Mustafa Kılınç ile Bilinçaltı Değişim Programları
Haftanın Sözü
İnsan düşündüğü kadar güçlü inandığı kadar değerlidir.
NLP DAP
NLP DAP MUSTAFA KILINÇ İLE SERTİFİKALI NLP PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri

VİDEO OYUN BAĞIMLILIĞI KUMAR GİBİ

Dünya Sağlık Örgütü video oyun bağımlılığını ‘akıl sağlığı bozukluğu’ olarak tanımladı. Bu kararla birlikte hastalık ‘kumar bağımlılığı’ ile aynı kategoride yer alıyor.

DÜNYA Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Uluslararası Hastalıkları Sınıflandırma Birimi, video oyunu bağımlılığını ‘akıl hastalığı, davranışsal bozukluk ve sinir gelişimsel’ hastalıklar listesine aldı. DSÖ kararı almasındaki gerekçeyi, ‘bağımlı kişi için oyun oynamanın hayattaki diğer aktivitelerden daha fazla öneme sahip olması’ olarak açıkladı.

‘Oyun rahatsızlığı’ olarak isimlendirilen hastalık artık ‘kumar bağımlılığı’ ile aynı kategoride yer alıyor. DSÖ, video oyun bağımlılığını ısrarcı ve tekrar eden bir davranış olarak tanımlıyor.

HER OYNAYAN HASTA DEĞİL

Araştırmada günde 20 saat oyun oynayan insanlara rastlanıldığı ve bu kişilerin yemek, uyku, okul hatta işe gitme gibi günlük aktivitelerini oyunlar nedeniyle aksattığı belirtildi. Uzmanlar, her oyun oynayan kişinin hasta olmadığını, bunun için oyun bağımlılığının getirdiği semptomların bir seneden uzun bir süre devam etmesi gerektiğini açıkladı. Oyun endüstrisinden pek çok kuruluş ise karara karşı çıkıyor.

NLP Haberleri
Mustafa Kılınç Biyografisi
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
NLP DAP
Dailymotion
Nlpdap
40 Arena
Youtube