Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Dokun Sev Dili

Merhabalar sevgili ideal haber ailesi ve değerli okuyucularımız. Bu hafta sizlerle sevgiyi verme ve sevgiyi alma modüllerimizden biri olan “DOKUN – SEV” programını sunacağım.

Sizin sevgiyi veriş şekliniz ile alma şekliniz nasıl?

DOKUN – SEV DİLİ

Nedir dokunsal temas sevgi dili? Dokunsal temas, bazı insanlar için ilişkilerinde çok önemli iken, bazı insanlar için ise bir sevgi göstergesi değildir. Birincil sevgi dili dokunsal temas olan kişiler, sevgilerini insanlara sarılarak, öperek gösterir; benzer davranışları başka insanlardan da beklerler.

Uzun süredir birbirini görmeyen iki arkadaş yolda karşılaşırlar. A şahsı, o şaşkınlık ve sevinçle B şahsına sarılır, öper. Tekrar tekrar sarılır…. B şahsı ise bu sarılmaları kısa keser. “Uzun zamandır görüşemedik, hadi bir yerlerde oturalım mı ne dersin? Diye sorar. A şahsı bu teklifi kabul eder ve arkadaşının koluna girerek yol boyunca öpüp, hasret gidermeye çalışır. Ancak bu temastan çok fazla hoşlanmayan B şahsı aynı yakınlığı göstermez. Çay bahçesine gidip sohbet ederler ve geçmişte yaşadıkları anıları tazelerler.

Görüşme bittikten sonra, A ve B şahsına görüşmenin nasıl geçtiği sorulur. Soruya verilen cevap ilginçtir, A şahsı üzgün bir şekilde, “arkadaşlığımız eskisi gibi değildi, yakın davranmadı, çok mesafeli bir görüşmeydi, sanki onca güzel şeyleri yaşamamışız gibi.” Derken, B şahsı aynı soruyu arkadaşından çok daha farklı cevap verir. “Gördüğüm iyi oldu, her şey çok güzeldi, eski günlerden konuştuk, karşılaşmamız çok iyi oldu.” Der. A şahsı bu karşılaşmadan mutsuz, B şahsı ise mutlu olmuştur.

Sebebi incelendiğinde, A şahsının birincil sevgi dilinin dokunsal temas, B şahsının ise nitelikli beraberlik olduğu anlaşılmıştır. A şahsı arkadaşının sevgisini ancak ona sarılmasından, öpmesinden hissedebilirdi. Fakat B şahsı bunu çok fazla yapmadı. B şahsının ise birincil sevgi dili nitelikli beraberlikti.

Bu yüzden sevgisini A şahsına oturup sohbet etme teklifi ile gösterdi. Beraber bir yere gidip oturdular, sohbet ettiler. Bu durumda B şahsının beklediği ve istediği şeyler gerçekleşmiş oldu. Bundan dolayı da B şahsı mutlu ama A şahsı mutsuzdu. Aynı şekilde A şahsı B şahsının bir yerlerde oturma teklifine “işim var, sonra buluşsak nasıl olur?” deseydi, bu sefer de B şahsı A şahsıyla karşılaşmasından memnun olmayacaktı. Çünkü B şahsının birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olunca bu ret cevabıyla sevgiyi hissetmeyecekti.Birincil sevgi dili dokunsal temas olan kişiler, fiziksel olarak çok fazla yaklaşamadıkları insanlara karşı mesafeli davranabilir, kendilerini onların yanında rahat hissetmeyebilirler.

Bizim birincil sevgi dilimiz dokunsal temas olmasa da, bu kişileri daha iyi anlamaya çalışmalı ve onlara sevgimizi içten sarılmalarla göstermeliyiz. Böylece fazla çabalamadan güzel bir iletişim kurmuş oluruz.

“Dürüstlük kimliğe değil, karaktere bağlıdır.”

Mustafa Kılınç

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube