarafından en çok tercih edilen meslekler öğretmenlik, doktorluk, polislik ve avukatlık... Ayrıca, Türkiye'de çocukların yanı sıra ebeveynler de meslek seçimi konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bu sonuçlardan yola çıkılarak Renkli Ufuklar kapsamında hayata geçirilen 'Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum' programı çocukların farklı meslek alternatifleri ve bunların gerektirdiği beceriler hakkında bilinçlenmesini hedefliyor.

Sıkıcı olmaması önem taşıyor
Meslekler Araştırması'na göre Türkiye genelinde çocuklar ve ebeveynler tarafından en çok tercih edilen meslek öğretmenlik... Çocukların yüzde 25'i öğretmen olmak isterken, ebeveynlerin yüzde 30'u çocuklarının öğretmen olmasını hedefliyor. Yine sonuçlara göre çocukların yüzde 17'si doktor, yüzde 13'ü polis, yüzde 5'i ise avukat olmak istiyor. Ebeveynlerin tercihleri de çocukların seçimiyle paralel... Ebeveynlerin yüzde 30'u çocuklarının öğretmen olmasını isterken; yüzde 21'i doktor, yüzde 6'sı polis ve yüzde 5'i avukatlık yapmasını istiyor. Peki meslek seçimi yapılırken en çok neler önem taşıyor? Sonuçlara göre çocukların ve ailelerin tercih sebebi farklılık gösteriyor. Zira çocuklar için en önemli seçim kriteri mesleğin ilgisini çekmesiyken, ebeveynler için mesleğin toplumsal saygınlığı önde geliyor. Bir işin itibarlı, saygın ve kazancının iyi olması çocuklar için de önemli olmasına rağmen mesleğin sıkıcı olmaması ve yaratıcılık konularına ebeveynlerden çok daha fazla önem veriyorlar. Ebeveynlerin yüzde 11'i kendisi için tercih edeceği, kendi yapmak istediği mesleği çocuğu için de uygun görüyor.

Rehberlik edecek kaynaklar sınırlı
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, uzmanlara göre çocukların geleceklerini 11 - 13 yaş döneminde keşfetmeye başladığını, fakat araştırma sonuçlarının da ortaya koyduğu gibi bu konuda çocukların kendilerine rehberlik edecek kaynaklar konusunda önemli sıkıntılar yaşadığını söylüyor. Bu nedenle de hayatın kendilerine sunduğu seçeneklerle ilgili oldukça kısıtlı bilgiye sahip olan çocukların gelecekle ilgili hayalleri bildikleri üç- dört meslek ile sınırlı kalıyor Ülman'a göre. Oysa yaşanan teknolojik ve sosyal gelişime paralel olarak meslek seçeneklerinin giderek arttığına dikkat çekiyor Ülman. Renkli Ufuklar projesi kapsamında hayata geçirilen Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum, önemli bir boşluğu doldurarak, çocukların kendi kişisel özelliklerinin yanı sıra farklı alternatifleri tanımalarını sağlamak için tasarlanmış. Bu projeyle çocukların gelecekle ilgili kendilerine sınırlar koymalarının önüne geçmek istediklerini söylüyor. "Çocuklarımızın, öğretmenlik, doktorluk ve avukatlığın yanı sıra çizgi film yapımcılığı, kimyagerlik, mimarlık, psikologluk, sanat yönetmenliği gibi farklı meslekleri öğrenmelerini, bir yandan da kendi özelliklerinin farkına varmalarını hedefledik"diyor Ülman. 'Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum' etkinliğiyle çocukların kendi ilgi ve becerilerini keşfetmelerini sağlayarak kariyer bilincinin gelişmesine ve gelecekte meslek seçimlerini şekillendirmelerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyleyen TEGV Genel Müdürü Nurdan Şahin ise programdaki çeşitli materyallerle farklı iş ve meslek dallarını öğrendiklerini ifade ediyor.

Kaynak : Sabah / İşte İnsan – Eylem AKTAY

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube