Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

Ünlülerin Evliliklerine Ömür Biçen Formül

2006'da Garth Sundem ve ben, toplumbilimin en büyük gizemlerinden birini çözmeye karar verdik. Ünlüler arasında yapılan evlilikler tam olarak kaç yıl sürer? Garth'ın istatistiksel uzmanlığı ve benim süpermarkette kasa sırasında beklerken magazin dergileri üzerinde yaptığım geniş çaplı araştırmadan yola çıkarak, The New York Times'ta şöhret evliliklerinin ne kadar süreceğinin olasılıklarını öngören bir denklem yayımladık.

Değişkenler arasında çiftin görece ünü, yaşları, flört döneminin uzunluğu, evlilik tarihçeleri ve seks sembolü faktörü (Google imaj aramasında çıkan ilk 5 sonuçta kadının ne kadar fazla veya az giyinik olduğuna göre belirleniyor) vardı. Artık Sundem/Tierney Birleşik Şöhret Kuramı'nın kanıtlarla desteklendiğini açıklayabiliriz. Demi Moore ile Ashton Kutchner, Pamela Anderson ile Kid Rock, Britney Spears ile Kevin Federline'ın kaçınılmaz sonunu, kuramımız doğru tahmin etti.

Madalyonun mutlu yüzünde, 2010'da evliliklerinin beşinci yıldönümünü görme şansının yüksek olduğu iki çifti de tespit etti: Nitekim Ben Affleck ile Jennifer Garner, Matt Damon ile Luciana Barroso bunu başardı. Denklem, boşanması en muhtemel çiftleri belirlemede iyi iş çıkarırken, bazı tahminler fazla karamsar çıktı. Dünya çapında ünlü olan Demi Moore'un kendisinden daha az ünlü ve genç olan Ashton Kutchner'la olan evliliğinin bir yıl sürmeyeceğini söylemiştik ancak onlar 2011'de ayrıldılar. Tom Cruise ile Katie Holmes evliliği konusunda da karamsardık ama hâlâ evliler. Onlarda doğru, bizde yanlış giden neydi? Garth, şöhretin zehirli etkilerini hesaplamanın daha iyi bir yolunu keşfetti.

Eski denklem, şöhreti Google'daki tıkları sayarak ölçerken, yeni denklem iki ayrı ölçüt kullanıyor: Kadının The New York Times'ta geçme sayısının, açık saçık bir tabloid olan National Enquirer'da geçme sayısına oranı. Garth, "Kişiyi mahveden şey tabloid ün. Evet, Katie Holmes Enquirer'da yaklaşık 160 kez geçiyor, ama NYT'de geçme sayısı bunun iki katından fazla. NYT/ENQ oranlarının yüksekliği, Chelsea Clinton ile Kate Middleton'ın şanslarının neden Kardashian kız kardeşlerden daha çok olduğunu da açıklıyor" diyor. Evli kadının tabloid şöhretinin yanı sıra diğer hayati değişkenler, hayat arkadaşlarının bileşik yaşı (genç çiftler daha çabuk boşanıyor), flörtün süresi (ne kadar çabuk evlenirlerse o kadar çabuk boşanıyorlar) ve evli kadının seks sembolü olup olmaması evliliğin süresini etkiliyor. Evli kadının seksi bir imajının olması neden tehlikelidir? Ve kadının değişkenleri (imajı, tabloid şöhreti) niye kocasınınkilerden daha önemlidir?

Ontario'daki Waterlo Üniversitesi'nde psikolog John G. Holmes'un açıklaması şöyle: "Ayrılıkların yüzde 70'ini kadınlar başlatıyor. Belki bu yüzden, kişilikleri ve imajlarına bakarak öngörüde bulunmak daha mümkün oluyor." Ekonomist Betsey Stevenson, "Genç evlenenlerin boşanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyoruz. Ama bilmesi daha zor olan, genç evlenen tipte insanların mı boşanmaya daha yatkın olduğu yoksa evlilik sırasında genç yaşta olmanın mı aslında boşanma eğilimi yarattığı" diyor. Her halükarda biz hâlâ öngörüde bulunabiliriz. Garth, Kardashian kardeşlerden bir basketbol yıldızı ile evli olanı için pek umut beslemiyor. "Khloe Kardashian ile Lamar Odom'un evliliklerinin 50'nci yıldönümünü kutlama ihtimallerini hesapladım. Noktadan sonra 15 basamak gitsem de sıfır çıktı" diyor.

26.03.2012
The New York Times

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube