Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Tercih Yol Haritanızı İyi İzleyin

2011-2012 öğretim yılı için yüksek öğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemleri için ilk adım alınan puana bakmak. Lisans Yerleştirme Sınavı'nda uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

LYS'de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yok.

Sonuçlar sadece internette
Adaylar LYS sonuçlarını T.C Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin http://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecekler. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sonuç belgesinde ne hangi bilgiler olacak

 • Her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı
 • YGS ham puanları ve başarı sıraları
 • LYS ham puanları ve başarı sıraları
 • OBP ve AOBP'leri
 • Yerleştirme (Y) puanları ve başarı sıraları

Tercihler Temmuz'un üçüncü haftası ile Ağustos başında yapılacak

 • Tercih listesi en fazla 30 bölümden oluşacak. 25 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında bilgisayar ortamında girişleri yapılacak. 2011-ÖSYS’de tercih yapma hakkı olan ve tercih yapmak isteyen adaylar olarak 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan bölümleri seçebilecek.
 • Adaylar tercihlerini başvuru merkezlerinden ya da T.C. Kimlik numarası ve ÖSYS şifresi ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabilecek.
 • 2011-ÖSYS Merkezî Yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar 2011-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar, 2011-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar ve sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar olmak üzere üç guruba ayrılacak.
 • Tercihlerini sınav merkezlerinden yapacak adaylar seçtikleri programları istek sırasına göre yazmalı. Başvuru merkezine giden adayın yanında mutlaka Tercih Formu ve kimliği olmalı. Başvuru Merkezi görevlisi tercihlerinizi sisteme girip size onaylattıktan sonra ÖSYM’ye gönderecek. İşlem bittikten sonra görevliden, Tercih Listesi’ni yazıcıdan alarak size vermesini istemeyi unutmayın.
 • Tercihini internet aracılığıyla yapacak adayların yazıcısı olan bir bilgisayar kullanmalı. http://www.osym.gov.tr adresindeki ÖSYM sayfasında 2011-ÖSYS Tercih başlıklı alan tıklanacak. Gelen sayfada belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numarası ile ÖSYS şifresi girilecek. İşlem sonucunda, "Tercihleriniz ÖSYM'ye ulaşmış ve tercih yapma işleminiz tamamlanmıştır" uyarısını görmek gerekecek.
 • Posta, fax, elektronik posta gibi yöntemlerle tercih bildiriminde bulunulmayacak.

Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Başarı sırasına göre tercih yapın
Tercih yaparken 'Y' ile başlayan bölümdeki (Y-YGS, Y-TM, Y-MF,Y-TS, Y-DİL) puanları ve sıralamaları kullanacaksınız. Bu bölümde ise daha çok kullanacağınız sütun 'Alanında' sütunu. Bu sütunda yer alan ve başında '0(sıfır)' olan rakam sizin o puan türündeki sıralamanızı gösterecek. Tercih yaparken bu sıralamayı kullanmaya özen gösterin. Puanlar yanıltıcı olabilir.

Devlet ve vakıf üniversitesi ayrımına dikkat edin
Devlet üniversiteleri dönemlik harçlar dışında öğrencilerden ücret talep etmez. Vakıf üniversiteleri ise burslu olan bölümler hariç yıllık öğrenciden ücret alırlar. Bazı öğrenciler vakıf üniversitelerinin puanının düşüklüğüne aldanarak dikkat etmeden vakıf üniversitelerini seçiyor. Kayıt için gittiklerinde de ücret miktarını duyunca şok oluyorlar. Bu nedenle tercih ettiğiniz üniversitenin devlet mi, yoksa vakıf mı olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Özel koşulları mutlaka okuyun
Tercih kılavuzunda puan ve sıralamanın yanında özel koşul numaraları bulunuyor. Bu numaralar o bölümle ilgili özel bir durumun olduğunu gösteriyor. Bu koşulları dikkatle okumalısınız. Örneğin bu koşullarda diyebilir ki, "Bir yıl İngilizce zorunlu hazırlık var." ya da "Bu yılki derslerimiz merkez kampusta değil, farklı bir ilçede görülecek." Bu gibi sürprizlerle karşılaşmamak için özel koşulları incelemenizde fayda var.

19.07.2011

Hürriyet /Eğitim

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube