Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

İş Bulmanın Yeni Yolları

2008’de başlayan ekonomik krizin etkileri, kariyerlerini sürdürmekte zorlananlar ve anlamlı bir işe giden yolun engellerle dolu olduğunu gören üniversite mezunlarınca hala yoğun olarak hissediliyor.

Oxford Girişimciller Merkezi ‘nin kurucusu Cliff oxford ise bayanlar için olumlu yanlar da olduğunu düşünüyor. Oxford, ‘’Büyük Bunalım mezunları ‘’ adını verdiği bu insanları The New York Times’ın bloğunda, ‘’yeni gerçekliğin içinde yetişen yeni çalışanlar’’ diye tanımladı.

Birden fazla iş teklifi alan, düzenli olarak işe geldiği için prim ve maaş artışı almaya hak kazanan anne babalarından farklı olarak bu yeni neslin beklentileri bariz derecede farklı.

Oxford’a göre son beş yılın üniversite mezunları, yeni işlerin yaratılmasına en çok kaynaklık eden ve hızlı büyüyen şirketlerdeki görüşmelerde daha avantajlı bir konuma sahip. Oxford,’’Yeni mezunlarla görüşürken bazen Büyük Bunalım’ı yaşayıp o günlerin etkisini hiçbir zaman üstünden atamayan babamla konuştuğumu hissediyorum’’ diyor. Bu mezunların çoğu ailelerinin yanında kalarak, çalışıp didinerek üniversiteyi okudular.Ailelerinin maddi durumu bozulunca okul için evden ayrılıp kendi başına yaşama hayalleri suya düştü.Onlar bolluk zamanlarında kariyer yapan önceki nesilden farklı olarak daha aç ve uzlaşmaya daha istekliler.

Oxford’un yazdığı üzere, ’’Onlar bir şirketi büyütmenin vaya işe alınmanın hala zor olduğu şartlar tarafından biçimlendirildiler.Köpekleriyle işe gelmelerinin onlar için öncelikli olduğunu düşünmüyorum; iş kıyafetlerinede itiraz etmiyorlar.Ayrıca işlerini kesintiye uğratacak harici yükümlülükleri fazla olmuyor.''

Tabii bazı işverenlerin iş ilanı bile vermediği, yanlızca internette aday aradığı şartlarda görüşme yapabilmek de önemli bir başarı. Kriz döneminde mezun olanların bir üstünlüğü olabilir. Nitekim kariyer danışmanları,interneti olmayanların fazla bir şansı olmadığı konusunda uyarıyor; iş arayanların Linkedın ve Twitter gibi sitelerde beceri ve tecrübelerini belirtmelerini ,internet aramalarında adlarının görülmesi için önlem almalarını öneriyor.

Kariyer yönetim uzmanı Barbara Safani, ‘’Blog yazmak bir düşünce lideri olduğunu gösterir.Ayrıca bir konuşma yada eğitim sunumuzu YouTube ‘a yüklemek de görünürlüğünüzü artırır. Bir süredir işsiz kalanlar yardım almak için ellerinden geleni yapmalı.Ekonomistler kriz yüzünden birçok kimsenin çalışma dünyasıyla temasının koptuğunu aktarıyor."

Manpower Group’tan Mara Swan, ‘’Uzun süreli işsizlerin ve benzeri dezavantajlı insanların ağa erişimi kalmıyor. İş gücünden ne kadar uzak kalırsanız bağınız o kadar zayıflar ‘’ diyor.

The New York Times, şirketlerin yeni çalışanşarı yarı yarıya iç referanslarla işe alındığını, hatta bazılarının yeni eleman bulmaya yardım ede nlere iPad ya da büyük ekran televizyon gibi ödüller verdiğini bildiriyor. Dolayısıyla iş arayanların eski meslekteşlarıyla ilişkilerini sürdürmesi önemli. Yöneticilerse işe alınma şeklinizden bağımsız olarak sıkı çalışmaya hazır olmanızı öneriyor.

Oxford‘un değişiyle, ’’Büyük Bunalım mezunlarıhızlı büyüyen şirketler içinde biçilmiş kaftandır. Çünkü bu şirketler çalışma ve kazanma isteği unvan,övgü ve koltuk sevdasının üstündedir.’’

Tom Brady 

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube